SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze krytykują blogerów za zaczepianie Adama Michnika w sądzie (wideo)

Dwóch wideoblogerów zamieściło nagranie, jak korytarzu sądowym zadają redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej” (Agora) Adamowi Michnikowi pytania z obraźliwymi tezami. Ich zachowanie skrytykowało wielu dziennikarzy. - Michnik jest osobą publiczną, musi się liczyć z trudnymi pytaniami (sam mu kiedyś takie zadawałem na Kr. Przedmieściu), ale to co widać na filmiku to totalne przekroczenie granic - ocenił Samuel Pereira z TVP.info.

Adam Michnik nagrywany w sądzie przez autora kanału Studio PolakówArticle

Nagranie zostało wykonane w sądzie po tym, jak Adam Michnik wyszedł z sali rozpraw (był tam wspólnie m.in. z dziennikarzem „Gazety Wyborczej” Wojciechem Czuchnowskim). Kiedy Michnik szedł korytarzem, dwóch mężczyzn nagrywało go z bliska i zadawało pytania typu: „Kto musi zatwierdzać u pana jakiekolwiek artykuły?”, „Co powiesz o polskiej sprawiedliwości?”, „Dobrze jest ludzi oczerniać? Czy sprawia przyjemność oczernianie ludzi w prasie”, „Ile zarobił pan na tym artykule? Bo do tej pory sprzedaje się dobrze, nie?”.

Jeden z mężczyzn żartował też z tego, że Michnik nie wiedział, gdzie w sądzie jest toaleta, i pytał go o zdrowie, a drugi skomentował: „Ten człowiek się zdegenerował. To proszę państwa degenerat moralny”.

Adam Michnik ignorował te zaczepki - doszedł przed windę, poczekał na nią, wszedł do środka i odjechał.

 

Nagranie pojawiło się 13 marca na kanale youtube’owym Studio Polaków. - Tym razem sam Adam Michnik poczuł oddech kamer na swoim grzbiecie. Dotychczas to jego pracownicy atakowali innych celem uzyskania informacji i zadawali trudne pytania, aby uzyskać sensacyjną wypowiedź bądź minimum reakcję. Tym razem niezależny reporter Mirosław Arak zadał Michnikowi przed kamerą trudne pytania w trakcie jego ucieczki przed kamerami telewizji niezależnych - stwierdzono w opisie.

Dziennikarze: to chamski atak, a nie odpytywanie

Na materiał zwrócono uwagę dopiero w piątek, po tym jak zamieścili go niektórzy użytkownicy Twittera oraz opisał portal wPolityce.pl. Wielu dziennikarzy skrytykowało zachowanie autorów materiału wobec Adama Michnika, a także to, jak zrelacjonowano je na wPolityce.pl.

- Nazywanie chamskich zaczepek i pokrzykiwań pod adresem A.Michnika „odpytywaniem przez niezależnych reporterów” (wpolityce) to zakłamywanie plugawej jednak rzeczywistości. Można naczelnego „GW” nie lubić, ale brak elementarnego szacunku wobec niego to nie szanowanie polskiej historii - stwierdził na Twitterze Konrad Piasecki z TVN24. - Znamienne jest milczenie polityków obozu władzy po ataku werbalnym kilku „twardzieli” na Adama Michnika, gdy pamięta się wszystkie głosy wsparcia najważniejszych osób w państwie po podobnym zaszczuciu Magdaleny Ogórek. Michnika atakować można, i to nie barbarzyństwo, bo nie swój? - spytał Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. - Niestety tak to zwykle wygląda ze strony „patriotycznych” mediów w sądzie - skomentował Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.

- Zamiast wspierać teraz Adam Michnika, molestowanego na jakimś korytarzu przez bandziorów z kamerami, powinniśmy się uderzyć w piersi, że dopuściliśmy do tego, iż w Polsce takie zachowania są coraz częstsze, a do tego często gloryfikowane. Ach wiem, pluralizm.... - napisał Tomasz Lis z „Newsweek Polska”. - Atak na Adama Michnika przez jednych a potem usprawiedliwianie tego przez innych to jedna wielka hańba. Zanik zwyczajnego poczucia godności i szacunku dla naszej historii. Wciąż trudno uwierzyć, że takie rzeczy u nas w Polsce się dzieją. Wielki żal - stwierdził Paweł Kowal, politolog z PAN jako publicysta współpracujący m.in. z „Rzeczpospolitą”. - Nie historii, do człowieka, po prostu. Nie rozumiem, jak można to w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać - dodała do wpisu Kowala Katarzyna Włodkowska z „Gazety Wyborczej”.

- Ci goście, którzy go tam chamsko obskakiwali, nie zasługują na uwagę. Nie oni siedzieli w pierdlu za wolność słowa, lecz on. Warto więc pamiętać jego przesłanie: wobec bezprawia PiS dawne podziały przestają się liczyć, trzeba być razem - ocenił Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co.

Pereira: prawica nie powinna schodzić do poziomu Dobrosz-Oracz

Do sprawy odniósł się także Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu TVP.info. - Michnik jest osobą publiczną, musi się liczyć z trudnymi pytaniami (sam mu kiedyś takie zadawałem na Kr. Przedmieściu), ale to co widać na filmiku to totalne przekroczenie granic. Prawica nie powinna schodzić do poziomu Dobrosz-Oracz z GW (ta od polowań  na Kaczyńskiego w Sejmie) - stwierdził.

Samuel Pereira pytania do Adama Michnika zadawał przez megafon 3 maja 2011 roku przed Pałacem Prezydenckim, kiedy redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” czekał na wejście na uroczystość organizowaną przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pereira pytał Michnika, dlaczego „GW” broni osób takich jak gen. Wojciech Jaruzelski, podczas gdy armia sowiecka popełniła w Polsce wiele zbrodni. Przypomniał, też, że szef „GW” powiedział o Czesławie Kiszczaku, że po Okrągłym Stole zachował się honorowo, a na początku lat 90. po wywiadzie w radiowej Trójce z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odjechał wspólnie z Moniką Olejnik samochodem Jerzego Urbana, w latach 80. rzecznika komunistycznego rządu.

 

Inną opinię o zachowaniu blogerów wobec szefa „Gazety Wyborczej” wyraził natomiast Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”. - Męczeństwo Adama Michnika. Obejrzyjcie i porównajcie sobie to „zbydlęcenie” z zachowaniem „rudej”, „farmazona” i innych „obywateli”, z atakiem na Magdalenę Ogórek i innymi aktami agresji, do których szczuł jego szmatławiec... To się nazywa obłuda. Względnie „krokodyle łzy” - stwierdził.

- Niech Michnik odetnie się najpierw od typków szczających na znicze, bluzgających pod TVP, zakłócających pogrzeby "wyklętych", odsłanianie pomników czy nabożeństwa za ofiary Smoleńska, to mu wyrażę współczucie. Bez tego mogę rzec tylko: sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało - dodał Ziemkiewicz.

- Znany „opozycjonista” z czasów PRL Ziemkiewicz (nie przeszkadzało mu publikowanie w propagandowych „Odgłosach” w amoku moralnej oceny innych, no i tak się składa, że rozgrzesza chłopców spod rosyjskiej proweniencji - polemizował z nim Roman Imielski, szef działu krajowego w „Gazecie Wyborczej”.

Bronisław Wildstein w obronie Adama Michnika

- Grupa napastników często zwraca się do Michnika per ty. Kto ich do tego upoważnił? – To moralny degenerat – pokrzykują nad nim. Jakie jest usprawiedliwienie dla tego typu postępowania?" - pyta na łamach wpolityce.pl Bronisław Wildstein. Publicysta tygodnika "Sieci" jest wyraźnie zniesmaczony postawą mężczyzn.

-Czytam, że byli to dziennikarze, którzy 'zadawali niewygodne pytania', że naczelny 'Wyborczej' 'znalazł się w ogniu pytań'. Przepraszam, nie każdy, kto zaopatrzy się w kamerę, staje się z tego powodu dziennikarzem. Czy dziennikarskie pytania brzmią: 'dobrze jest ludzi oczerniać?'; 'sprawia przyjemność?'; 'czemu się zachowujesz jakoś tak?'. To ma być owo dziennikarskie przesłuchanie? - podkreśla Wildstein.

W lipcu 2016 roku Adam Michnik przy okazji demonstracji opozycji przed Sejmem został zapytany przez dwie osoby, m.in. Ziemowita Kossakowskiego, wówczas współpracownika TVP.info, o swojego brata Stefana, byłego sędziego i adwokata, oskarżanego o przestępstwa popełnione w okresie stalinizmu. Adam Michnik w obu przypadkach zareagował nerwowo, nazywając pytających „skurw..nami”.

Nagranie było pokazywane w programach informacyjnych TVP jako przykład agresywnego zachowania Michnika. Przy niektórych emisjach nie zagłuszono wypowiedzianego przez niego wulgaryzmu.

Agora nie podjęła działań prawnych w związku z tymi materiałami. - Na zaczepki funkcjonariuszy PiS nie warto reagować - stwierdził Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Adam Michnik bywa na rozprawach sądowych nie tylko we własnych sprawach, lecz także jako redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, który w wielu procesach dotyczących publikacji dziennika jest współpozwanym.

Według danych ZKDP w styczniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 91 957 egz., o 4,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast portal Wyborcza.pl zanotował w styczniu 8,35 mln użytkowników i 79,97 mln odsłon (według badania Gemius/PBI). Z jego płatnej oferty dostępu do treści na koniec ub.r. korzystało 170,5 tys. internautów, o 37 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze krytykują blogerów za zaczepianie Adama Michnika w sądzie (wideo)

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zza
Interesujące. Czy prokuratura wszczęła już śledztwo, tak jak w przypadku SLD-owskiej kandydatki Ogórek?
odpowiedź
User
Bomen
Tak sam łazi ? A gdzie jego główne żądło Czuchnowski ? Pozwala swemu chlebodawcy samotnie wystawiać się na odstrzał ?
odpowiedź
User
p
na miejscu Pana Adama zgłosiłbym sprawę do prokuratury. żeby im narobić kłopotu jak będą to wyjaśniać. bo przecież ta sama kieszeń karmi.
odpowiedź