SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kasa Krajowa SKOK pozwie „Gazetę Wyborczą” za teksty o lokacie w Getin Banku. „To pomówienie narażające na utratę zaufania”

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa zapowiedziała, że pozwie „Gazetę Wyborczą” (Agora) w związku z niedawnymi artykułami o środkach ze SKOK-ów przekazanych Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie. Dziennikarze „GW” zapewnili, że mają dokumenty potwierdzające odmowę otworzenia lokaty dla tej fundacji w Getin Banku.

Article

Wątek próby ulokowania przez Fundację Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie dużych środków w Getin Banku pojawił się w rozmowie głównego akcjonariusza tego banku Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Rozmowę, która odbyła się pod koniec marca br., nagrał Czarnecki, a jej zapis w miniony wtorek ujawniły „Gazeta Wyborcza” i „Financial Times”.

Pod koniec rozmowy Leszek Czarnecki stwierdził, że kilka lat temu, w szczycie zamieszania wokół SKOK-ów senator PiS Grzegorz Bierecki, założyciel i wieloletni szef Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, próbował ulokować w Getin Banku ok. 60-70 mln zł. Czarnecki opisał, że bank nie zdecydował się przyjąć tych pieniędzy w depozyt, jednocześnie poinformował KNF, że zrobił tak, ponieważ ma wątpliwości co do pochodzenia tych środków.

- Ja się po prostu boję tych pieniędzy, nie wiem, co będzie dalej, czy przypadkiem nie będę gdzieś tam miał podejrzenia o współudział w praniu brudnych pieniędzy - powiedział Czarnecki szefowie KNF w nagranej rozmowie.

Bierecki zaprzecza i chce sprostowania od Czarneckiego

Grzegorz Bierecki szybko zaprzeczył informacjom, jakoby starał się zdeponować duże środki w banku Leszka Czarneckiego. - Nigdy nie byłem w Getin Banku. Nigdy nie zamierzałem być klientem Getin Banku. I biorąc pod uwagę moją opinię o tym banku i p. Czarneckim, nigdy nie będę klientem tego banku - powiedział w zeszły wtorek portalowi wPolityce.pl.

- Jeżeli p. Leszek Czarnecki będzie podtrzymywał tę nieprawdziwą wersję zdarzeń, która jest zawarta w stenogramie i powielał ją w jakikolwiek sposób, to z pewnością spotka się to z moją stanowczą reakcją. Tak, będę się domagał od niego sprostowania - zapowiedział.

W sobotnio-niedzielnym wydaniu „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik i Wojciech Czuchnowski, autorzy artykułów o podsłuchanej rozmowie Czarneckiego i Chrzanowskiego, napisali, że według ich ustaleń rachunek w Getin Banku starał się założyć nie Grzegorz Bierecki, ale Kasa Krajowa SKOK. Na tym rachunku lokatę miała mieć Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie (założona przez senatora PiS w 2011 roku).

- Zamierzała tam otworzyć rachunek techniczny. Służy on do obsługi m.in. lokaty; można na nim dokonywać tylko bankowych przelewów wewnętrznych i zewnętrznych; jest zakładany tylko dla indywidualnego posiadacza, a udzielenie pełnomocnictwa do takiego konta nie jest możliwe - opisali dziennikarze „GW”.

„Gazeta Wyborcza” opisuje, dlaczego Getin Bank odmówił lokaty fundacji Biereckiego

Z ich ustaleń wynika, że Kasa Krajowa SKOK zgłosiła się do Getin Banku w połowie kwietnia 2015 roku. Przedstawiciele banku odmówili założenia rachunku, obawiając się, że mogłoby to pogorszyć wiarygodność banku.

Czuchnowski i Kublik przytoczyli fragmenty artykułu Bianki Mikołajewskiego z 2015 roku (wtedy w „GW”, obecnie w OKO.press), że Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie o sfinansowanie realizowanych projektów występuje do systemu SKOK. Opisali też, że w odpowiedzi na pytania biuro Grzegorza Biereckiego wysłało im wezwanie przedsądowe, w którym domaga się przeprosin za opublikowanie zapisu rozmowy Czarneckiego i Chrzanowskiego z informacjami o senatorze PiS. - Proszę skierować pytania do zarządu fundacji, ja nie zajmuję się jej sprawami finansowymi czy jej stosunkami z bankami - tak Bierecki odpowiada dziennikarzom na SMS-a. Przy czym serwis internetowy fundacji już nie działa.

Natomiast Leszek Czarnecki podtrzymuje swoje wypowiedzi z rozmowy z Chrzanowskim. - Jestem spokojny, przed sądem udostępnię niezbędną dokumentację”.

W poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” Kublik i Czuchnowski w artykule z pierwszej strony opisują inny wątek związany z KNF-em i Biereckim. - Kilka miesięcy po objęciu funkcji przewodniczącego KNF Marek Chrzanowski wyczyścił Komisję z urzędników tropiących nieprawidłowości w SKOK-ach - stwierdzają na początku tekstu.

Relacjonują też szczegółowo, jak Kasa Krajowa SKOK starała się otworzyć w Getin Banku lokatę dla Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie. Decyzję odmowną kilka dni po wpłynięciu wniosku podjął departament bezpieczeństwa operacyjnego Getin Noble Banku. - Przyjęcie lokaty na rzecz Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie, na którą mają zostać przelane środki z Kasy Krajowej SKOK może zostać przed nadzorcę potraktowane jako pomoc przy wyprowadzeniu środków z Kasy Krajowej SKOK do prywatnej fundacji. Współpraca z tymi podmiotami może negatywnie wpłynąć na wizerunek Banku - stwierdzono w uzasadnieniu.

Kasa Krajowa SKOK pozwie „Gazetę Wyborczą”

W poniedziałek przed południem Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl stwierdziła, że nie przekazywała żadnych środków finansowych Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie.

- Ta informacja jest także ogólnie dostępna na naszej stronie internetowej. Umieściliśmy ją po pytaniach dotyczących tej kwestii a otrzymanych od dziennikarki po opublikowaniu przez Kasę Krajową komunikatu nr 7 o bezzasadnym łączeniu SKOK-ów z wydarzeniami w Komisji Nadzoru Finansowego. Pytania dziennikarki również zamieszczone są naszej stronie, razem z odpowiedzią Kasy Krajowej - podkreśliła.

Kasa Krajowa SKOK wytyka dziennikarzom „Gazety Wyborczej”, że skierowali pytania w tej sprawie tylko do Grzegorza Biereckiego i jego fundacji. - Do Kasy Krajowej się nie zwracali, co dziwi tym bardziej, że jesteśmy jako instytucja finansowa, w trosce o naszą reputację, zainteresowani w położeniu kresu powielanemu kłamstwu. Niestety, ta sama para autorów zamieszcza w dniu dzisiejszym kolejny tekst w „Gazecie Wyborczej” i znów kłamie na temat przekazania przez Kasę Krajową pieniędzy Fundacji - oceniono w oświadczeniu

Kasa Krajowa zapowiedziała, że „podjęła decyzję złożenia pozwu przeciwko wydawcy ‘Gazety Wyborczej’ o pomawianie Kasy Krajowej i SKOK-ów co naraża je na utratę zaufania potrzebnego do wypełniania przez Kasę Krajową i Kasy ich ustawowych funkcji”.

Kasa Krajowa SKOK chce zawiadamiać prokuraturę o wypowiedziach posłów PO

W miniony czwartek Kasa Krajowa SKOK opublikowała komunikat, w którym wyraziła oburzenie, że niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej starają się łączyć aferę w Komisji Nadzoru Finansowego z działalnością SKOK-ów.

- Nie znajdujemy odpowiednich słów oburzenia by odnieść się do kolejnych prób łączenia SKOK-ów ze wszystkimi nieprawidłowościami, wątpliwościami czy aferami związanymi z funkcjonowaniem rynku finansowego w Polsce. W opinii polityków Platformy Obywatelskiej za wszelkie tego typu wydarzenia odpowiadają SKOK-i i to ich zdaniem SKOK-i założyły firmę Amber Gold, sterują rynkiem finansowym w Polsce i mają decydujący wpływ na inne, ważne zjawiska życia społecznego - stwierdzono w oświadczeniu.

- W naszej ocenie te opinie, formułowane między innymi przez posła Krzysztofa Brejzę przekroczyły dawno granicę utraty kontaktu z rzeczywistością. Jesteśmy z wielu względów wygodnym dla polityków obiektem ataku, ale nie polityka jest sferą naszej działalności. Świadczymy naszym członkom usługi finansowe, członkowie Kas nam ufają i są pewni swojego bezpieczeństwa w tym zakresie. Działalność i wypowiedzi polityków PO godzą w te wartości, mogą przyczynić się do nieuzasadnionych obaw członków Kas o powierzone nam pieniądze i zagrozić stabilności całego rynku finansowego w Polsce - dodano.

Kasa Krajowa SKOK zapowiedziała, że w każdym przypadku wypowiedzi naruszającej prawo będzie kierować zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jednocześnie poinformowała, że zawiadomiła już prokuraturę o „uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa przez Krzysztofa Brejzę, polegającego na poniżaniu i pomawianiu Kasy Krajowej i SKOK-ów co naraża je na utratę zaufania potrzebnego do wypełniania przez Kasę Krajową i Kasy ich ustawowych funkcji”.

Według danych ZKDP w pierwszych trzech kwartałach br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 93 846 egz., o 16,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z kolei portal Wyborcza.pl we wrześniu br. zanotował 6,14 mln realnych użytkowników i 54,55 mln odsłon (według badania Gemius/PBI). Z płatnej oferty internetowej „GW” na koniec ub.r. korzystało 133 tys. użytkowników. Pod koniec października w sobotnio-niedzielnym numerze „GW” ukazał się kod dający dostęp na 14 dni do internetowej oferty dziennika.

W pierwszej połowie br. przychody ze sprzedaży „Gazety Wyborczej” wyniosły 44,6 mln zł (5,9 proc. mniej niż rok wcześniej), a wpływy reklamowe dziennika - 39,3 mln zł (po spadku o 9,2 proc. w skali roku).

W pierwszym półroczu tego roku grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych netto o 8,1 proc. do 536,3 mln zł oraz 9,9 mln zł zysku netto (wobec 5,4 mln zł straty rok wcześniej). Przychody z usług reklamowych wzrosły o 1,8 proc , do 267 mln zł.

Największymi akcjonariuszami Agory pod względem udziału w kapitale są OFE PZU Złota Jesień (16,36 proc.), Agora-Holding (11,33 proc.), MDIF Media Holdings (11,24 proc.) oraz Nationale-Nederlanden OFE (9,76 proc.).

Dołącz do dyskusji: Kasa Krajowa SKOK pozwie „Gazetę Wyborczą” za teksty o lokacie w Getin Banku. „To pomówienie narażające na utratę zaufania”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
henio
Dlaczego oni tak się psocą dobrej zmianie?? przecież oni są tacy prawi i uczciwi.
odpowiedź
User
hd
Bierecki to kryształowy człowiek. Ile miliardów wydaliśmy już na jego kasy?
odpowiedź
User
Grzegorz Stapiński
Oj prawda boli 😂🤣😂
odpowiedź