SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agnieszka Glińska, obsada filmu „Ida”, twórcy filmu „Papusza” z szansami na Gwarancje Kultury

Agata Kulesza, małżeństwo Krauze, Agnieszka Glińska i zespół Pustki to część nominowanych w plebiscycie Gwarancje Kultury organizowanym przez TVP Kultura. Supergwarancjami zostaną uhonorowani Andrzej Wajda i Martin Scorsese. Nagrody zostaną wręczone 11 kwietnia br.

Article

Gwarancje Kultury przyznawane są najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 11 kwietnia br. o godz. 20.00 i będzie nadawane na żywo w TVP Kultura. Wydarzenie uświetni Tomasza Stańki z krakowskim zespołem Kroke.

W kategorii „Literatura” nominowani zostali: Magdalena Grzebałkowska za książkę „Beksińscy. Portret podwójny", Ignacy Karpowicz za powieść „Ości” oraz Małgorzata Rejmer za zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”.

Nominacje w kategorii „Teatr” otrzymali: Agnieszka Glińska (reżyserka przedstawienia „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”), Paweł Demirski i Monika Strzępka (twórcy przedstawienia „Bitwa warszawska 1920” w Starym Teatrze w Krakowie) oraz Barbara Wysocka (za wykonanie koncertu-przedstawienia „Chopin bez fortepianu”).

W kategorii „Film” szanse na nagrodę mają: Filip Dzierżawski (film dokumentalny „Miłość”), Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Zbigniew Waleryś (film „Papusza”), a także reżyser Paweł Pawlikowski i duet aktorski Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej (film „Ida”).

„Muzyka poważna” to kategoria, w której „Gwarancje Kultury” otrzymać mogą: Apollon Musagete Quartett (płyta „Multitude”), Mariusz Kwiecień (m.in. występ w „Eugeniuszu Onieginie” na otwarcie sezonu 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku) oraz Motion Trio (projekt płytowy „Polonium” z muzyką Lutosławskiego, Pendereckiego, Góreckiego i Kilara, z gościnnym udziałem Leszka Możdżera).

W kategorii „Jazz, rock i inne” nominowani zostali: Zespół Pustki (płyta „Safari”), Waglewski/Fisz/Emade (płyta „Matka, Syn, Bóg”) i Dominik Wania (autorska płyta „Ravel”).

Osobami nominowanymi do nagrody w kategorii „Sztuki wizualne” są: Olaf Brzeski za wystawę „Samolub” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, Paulina Ołowska za wystawę „Czar Warszawy" w galerii Zachęta oraz Slavs & Tatars za badania artystyczno-archeologiczne nad kulturą Eurazji.

Najlepszym „Menedżerem kultury” mają szansę zostać: Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie, Obywatelskie Forum Sztuki, a także Monika Sznajderman, szefowa wydawnictwa „Czarne”.

Internauci na stronie www.gwarancjekultury.tvp.pl wybiorą zwycięzcę kategorii „Kultura w sieci”. Wybierać mogą spośród trzech portali o tematyce kulturalnej - Culture.pl, Dwutygodnik.com i Trzejkompozytorzy.pl.

Podczas gali wręczone zostaną również „Supergwarancje”. W tym roku otrzymają je Martin Scorsese za przeprowadzoną w USA akcję „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina” oraz Andrzej Wajda za film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lutym 2014 roku średni udział w rynku TVP Kultura wynosił 0,4 proc. (zobacz dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Glińska, obsada filmu „Ida”, twórcy filmu „Papusza” z szansami na Gwarancje Kultury

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spawaczka
Dobre kandydatury! Smaczny wybór najlepszej stacji tv w Polsce!
10 8
odpowiedź