SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agnieszka Holland odpowiada za film "Burning Bush"

W marcu ruszyły prace na planie nowego dzieła Agnieszki Holland. Artystka stanęła za kamerą trzyczęściowego filmu "Burning Bush" o Janie Palachu.

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland

Obraz oparty jest na autentycznych wydarzeniach i losach prawdziwych postaci. Scenariusz autorstwa Štěpána Hulíka opisuje losy Jana Palacha, jego rodziny i przyjaciół na początku okresu czeskiej normalizacji, który nastąpił po wydarzeniach z 1968 roku. Film rozpoczyna się w styczniu 1969 roku, kiedy student Jan Palach podpala się i po kilku dniach umiera. Jego sprawa staje się tak znana, że wywołuje reakcję ze strony władz. Podczas plenum partii komunistycznej, premier Vilém Novotný formułuje oszczercze oskarżenia pod adresem studenta i umniejsza znacznie jego poświęcenia.

Główną bohaterką filmu jest adwokatka Dagmar Burešová, która w imieniu rodziny Palacha pozywa Viléma Novotnego, oskarżając go o zniesławienie. Wierząca w zasady etyczne prawniczka, postanawia reprezentować swoich klientów w sprawie, która od początku wydaje się być przegrana. Cierpliwie zbiera dowody świadczące o szlachetnych zamiarach zmarłego studenta. W roli adwokatki występuje Tatiana Pauhofová.

Mecenas Dagmar Burešová jest znaną postacią w Czechach. Była obrońcą czeskich dysydentów w okresie normalizacji, a po wydarzeniach z listopada 1989 roku otrzymała tekę ministra sprawiedliwości. W latach 1990-1992 była przewodniczącą czeskiego parlamentu.


Agnieszka Holland na planie "Burning Bush" - fot. Dušan Martinček /HBO

Zdjęcia potrwają do połowy maja.

Ostatni film Holland to "W ciemności".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Holland odpowiada za film "Burning Bush"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl