SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agnieszka Odorowicz i Jakub Stefaniak dyrektorami generalnymi w TVP?

We wtorek rada nadzorcza Telewizji Polskiej zastanowi się nad faworyzowaną przez KRRiT koncepcją jednoosobowego zarządu TVP. Jeśli taki wariant zostanie przyjęty to w spółce utworzone zostaną stanowiska dyrektorów generalnych. Zająć je mogą Agnieszka Odorowicz i Jakub Stefaniak - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdziła rekomendowaną przez radę nadzorczą kandydaturę Janusza Daszczyńskiego na prezesa TVP, natomiast wnioski o powołanie do zarządu Wiesława Roli i Mariana Zalewskiego zostały odrzucone (więcej o tym). KRRiT negatywnie oceniła przebieg konkursu, wskazując na ograniczenia w dostępie do dokumentacji. Regulator domagał się wglądu w aplikacje wszystkich kandydatów i za każdym razem spotykał się z odmową rady nadzorczej TVP. Członkom Krajowej Rady przekazano aplikacje rekomendowanej trójki oraz kopie nagrań z ich przesłuchań.

Najbliższe posiedzenie rady nadzorczej zaplanowane jest na wtorek 28 lipca (w tym samym dniu odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki). Wówczas organ ma zdecydować o zaakceptowaniu jednoosobowego składu zarządu lub rozpisaniu konkursu uzupełniającego na brakujące stanowiska i oddelegowaniu do współpracy z Januszem Daszczyńskim członków rady nadzorczej.

W uzasadnieniu decyzji o powołaniu Daszczyńskiego KRRiT dała do zrozumienia, że rada nadzorcza ma teraz możliwość „ponownego rozważenia liczebności zarządu TVP”. - W ramach rady nadzorczej przegrała opcja trzyosobowego zarządu. Możliwe są różne warianty - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl osoba z otoczenia TVP.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, jeśli RN TVP wybierze pierwszy scenariusz to startująca w konkursie na prezesa szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz mogłaby objąć nowo utworzone stanowisko dyrektora generalnego. Odorowicz odpadła z konkursu na samym początku razem z Jackiem Wekslerem i Robertem Kozakiem, potem publicznie domagała się skontrolowania konkursu (więcej na ten temat). - Jednoosobowy zarząd może oznaczać powrót do konstrukcji prezesa nawet z trzema lub czterema dyrektorami generalnymi - podkreśla nasz rozmówca.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że taki wariant nie jest wykluczany przez Polskie Stronnictwo Ludowe, z którym związany był odrzucony przez KRRiT członek zarządu Marian Zalewski. - Skoro Krajowa Rada miała do niego zastrzeżenia to mało prawdopodobne, aby powrócił na takie stanowisko - mówi inna osoba znająca otoczenie TVP. Wskazuje przy tym na byłego dziennikarza TVP Info Jakuba Stefaniaka, który od stycznia br. pełni funkcję rzecznika prasowego PSL (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej