SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Agora apeluje o transparentność w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. „Okazja, by stworzyć dobry obyczaj”

W czwartek w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otwarto oferty w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. Członkowie Rady odrzucili przy tym wniosek Agory (jednego z oferentów) o to, by odbyło się to w obecności nadawców. - Nie wiemy, dlaczego Agorze tak na tym zależało - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Gdańsk, fot. Shutterstock.com Article

Przetarg dotyczy częstotliwości 87,8 MHz w Gdańsku, przeznaczonej dla nadawców chcących emitować program dla słuchaczy powyżej 50. roku życia. Startuje w nim czterech oferentów: Grupa Radiowa Agory (walczy o częstotliwość dla Radia Pogoda), Eurozet Radio (częstotliwość dla Radia Zet Gold), Radio Eska (częstotliwość dla Radia Gold) oraz Multimedia (RMF Nostalgia). To zupełna nowość: KRRiT zorganizowała regularny przetarg na częstotliwość radiową po raz pierwszy. Liczyć się ma w nim wysokość zaoferowanych przez nadawców opłat za koncesję (nieoficjalnie wiadomo, że opiewają na milionowe kwoty).

Agora jeszcze przed rozpoczęciem procedury wnioskowała do Rady, by ta otworzyła oferty w obecności składających je podmiotów. - Pierwszy raz odbywa się to w taki sposób. Pomyśleliśmy, że jest okazja, by stworzyć dobry obyczaj otwierania tego rodzaju ofert publicznie - mówi dla Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej Agory.
 
KRRiT odmówiło jednak tej prośbie: w czwartek otwarto koperty z ofertami bez obecności nadawców. - Nikt inny, poza Agorą, nie zgłosił się do nas z takim wnioskiem. Proszę zapytać Agorę, dlaczego domagają się otwierania kopert w obecności innych oferentów - mówi Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT. Dodaje przy tym, że w ustawie nie ma wytycznych, jak postępować w przypadku takich przetargów.

Nina Graboś deklaruje, iż Agora wierzy w to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w całym procesie zastosowała niezbędne procedury, by zagwarantować całemu procesowi transparentność.

Na razie nie wiadomo, kiedy Krajowa Rada ogłosi wyniki przetargu.

W okresie od lutego do lipca 2017 roku w Trójmieście najlepszą słuchalność miało radio RMF FM, która zanotowała średni dobowy udział słuchania na poziomie 18,8 proc. Na drugim miejscu plasuje się Trójka z udziałem na poziomie 13 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora apeluje o transparentność w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. „Okazja, by stworzyć dobry obyczaj”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krytyk
Czy stare UBeki już przestały słuchać PR1? Pytam, bo może pani z KRRiT ma jakieś swoje nowe informacje na ten temat :P
20 10
odpowiedź
User
słuchacz
Czy "dobrym obyczajem" było też kupienie KRK FM i wyrzucenie całego zespołu z dnia na dzień, żeby zyskać częstotliwość w Krakowie dla Radia Pogoda?
30 11
odpowiedź
User
rycho
no to ladnie Agora podsumowala poprzednia Rade Dworaka - dopiero teraz liczy na dobre obyczaje
22 14
odpowiedź
User
Abc
Gdyby jeszcze była stara rada to by Radio Pogoda dostała tą koncesję bez żadnych przetargów tym bardziej że ona długo była nie ogłaszana. I Agora zrobiła pierwszy krok aby zdobyć ta częstotliwośc w Gdańsku.
18 9
odpowiedź
User
Krasawica
Krajowa rada tego i owego zrobiła handelek koncesjami?
Zwyczajne ,,kto da więcej"?
A gdzie tu równość szans w gospodarce?

I jeszcze przedstawiciel tejże radzieckiej rady mówi o tym geszefciku jako o ,,dobrym obyczaju"?

Dramat.
11 16
odpowiedź