SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora decyzję ws. szefa związku zawodowego podejmie na początku tygodnia. „Może wypowiedzenie przyślą w nocy”

Prawdopodobnie we wtorek zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego zwolnienia z pracy Wojciecha Orlińskiego, szefa NSZZ „Solidarność” przy Agorze - podał związek. - Jeszcze mnie nie zwolnili, ale też nie odwołali zamiaru zwolnienia - skomentował Orliński.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Wtorek ma być dniem kluczowym, gdyż wtedy zarząd Agory i związkowcy zasiądą do kolejnej tury negocjacji na temat dalszej współpracy. - Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje zarządu, które nie będą ograniczać naszego prawa do obrony interesu pracowników oraz prawa wolności wypowiedzi (w zakresie obowiązujących przepisów - tak jak robiliśmy to dotąd) - czytamy na oficjalnym facebookowym koncie „Solidarności” działającej w Agorze.

W sobotę po południu Wojciech Orliński poinformował, że jest jeszcze pracownikiem Agory, lecz z drugiej strony: nikt nie odwołał zamiaru zwolnienia go z pracy. - To poprzednie pismo, od którego zaczęła się cała afera, przysłali o 22:17, więc może właściwe wypowiedzenie też przyślą w nocy, albo w ogóle w weekend (dostawaliśmy już takie pisma w niedzielę). Co by nie mówić, HR Agory świątek piątek, dzień i w noc pracuje nad budowaniem pozytywnych relacji oraz atmosfery partnerstwa i dialogu.- To poprzednie pismo, od którego zaczęła się cała afera, przysłali o 22:17, więc może właściwe wypowiedzenie też przyślą w nocy, albo w ogóle w weekend (dostawaliśmy już takie pisma w niedzielę). Co by nie mówić, HR Agory świątek piątek, dzień i w noc pracuje nad budowaniem pozytywnych relacji oraz atmosfery partnerstwa i dialogu – skomentował Wojciech Orliński.

 

Kilka dni temu opisaliśmy treść wewnętrznego pisma, do którego dotarliśmy. Agora zwraca się w nim do działającego w spółce związku zawodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy z Orlińskim. Jednym z powodów ma być m.in. „straszenie pracowników zwolnieniami grupowymi”. Jako powód chęci rozwiązania umowy z szefem związkowców podano „nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego” poprzez kolportowanie w newsletterze do członków związku „obraźliwych i wykluczających komentarzy” pod adresem Ewy Zając, nowej dyrektor ds. pracowniczych. Według Agory ma to stanowić „przejaw całkowitego braku poszanowania dla partnera społecznego, a także przejaw nacechowanej złą wolą chęci sabotowania wszelkich rozmów w ramach dialogu społecznego”.

Wojciech Orliński konsekwentnie nie odnosi się publicznie (poza Facebookiem) do zamiarów pracodawcy. Swoje stanowisko w sprawie zamiarów zwolnienia Orlińskiego z pracy przekazali pracownikom pod koniec ub. tygodnia redaktorzy naczelni „Gazety Wyborczej” (poza głównym naczelnym Adamem Michnikiem).

- Jego zachowania uważamy za destrukcyjne dla firmy i przede wszystkim szkodliwe dla samych pracowników. Całkowicie bezpodstawne zapowiadanie rzekomych „największych zwolnień grupowych w historii Agory, „rzezi" i „krwawej jesieni" - jak się wyraził („Każdy z was powinien rzucić to wszystko, co właśnie robi, i zacząć szukać nowej pracy. Jeśli ktoś ma zawodowe plany związane z Agorą sięgające listopada, powinien o nich już zapomnieć") - uważamy za nieodpowiedzialne i szkodzące Agorze oraz nam wszystkim, ludziom przez nią zatrudnionym. Nieprawdziwe informacje były przyczyną wielu niepotrzebnych lęków i stresu pracowników „Wyborczej" i innych działów firmy - ocenili autorzy listu. Jednocześnie jednak zaznaczyli, że są przeciwni wyrzuceniu z pracy Wojciecha Orlińskiego.

W drugim kwartale br. przychody sprzedażowe grupy kapitałowej Agora zmalały o 52 proc. do 129,5 mln zł, a przy obcięciu kosztów operacyjnych o 34,4 proc. strata netto pogłębiła się z 6,6 do 41,1 mln zł. W całym półroczu firma miała 88,2 mln zł straty.

Na koniec czerwca br. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 333 etaty, o 109 mniej niż na koniec marca br. Firma osiągnie ok. 30 mln zł dzięki obniżeniu na sześć miesięcy wszystkim pracownikom wynagrodzeń i wymiaru pracy o 20 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora decyzję ws. szefa związku zawodowego podejmie na początku tygodnia. „Może wypowiedzenie przyślą w nocy”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zwolniony pracownik GW
Gdy mnie wywalano z katowickiego oddziału GW z działu DTP, to aż dwóch kierowników straszyło mnie, że jak nie podpiszę porozumienia stron, to tak będę miał w papierach narobione, że już nikt mnie nie zatrudni. To tak a propos straszenia. Gdzie wtedy był HR, który aprobuje tak podłe zachowania kadry (pseudo)kierowniczej?
odpowiedź
User
widz555
Krok w tył Orlińskiego byłby na plus dla niego samego.
Brnięcie w w rolę prześladowanego za plotki tylko wszystkich ośmiesza.
odpowiedź
User
dal
Lesław podjął decyzję
odpowiedź