SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora dostała 13,5 mln zł państwowych dopłat do pensji. Na obniżkach oszczędziła 30 mln zł

W ramach tarczy antykryzysowej grupa Agora otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Na obniżeniu im pensji i wymiaru pracy o 20 proc. przez sześć miesięcy oszczędziła ok. 30 mln zł.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W związku z administracyjnym zamknięciem kin w czasie pierwszej fali epidemii w należącym do Agory Heliosie już w połowie marca obniżono wynagrodzenia. Natomiast cała grupa kapitałowa Agora uzgodniła to ze związkami zawodowymi w połowie kwietnia: pensje i wymiar pracy zmniejszono o 20 proc. do połowy października.

Dzięki temu Agora mogła złożyć wniosek o dopłaty do wynagrodzeń w ramach jednej z tarcz antykryzysowych. Firmom, które obniżyły wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. na maksymalnie sześć miesięcy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oferował wypłatę 40 proc. zmniejszonych pensji do wysokości średniej krajowej.

Podobne obniżki pensji i wymiaru pracy, żeby skorzystać z dofinansowania, wprowadziły m.in. Eurozet, Edipresse Polska i Polska Press Grupa.

13,5 mln zł dopłat do pensji w Agorze

W sprawozdaniu finansowym za trzeci kwartał Agora podała, że firma i jej spółki zależne złożyły wnioski o dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w łącznej kwocie 13,9 mln zł, a od stycznia do września br. otrzymały 13,5 mln zł. Spółka Agora uzyskała 8,4 mln zł, a jej spółki zależne - 5,1 mln zł.

W pionie filmowo-książkowym grupy Agora dofinansowanie z FGŚP od stycznia do września br. wyniosło 2,6 mln zł (z czego 0,4 mln zł w trzecim kwartale), w prasowym - 4,9 mln zł (całość w trzecim kwartale), w pionie reklamy zewnętrznej - 1,1 mln zł (z czego 0,5 mln zł w trzecim kwartale), w internetowym - 1,8 mln zł (1,6 mln zł w zeszłym kwartale), a w radiowym - 1,6 mln zł (1,4 mln zł w zeszłym kwartale). Pozostała kwota trafiła do pionu administracyjnego firmy.

Równocześnie dzięki obniżce pensji Agora przeznaczyła mniej na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze. W minionym kwartale nakłady firmy w tym obszarze zmalały rok do roku o 22,2 proc. do 61,4 mln zł, a w trzech kwartałach br. - o 20,8 proc. do 196,2 mln zł.

W sprawozdaniu firma podała, że według jej szacunków oszczędności wynikające z obniżki wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników i stałych współpracowników wyniosą ok. 30 mln zł.

W zeszłym kwartale wydatki firmy na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w segmencie filmowo-książkowym zmniejszyły się rok do roku o 35,6 proc. do 11,4 mln zł, w segmencie prasowym - o 24,1 proc. do 18,9 mln zł, w outdoorowym - o 20,3 proc. do 4,7 mln zł, w internetowym - o 29,4 proc. do 8,9 mln zł, a w radiowym - o 18,5 proc. do 6,6 mln zł.

Zatrudnienie nie zmalało w trzecim kwartale

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora (bez uwzględnienia obniżki wymiaru pracy) wynosiło 2 332 etaty. To o 182 mniej niż rok wcześniej, natomiast o jeden więcej niż na koniec czerwca br.

- Spadek ten (rok do roku - przyp.) wynikał głównie z niższego zatrudnienia we wszystkich segmentach operacyjnych Grupy. Największe ograniczenie zatrudnienia miało miejsce w działalności internetowej oraz prasowej Grupy - podała Agora.

Firma czerwcu sprzedała za 3,6 mln zł swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. Natomiast w spółce Goldenline w kwietniu zamiast planowanych zwolnień grupowych wprowadzono program odejść dobrowolnych, w ramach którego pożegnało się z nią 26 osób, 80 proc. wszystkich zatrudnionych. Ponadto Agora w maju skończyła wydawać miesięczniki „Logo” i „Avanti”, rozstając się z kilkunastoma współpracownikami.

W trzecim kwartale nie było już w firmie znaczących redukcji zatrudnienia. Na początku września zwolnieni zostali dziennikarze „Gazety Wyborczej” Katarzyna Bednarczykówna i Piotr Wesołowicz (ten drugi dołączył w listopadzie do zespołu Sport.pl ), a w drugiej połowie września - Paweł Czado i Piotr Purzyński z katowickiego oddziału „GW”.

Na początku października zarząd Agory chciał w trybie dyscyplinarnym pożegnać się z szefem działającej w firmie „Solidarności” Wojciechem Orlińskim, ale po fali krytyki ze środowiska dziennikarskiego wycofał się z tego.

Władze Agory zapewniały, że wbrew sugestiom, które Orliński wyraził m.in. w newsletterze do członków związku, firma w br. nie planuje już znaczących zwolnień.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. O ponad 70 proc. zmalały wpływy kin Helios.

Dołącz do dyskusji: Agora dostała 13,5 mln zł państwowych dopłat do pensji. Na obniżkach oszczędziła 30 mln zł

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polityka
a nie w giewu pisali "to nie jest nasz rząd"😂?
odpowiedź
User
Kucharz z Papa Diego
Dalej będą krytykować "rozdawnictwo"
odpowiedź
User
bromba i inni
"W sprawozdaniu finansowym za trzeci kwartał Agora podała, że firma i jej spółki zależne złożyły wnioski o dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w łącznej kwocie 13,9 mln zł, a od stycznia do września br. otrzymały 13,5 mln zł." ..... prawie 100 % skuteczność w żebraniu. Szacun.
odpowiedź