SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora może zapożyczyć się na Eurozet. Zielone światło od inwestorów

Akcjonariusze Agory zgodzili się, żeby spółka zaciągnęła do 362 mln zł finansowania dłużnego, m.in. na zakup pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Na wtorkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Agory w głosowaniu dotyczącym zgody na zaciągnięcie maksymalnie 362 mln zł finansowania dłużnego oddano 44,37 mln głosów z 27,24 mln akcji spółki, stanowiących 58,49 proc. jej kapitału.

Za oddano 41,44 mln głosów, przeciw - 1,6 mln, a wstrzymujących się - 1,33 mln. Największym inwestorem w Agorze jest Agora Holding - ma akcje dające 22,53 mln głosów na walnym zgromadzeniu, czyli 35,36 ogółu. Inni znaczący akcjonariusze to OFE PZU Złota Jesień (8,13 mln głosów, 12,76 proc.), MDIF Media Holdings (5,35 mln głosów, 8,41 proc.) oraz Nationale-Nederlanden OFE (4,12 mln głosów, 6,47 proc.).

Agora w połowie kwietnia poinformowała, że zaczęła rozmowy z instytucjami finansowymi dotyczące pozyskania do 362 mln zł finansowania dłużnego na trzy cele:
- przejęcie pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu,
- całościowe lub częściowe refinansowanie swojego obecnego zadłużenia,
- finansowanie pozostałej działalności Agory i jej spółek zależnych.

Firma zaznaczyła, że nie wiadomo, czy negocjacje zakończą się pozyskaniem finansowania. Zależy to m.in. od pozytywnych decyzji komitetów kredytowych poszczególnych instytucji finansowych oraz zawarcia odpowiednich umów i podpisania innej odpowiedniej dokumentacji.

Zabezpieczeniem nowego finansowania mają być m.in. należące do Agory nieruchomości (przy ul. Czerskiej w Warszawie, w Opolu, Radomiu i Sosnowcu), akcje i udziały spółek zależnych, oraz rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe.

CZYTAJ TEŻ: Zarząd Agory bez premii zbiedniał o prawie połowę

Na początku 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, a w lutym ub.r., po prawomocnym uchyleniu przez sąd zakazu wydanego przez prezesa UOKiK, za 9,2 mln euro kupiła dalsze 11 proc. walorów nadawcy od czeskiego funduszu SFS Ventures za uzyskaną od niego pożyczkę. W lipcu ub.r. spłaciła 4 mln euro, a w grudniu - 4,77 mln euro (w obu przypadkach razem z należnymi odsetkami)

Jak niedawno opisywaliśmy, od końcówki lutego do grudnia ub.r. Eurozet osiągnął 214 mln zł przychodów i prawie 30 mln zł zysku netto. Cały segment radiowy Agory zanotował w ub.r. 307 mln zł wpływów i 49 mln zł zysku operacyjnego.

Jakie zadłużenie ma Agora

Na koniec grudnia ub.r. zadłużenie brutto grupy Agora z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 733,6 mln zł (z czego 631,3 mln zł to dług z tytułu leasingu wynikający ze standardu rachunkowości MSSF 16), zaś dług netto - 643,2 mln zł. Natomiast bez uwzględniania wpływu standardu MSSF 16 dług netto firmy to 11,9 mln zł.

Grupa dysponowała środkami pieniężnymi i krótkoterminowymi aktywami finansowymi w wysokości 91,4 mln zł: 90,4 mln zł w kasach, na rachunkach i lokatach bankowych, a 1 mln zł w udzielonych pożyczkach.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W czwartym kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o 32,4 proc. do 438,1 mln zł zarobiła na czysto 50,9 mln zł. Rok wcześniej miała 30,5 mln zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Agora może zapożyczyć się na Eurozet. Zielone światło od inwestorów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AP
Nie wiem jak tam finansowo, ale po przejęciu 51% Zetki przez Agorę... nic się w ich ramówce nie zmieniło.
odpowiedź
User
Roman z Krosna
Fijał, a ja myślałem, że to za Wasze. Eeeee, tak to się nie liczy.
odpowiedź
User
rk72
Agora to trup i to jeszcze na glinianych nogach i jeszcze się zadłuża .PO 4 latach rządów po gdzie wszystkie media mówią to samo to pula zwolenników bedze drastycznie mniejsza niż dzisiaj
odpowiedź