SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przejęcie kontroli nad Eurozetem da Agorze 45 mln zł zysku

Agora w związku z kupnem kontrolnego pakietu Eurozetu ponownie wyceni posiadane wcześniej udziały nadawcy. Spodziewa się, że w pierwszym kwartale br. da jej to 45,3 mln zł zysku finansowego.

Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.

Pod koniec lutego br. Agora kupiła za 9,2 mln euro dalsze 40 proc. udziałów Eurozetu, stając się jego większościowym właścicielem. Było to możliwe dzięki prawomocnemu orzeczeniu sądowemu uchylającemu zakaz wydany dwa lata temu przez prezesa UOKiK.

W związku z tą transakcją Agora przeprowadzi ponowną wycenę posiadanych wcześniej 40 proc. udziałów Eurozetu do ich wartości godziwej na dzień 27 lutego br., zgodnie z wymogami standardu rachunkowości MSSF 3. Ten pakiet kupiła na początku 2019 roku za 130 mln zł.

Firma w środowym komunikacie zapowiedziała, że dzięki wycenie osiągnie w bieżącym kwartale zysk, który poprawi jej przychody finansowe oraz skonsolidowany rachunek zysków i strat. - Zysk z tytułu ponownej wyceny we wstępnej wysokości 45 304 tys. zł został dokonany w oparciu o wartość bilansową inwestycji w spółkę stowarzyszoną Eurozet na dzień 31 grudnia 2022 r. - zaznaczyła.

Zapowiedziała, że ostateczną wycenę przejętych aktywów netto Eurozetu, jego wartości i zysku z ponownej wyceny wcześniej posiadanych udziałów nadawcy poda w sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał br.

Jak analizowaliśmy niedawno, w latach 2020-22 Agora jako mniejszościowy udziałowiec dostała już od Eurozetu 52 mln zł dywidend, sporą część wypłacono z kapitału rezerwowego. Jej pion radiowy osiągnął w tym okresie 34,4 mln zł zysku operacyjnego.

Agora zmieniła zarząd i radę nadzorczą Eurozetu

Zaraz po przejęciu przez Agorę kontrolnego pakietu w Eurozecie do zarządu nadawcy zostali powołani jej menedżerowie: prezesem został Maciej Strzelecki, szef Grupy Radiowej Agory, a wiceprezesem Adam Fijałkowski, pełniący taką samą funkcję w Grupie Radiowej Agory.

W zarządzie Eurozetu pozostał Tomasz Zakrzewski, odpowiadający za finanse. Odwołani zostali natomiast prezes Grzegorz Kossakowski (zarządzał spółką od początku ub.r.) i członkini Ewa Rosiewicz.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ponadto Agora do rady nadzorczej Eurozetu powołała Barbarę Rudnicką w miejsce Patricii Torres-Burd. Dwa miesiące temu do rady dołączył Zbigniew Bąk, w przeszłości m.in. członek zarządu Agory, zastępując Pawła Czajkowskiego.

Agora i Eurozet pracują obecnie nad wspólną ofertą reklamową, która ma być gotowa jeszcze w marcu. Utworzono też 10-osobowy sztab operacyjny, który odpowiada za integrację zespołów radiowych obu firm w poszczególnych obszarach działalności, m.in. stacji muzycznych, informacji i publicystyki, sprzedaży, finansów, HR oraz rozwoju cyfrowego.

W 2021 roku grupa kapitałowa Eurozet osiągnęła wzrost przychodów o 10,7 proc. do 194,98 mln zł. Zysk netto nadawcy zaksięgowany przez Agorę zwiększył się z 16,51 do 23,97 mln zł.

Z kolei grupa Agora w trzecim kwartale ub.r. przy minimalnym wzroście wpływów zanotowała 24,5 mln zł straty netto. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 4,7 proc., na niekorzyść zadziałały też słaby złoty i wyższe stopy procentowe.

Jej segment radiowy w pierwszych trzech kwartałach zanotował spadek przychodów o 0,4 proc. do 25,6 mln zł (wpływy reklamowe zmalały o 7,3 proc. do 20,3 mln zł) i zysku operacyjnego z 2,3 do 0,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Przejęcie kontroli nad Eurozetem da Agorze 45 mln zł zysku

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rk72
zysk 45 melonów minus 90 procent rabatów
odpowiedź
User
Uht
A nie lepiej upadającą Wyborcą zamknąć?
odpowiedź
User
Zofia
Ajwaj
odpowiedź