SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora rozliczyła program motywacyjny z menedżerami Yieldbird, ma 100 proc. udziałów

Agora przejęła pozostałe 4,2 proc. udziałów firmy marketingu internetowego Yieldbird, w ramach rozliczenia programu motywacyjnego dla jej menedżerów. W ub.r. Yieldbird zanotował spadek przychodów i kosztów, bo zmienia model biznesowy z brokerskiego na SaaS.

Warszawska siedziba Agory / Fot. Maciek Jaźwiecki Agencja Wyborcza.pl.Article

Obecnie Agora jest jedynym udziałowcem Yieldbirda, ma 100 proc. udziałów o nominalnej wartości 48,35 tys. zł.

Mniejszościowe pakiety walorów spółki obejmowali w ostatnich latach jej menedżerowie w ramach programu motywacyjnego przyjętego w 2017 roku. Program podzielono na trzy transze, a w wiosną 2021 roku wydłużono ostateczny termin realizacji ostatniej rundy z 1 lipca 2021 roku na 1 listopada ub.r.

- Przyznanie udziałów zostało uzależnione od spełnienia warunku o charakterze nierynkowym, polegającym na obowiązku świadczenia pracy przez ustalony okres nabywania uprawnień. Wartość godziwa udziałów oszacowana na dzień przyznania była ujmowana w kosztach wynagrodzeń spółki przez ustalony okres nabywania uprawnień w korespondencji ze zwiększeniem jej kapitału własnego - opisano w sprawozdaniu Agory.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec 2018 roku Agora miała 81,5 proc. udziałów Yieldbirda, rok później - 93,7 proc., na koniec 2020 roku - 92,1 proc., a po kolejnych 12 miesiącach - 95,8 proc.

Według stanu z końca 2021 roku po 1,03 proc. udziałów spółki mieli członek jej zarządu Bartłomiej Chmiel i współzałożyciel Fredrik Strauss, po 0,83 proc. chief technology officer Łukasz Sidor i head of business Karol Jurga, a 0,52 proc. należało do członka jej zarządu Marcina Ekierta.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. zobowiązania Agory z tytułu planu motywacyjnego w Yieldbirdzie wynosiły 2,18 mln zł, z czego 1,83 mln zł przypadało jeszcze na koniec 2021 roku, a 342 tys. zł na ub.r.

Yieldbird z dywidendą i zmianą modelu biznesowego

W 2021 roku Yieldbird przy wzroście przychodów o 7,2 proc. do 161,31 mln zł zanotował spadek zysku z 10,47 do 8,03 mln zł. Zysk w całości wypłacono jako dywidendę, Agora dostała 7,69 mln zł.

Natomiast w ub.r. zmalały zarówno przychody, jak i koszty Yieldbirda, ponieważ spółka zmienia model biznesowy z brokerskiego na software-as-a-service, czyli oferowanie platformy do realizacji działań reklamowych w internecie. W raporcie Agory opisano, że firma kontynuowała „intensywne prace w celu wypracowania skalowalnych procesów marketingowych i sprzedażowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi typu marketing automation”, a „na zaawansowany etap rozwoju wszedł projekt platformy do zarządzania produktami z portfolio Yieldbird”.

W konsekwencji segment internetowy grupy Agora, którego Yieldbird jest jedną z głównych składowych, w pierwszych trzech kwartałach ub.r. zanotował spadek przychodów o 16,5 proc. do 127,5 mln zł. Jego koszty operacyjne zmalały o 12,2 proc. do 115,6 mln zł, zysk EBITDA - z 28,3 do 18,6 mln zł, a zysk operacyjny - z 21,1 do 11,9 mln zł.

Zwolnienia grupowe w Agorze i Heliosie

W drugiej połowie listopada w należacej do Agory spółce Helios, zarządzającej siecią kin, rozpoczęły się zwolnienia grupowe. W efekcie konsultacji z pracownikami ustalono, że zwolnienia obejmą do 53 osób, ponadto w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie zmniejszy się o kolejne 16 etatów.

„Solidarność” działająca przy Agorze i Inforadiu wyjaśniła, że nie może reprezentować pracowników Heliosa w rozmowach o zwolnieniach grupowych. - Przez ostatnie lata nikt z kin Helios nie zdecydował się do nas zapisać. A to powoduje, że nie możemy reprezentować kogoś, kto nie udzielił nam do tego pełnomocnictwa - tłumaczono.

Równocześnie przeprowadzono zwolnienia grupowe w spółce Agora: objęły 84 osoby, uruchomiono też kolejną odsłonę programu dobrowolnych odejść. Warunki zwolnień zarząd spółki uzgodnił ze związkowcami. Agora szacwała, że na zwolnienia wyda ok. 3,6 mln zł, a od przyszłego roku dzięki mniejszemu zatrudnieniu będzie oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie.

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 360 etatów, o 57 więcej niż rok wcześniej. Latem na dodatki inflacyjne dla najmniej zarabiających pracowników firma przeznaczyła 3,1 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora przy minimalnym wzroście wpływów zanotowała 24,5 mln zł straty netto. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 4,7 proc., na niekorzyść zadziałały też słaby złoty i wyższe stopy procentowe.

Od początku 2020 roku firma kwartalny zysk netto osiągnęła tylko raz - w czwartym kwartale ub.r. (24,12 mln zł). W środę 24 listopada na koniec sesji za akcję spółki płacono 4,34 zł, rekordowo mało w 23-letniej historii jej obecności na warszawskiej giełdzie.

Dołącz do dyskusji: Agora rozliczyła program motywacyjny z menedżerami Yieldbird, ma 100 proc. udziałów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Są ciężkie czasy inflacji, trzeba je przetrwać i wierzyć, że będzie lepiej. A widzieliście nowe wydanie Gazety Polskiej? Będzie naklejka!

Trzeba wierzyć, że prasa przetrwa trudny czas.
odpowiedź