SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora liczy na wsparcie Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Eurozetu

Agora ma nadzieję, że Komisja Europejska wesprze ją w sprawie przejęcia Eurozetu. Na transakcję nie zgodził się UOKiK. - KE obserwuje sprawę bacznie, wyrażała zaniepokojenie sytuacją - mówiła w piątek członkini zarządu Agory Anna Kryńska-Godlewska.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu (fot. Eurozet)Article

Członkowie zarządu Agory 6 maja spotkali się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącej przejęcia Eurozetu.

- Było to spotkanie, o które także prosiła Komisja Europejska, chciała się zapoznać ze sprawą, obserwuje ją bacznie, wyrażała swoje zaniepokojenie taką sytuacją, szczególnie, że dochodzą ją słuchy nie tylko ze strony Agory, ale także z innych podmiotów na rynku, jeżeli chodzi o pewne decyzje i procesy, które przeprowadza urząd. Będziemy z komisją dalej w kontakcie, jesteśmy pewni, że będzie przyglądać się sprawie - mówiła w piątek Anna Kryńska-Godlewska z zarządu Agory.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu

Na początku 2019 roku Eurozet został przejęty od Czech Media Invest przez Agorę i czeską spółkę SFS Ventures.

Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza wykonać opcję kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu i złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na transakcję. Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia prezes Urzędu Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

W lutym br. Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa UOKiK. Spółka zaskarżyła decyzję w całości, wskazując na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”. - Agora wniosła do sądu o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację. Zgodnie z procedurą dokumenty trafiły do UOKiK i są obecnie w dyspozycji urzędu – mówiła wtedy Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

UOKiK 6 maja przekazał do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie spółki Agora od decyzji zakazującej przejęcia Eurozetu.

Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory, napisał w kwietniu list do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. ochrony konkurencji, w którym skrytykował zablokowanie przejęcia Eurozetu.

W pierwszym kwartale br. przychody sprzedażowe grupy Agora zmalały rok do roku o 49,6 proc. do 146 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 47,1 do 59,4 mln zł. Przesądziło o tym zamknięcie kin Helios.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora liczy na wsparcie Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Eurozetu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kolaboranci
Czyli "ulica & zagranica"
odpowiedź
User
P
A co wtedy zrobią z TOKFM ? Czy Zetka to nadal będzie taka głupawka jak RMF ?
odpowiedź
User
Paweł W
Dziwne, bez jakichkolwiek badań widać że w tym przypadku jest spora koncentracja mediów (ilość częstotliwości w jednych rękach) a oni chcą aby Komisja Europejska zareagowała. Gdyby tak się stało to byłby niezły przekręt na europejską skale" trudny do obronienia.
odpowiedź