SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Agory spotka się z przedstawicielami KE ws. Eurozetu. "Rażące naruszenia przepisów prawa"

Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory napisał list do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. ochrony konkurencji, w którym skrytykował zablokowanie przez prezesa UOKiK przejęcia przez firmę kontrolnego pakietu Eurozetu. Przedstawiciele Agory mają spotkać się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie na początku maja.

Bartosz Hojka, prezes spółka Agora (fot. materiały prasowe)Article

List prezesa Grupy Agora dotarł do redakcji „Financial Times”. Bartosz Hojka ocenił w nim, że niewyrażenie przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na przejęcie przez Agorę kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu to „decyzja bezprawna i motywowana politycznie”. - Jesteśmy szczerze przekonani, że decyzja jest nieuzasadniona - stwierdził.

Jego zdaniem polityka rządu jest obecnie „przeciwna wolności mediów” i blokuje rozwój mediów, które są krytyczne wobec władzy. Natomiast decyzja prezesa UOKiK „stanowi bezprecedensowe i niepokojące naruszenie procedur i standardów”, może też być niezgodna z normami unijnymi w zakresie ochrony konkurencji.

Bartosz Hojka poprosił także Margrethe Vestager o publiczne wyrażenie zastrzeżeń do decyzji prezesa UOKiK i podkreślenie, jak ważna jest niezależność regulatorów rynkowych w poszczególnych krajach. Unii. Komisja Europejska nie może jednak interweniować w tej sprawie, bo Agora i Eurozet nie są wystarczająco dużymi podmiotami.

Agora: "Rażące naruszenia przepisów prawa"

Zapytaliśmy spółkę o powód wysłania listu przez prezesa Agory do przedstawicieli Komisji Europejskiej.

- Pismo Agory do Komisji Europejskiej miało zwrócić uwagę unijnego organu na pozbawioną podstaw prawnych i merytorycznych decyzję Prezesa UOKiK. Dodatkowo, spółka zwróciła uwagę KE na to, iż decyzja ta może być szkodliwa dla funkcjonowania systemu ochrony konkurencji i konsumentów na wspólnym unijnym rynku. Jak wielokrotnie mówiliśmy, Agora w swoim odwołaniu zaskarżyła decyzję prezesa UOKiK w całości, wskazując na rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia. Spółka zapowiedziała też skorzystanie ze wszelkich możliwych narzędzi prawnych w tej sprawie - list do Komisji Europejskiej jest jednym z nich - poinformowała Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Jednocześnie Agora potwierdziła, że zarząd w tej sprawie ma się spotkać z przedstawicielami Komisji Europejskiej na początku maja.

Agora zaskarżyła decyzję prezesa UOKiK

W lutym br. Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakazującej spółce nabycia większościowego pakietu udziałów w Eurozecie. Spółka zaskarżyła decyzję UOKiK w całości, wskazując na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”. - Agora wniosła do sądu o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację. Zgodnie z procedurą dokumenty trafiły do UOKiK i są obecnie w dyspozycji urzędu – informuje nas Nina Graboś.

Zgodnie z przepisami, prezes UOKiK ma 3 miesiące, aby zapoznać się z odwołaniem i zmienić swoją decyzję. Jeśli ją podtrzyma, sprawa zostanie przekazana do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i będzie rozstrzygana w postępowaniu sądowym. Cały proces może potrwać nawet kilka lat.

Agora powołuje się także na ekspertyzę przygotowaną przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przez specjalistów z zakresu prawa konkurencji – dr hab. Macieja Bernatta oraz dr hab. Agatę Jurkowską-Gomułkę.

Wskazują oni, co powinien zrobić organ ochrony konkurencji, by zbadać podstawy do wydania zgody na transakcję lub jej zakazanie. Jak m.in. podkreślają „powszechne w polskiej doktrynie jest stanowisko przesądzające o tym, że ciężar dowodu w sprawach z zakresu kontroli koncentracji spoczywa na prezesie UOKiK".

Zdaniem Agory, w tym przypadku tak nie było. - Ekspertyza wskazuje, że organy ochrony konkurencji nie mogą poprzestać na stwierdzeniu, że ograniczenie liczby istotnych konkurentów np. do dwóch po prostu „zwiększa prawdopodobieństwo, że podmioty te zrezygnują z intensywnej konkurencji i bez porozumienia realizować będą strategie niekorzystne dla kontrahentów” – wskazanie na zwykłe zwiększenie prawdopodobieństwa wynikając z prostej zmiany struktury rynku (redukcja liczby konkurentów) jest dalece niewystarczające dla uzasadnienia zakazu koncentracji. Ciężar dowodu w tym zakresie spoczywa na prezesie UOKiK – podkreśla Agora w przesłanym nam stanowisku.

UOKiK sprawdza kupno 40 proc. Eurozetu przez Agorę

Prezes UOKiK  bada jeszcze jedną sprawę dotyczącą wcześniejszego przejęcia przez Agorę 40 proc. Eurozetu, którą rozpoczął w marcu 2019 roku.

Pisaliśmy o tym, że "sprawa jest w toku”. Anna Kryńska-Goldewska objaśniała, że w ramach tego postępowania nastąpiła wymiana informacji między urzędem a Agorą, natomiast od czerwca 2019 roku UOKiK nie podejmował żadnych czynności w ramach tego postępowania. - Technicznie to postępowanie nie zostało zamknięte, rozumiem, że jest otwarte – stwierdziła.

Zaznaczyła także, że mimo niepowodzenia w związku z przejęciem większościowego pakietu Eurozetu, Agora chce nadal pozostać mniejszościowym udziałowcem właściciela m.in. Radia Zet.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 836,4 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 6 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty. Wzrost wyników osiągnęła jedynie w pionie internetowym - segment outdoorowy zanotował spadek wpływów o 37,9 proc., radiowy - o 22,5 proc., a pion filmowo-książkowy miał 17,2 mln zł straty EBITDA.

Dołącz do dyskusji: Prezes Agory spotka się z przedstawicielami KE ws. Eurozetu. "Rażące naruszenia przepisów prawa"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bankructwo
U starozakonnych jak zwykle konflikty, niezadowolenie.
odpowiedź
User
lnm
zakwestionować zakup wydawcow prasy lokalnej przez Orlen - brawo, bo to zamach na wolność słowa
zakwestionować zakup zetki - tak nie moze byc, to zamach na wolnośc słowa..
odpowiedź
User
Hah
To będzie wielkie i wstrząsające spotkanie...
odpowiedź