SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora pod lupą UOKiK. Od dwóch lat urząd bada czy powinna zgłosić przejęcie 40 proc. Eurozetu

Na początku stycznia br. prezes UOKiK nie wyraził zgody na przejęcie przez Agorę 60 proc. udziałów w Eurozet. Postępowanie w tej sprawie trwało ponad 14 miesięcy. Ale wciąż regulator bada jeszcze jedną sprawę dotyczącą wcześniejszego przejęcia przez Agorę 40 proc. Eurozetu. Rozpoczął ją w marcu 2019 roku. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl "sprawa jest w toku”.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu (fot. Eurozet)Article

Wszystko zaczęło się w lutym 2019 roku, gdy Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu, w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiosną 2019 roku rozpoczął postępowanie wyjaśniające w ramach którego chciał ocenić czy Agora słusznie nie zgłosiła tej transakcji do akceptacji przez regulatora. Firma uzasadniała, że nie przejęła kontroli nad Eurozetem, więc nie musiała tego zgłaszać UOKiK-owi.

Później pojawiło się drugie postępowanie. Gdy Agora zadeklarowała chęć przejęcia kolejnych 60 proc. udziałów w Eurozecie, wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w październiku 2019 r. Rok później, dokładnie w listopadzie 2020 roku Tomasz Chróstny przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji. Po wnikliwej analizie rynku w styczniu 2021 r. - wydał decyzję zakazującą koncentracji.

Agora pod lupą UOKiK od dwóch lat

Wirtualnemedia.pl zapytały UOKiK jaki jest status postępowania rozpoczętego 4 marca 2019 roku. „Sprawa jest w toku” - odpisało nam biuro prasowe UOKiK. Zapytaliśmy Urząd dlaczego ta sprawa rozpatrywana jest tak długo. Ale nie otrzymaliśmy na to pytanie odpowiedzi. A trwa już prawie 2 lata.

Co na to Agora? - Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciw jakiemukolwiek podmiotowi. Przekazaliśmy wszystkie dokumenty, o które UOKiK wystąpił w ramach tego postępowania. Czekamy na jego zakończenie - podkreśla Agata Staniszewska, rzecznik prasowy Agory.

Już po odmownej decyzji UOKiK Agora zapowiedziała odwołanie. Prezes Bartosz Hojka mówił nam, że powstanie przy współudziale najlepszych ekspertów w Polsce i na świecie. - Decyzja zakazująca nam zakupu pozostałych udziałów w Eurozet co najmniej znacząco opóźnia realizację wielu naszych planów, jednak Eurozet pozostaje dla nas atrakcyjną inwestycją. Jesteśmy już udziałowcem mniejszościowym tej spółki i nim pozostaniemy. Wykorzystując wszystkie dostępne argumenty prawne, będziemy walczyć o możliwość dokupienia pozostałych udziałów - zapewniał szef giełdowej spółki.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny także w portalu Wirtualnemedia.pl komentował decyzję o odwołaniu się Agory. - Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że w przypadku większości decyzji zakazujących dokonania koncentracji składane są odwołania. Należy podkreślić, iż dotychczas nie przegraliśmy w sądzie żadnej z takich spraw. W tym przypadku również jesteśmy przekonani co do słuszności naszych argumentów, na których oparta była decyzja i ze spokojem będziemy oczekiwali na werdykt SOKiK w tej sprawie - mówił.

Orlen dostał zgodę na przejęcie Polska Press

W piątek UOKiK podjął z kolei decyzję w sprawie przejęcia przez Orlen wydawnictwa Polska Press. W komunikacie UOKiK-u podano, że "w przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa". Zaznaczono, że prezes UOKiK-u oparł ocenę skutków koncentracji m.in. na informacjach i danych zebranych w trakcie postępowania, w tym dostarczonych przez strony transakcji oraz od podmiotów konkurujących z Ruch i będących kontrahentami Polska Press.

Pod koniec grudnia prezes UOKiK w odpowiedzi na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara poinformował, że nie może oceniać kupna koncernu Polska Press przez Orlen pod względem wpływu transakcji na pluralizm mediów, za to oceni przejęcie pod kątem zachowania warunków konkurencji na rynku.

Przejęcie Polska Press zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. Kilka dni później Orlen złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na kupno Polska Press. Postępowanie trwało niecałe dwa miesięcy.

W 2019 r. grupa kapitałowa Eurozet osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 2,7 proc. do 206,08 mln zł oraz zysku netto z 23,1 do 23,35 mln zł. Firma zarabia głównie na reklamach radiowych i internetowych. Pod koniec września, wbrew rekomendacji zarządu, wypłaciła swoim udziałowcom SFS Ventures i Agorze 30 mln zł dywidendy.

Dołącz do dyskusji: Agora pod lupą UOKiK. Od dwóch lat urząd bada czy powinna zgłosić przejęcie 40 proc. Eurozetu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hipokryzja
No co sie dziwić, w końcu Państwo słynące z prawa i sprawiedliwości....
odpowiedź
User
Ziyo
W czym problem, najwyżej właścicielami nadal pozostaną Czesi razem z Sorosem.
odpowiedź
User
Polak
Bo to jest PISobolszewizm w całej rozciągłości.
odpowiedź