SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora będzie dalej funkcjonować jako podatkowa grupa kapitałowa, oszczędzi 5 mln zł

Zarząd Agory zdecydował, że firma wspólnie ze swoimi spółkami zależnymi także w przyszłym roku będzie działać jako podatkowa grupa kapitałowa. Szacuje, że jej zobowiązania podatkowe zmaleją dzięki temu o ok. 5 mln zł.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

W skład podatkowej grupy kapitałowej oprócz Agory będą wchodzić jej spółki zależne Grupa Radiowa Agory, Agora TC, Plan D, Helios, AMS, Yieldbird i Plan A.

- Przedłużenie okresu funkcjonowania PGK (czyli podatkowej grupy kapitałowej - przyp.) planowane jest do 31 grudnia 2021 r. i wiązało się z szeregiem wymogów formalnych, w tym zebrania szeregu zgód korporacyjnych oraz złożeniem wniosku o rejestrację przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego - napisano w komunikacie giełdowym Agory.

- W umowie o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej Agora została wskazana jako spółka reprezentująca PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ordynacji podatkowej. Umowa o przedłużeniu okresu funkcjonowania PGK została zawarta na okres do 31 grudnia 2021 roku - dodano.

Agora szacuje, że dzięki funkcjonowaniu jako podatkowa grupa kapitałowa zgodnie z przepisami jej łączne zobowiązanie podatkowe zmaleje w 2021 roku o ok. 5 mln zł.

Agora jako podatkowa grupa kapitałowa od prawie trzech lat

Swoją podatkową grupę kapitałową Agora utworzyła z początkiem marca 2018 roku, poprzednia umowa w tym zakresie obowiązuje do końca br. Zapowiadając ją, też prognozowała, że dzięki funkcjonowaniu w takiej formie prawnej będzie oszczędzać na podatkach ok. 5 mln zł rocznie.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł). Firma zapłaciła w ub.r. 8,1 mln zł podatku dochodowego, wobec 11,5 mln zł rok wcześniej.

W br. od wybuchu epidemii mocno ucierpiały należące do firmy sieć kinowa Helios i zajmująca się reklamą zewnętrzną Grupa AMS. Przychody sprzedażowe całej grupy kapitałowej Agora w drugim kwartale br. zmniejszyły się o 52 proc. do 129,5 mln zł, a przy obcięciu kosztów operacyjnych o 34,4 proc. strata netto pogłębiła się z 6,6 do 41,1 mln zł. W całym półroczu firma miała 88,2 mln zł straty.

Pod koniec września Agora poinformowała, że pozyskała innego typu finansowanie kredytowe: 65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym i aneks do umowy w sprawie 35 mln zł limitu kredytowego. Natomiast należąca do firmy sieć kinowa Helios otrzymała od dwóch banków 40 mln zł z kredytów.

Dołącz do dyskusji: Agora będzie dalej funkcjonować jako podatkowa grupa kapitałowa, oszczędzi 5 mln zł

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
Bardzo dobra decyzja! Zaoszczędzoną kwotę będzie można spożytkować na premię dla Zarządu :)
odpowiedź
User
kop
w sumie to i tak bez znaczenia, kina zamknięte, reklama zewn. dostaje po tyłku, naklady gw leca na łeb na szyje. Wiem, wiem te mityczne e-prenumeraty;)) Nie będe po was płakał.
odpowiedź
User
mini
Straty już prawie takie jak przychody - to ostanie podrygi tej Gazeto- grupy finansowej.
odpowiedź