SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora w 2021 roku będzie podatkową grupą kapitałową, oszczędzi ok. 5 mln zł

Szef mazowieckiej skarbówki zarejestrował umowę, na mocy której Agora i jej kilka spółek zależnych także w 2021 roku będą funkcjonować jako podatkowa grupa kapitałowa. Prognozują, że oszczędzą na podatku dochodowym ok. 5 mln zł.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Umowę o działaniu także w 2021 roku jako podatkowa grupa kapitałowa Agora podpisała w połowie listopada br. ze swoimi spółkami zależnymi Grupa Radiowa Agory, Agora TC, Plan D, Helios, AMS, Yieldbird i Plan A. - W umowie o przedłużeniu okresu funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej, Agora została wskazana jako spółka reprezentująca PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ordynacji podatkowej - zaznaczono w komunikacie giełdowym.

W piątek Agora poinformowała, że umowa dotycząca podatkowej grupy kapitałowej została zarejestrowana przez naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

- Okres funkcjonowania PGK został przedłużony do 31 grudnia 2021 r. Spółka szacuje, że przedłużenie okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej może spowodować przewidziane przepisami prawa obniżenie zobowiązania podatkowego PGK o około 5 mln zł w 2021 r. - podano.

Agora jako podatkowa grupa kapitałowa od prawie trzech lat

Swoją podatkową grupę kapitałową Agora utworzyła z początkiem marca 2018 roku, poprzednia umowa w tym zakresie obowiązuje do końca br. Zapowiadając ją, też prognozowała, że dzięki funkcjonowaniu w takiej formie prawnej będzie oszczędzać na podatkach ok. 5 mln zł rocznie.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł). Firma zapłaciła w ub.r. 8,1 mln zł podatku dochodowego, wobec 11,5 mln zł rok wcześniej.

W br. od wybuchu epidemii mocno ucierpiały należące do firmy sieć kinowa Helios i zajmująca się reklamą zewnętrzną Grupa AMS. Przychody sprzedażowe całej grupy kapitałowej Agora w drugim kwartale br. zmniejszyły się o 52 proc. do 129,5 mln zł, a przy obcięciu kosztów operacyjnych o 34,4 proc. strata netto pogłębiła się z 6,6 do 41,1 mln zł. W całym półroczu firma miała 88,2 mln zł straty.

Pod koniec września Agora poinformowała, że pozyskała innego typu finansowanie kredytowe: 65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym i aneks do umowy w sprawie 35 mln zł limitu kredytowego. Natomiast należąca do firmy sieć kinowa Helios otrzymała od dwóch banków 40 mln zł z kredytów.

Dołącz do dyskusji: Agora w 2021 roku będzie podatkową grupą kapitałową, oszczędzi ok. 5 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nur
I tak nie płacą bo lecą na stracie
odpowiedź
User
Analityk
I tak nie płacą bo lecą na stracie

Agora zaplacila w 2019 8 mln podatku docodowego, w 2028 11,5 mln. Zatkalo kakao) w raporcie se sprawdz baranie!
odpowiedź
User
Tantarinta
Ci geszefciarze ciągle kombinują jak okantować państwo.A głupie państwo wdrożyło przepisy prawa o pgk.
Ech, coraz głupsze te trolle.
odpowiedź