SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora połączyła się ze swoją spółką zależną Agora-Poligrafia

W czwartek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował połączenie Agory z należącą do niej w 100 proc. spółką Agora-Poligrafia, która zarządzała m.in. dwoma drukarniami zamkniętymi w połowie ub.r.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku Agory-Poligrafii na Agorę w trybie uproszczonym na podstawie art. 516 par. 6 Kodeksu spółek handlowych, bez podwyższania kapitału zakładowego Agory oraz bez zmiany jej statutu. Jest to związane z faktem, że Agora miała 100 proc. udziałów spółki Agora-Poligrafia.

Z 1 października Agora wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Agory-Poligrafii, a zgodnie z art. 493 par. 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych Agora-Poligrafia została w dniu połączenia rozwiązana bez postępowania likwidacyjnego i wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

To połączenie zapowiedziano w lutym br. Uzasadnieniem była potrzeba konsolidacji majątku Agory.

Agora-Poligrafia zarządzała zamkniętymi drukarniami

Do połowy ub.r. Agora-Poligrafia zarządzała drukarniami w Tychach i Pile. Zamknięto je, tłumacząc to „spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset”, w której specjalizowały się oba zakłady. Firma zaznaczyła, że jej działalność w segmencie druku zostanie skoncentrowana w drukarni w Warszawie, która „ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, a tym samym najlepiej odpowiada na potrzeby własne spółki oraz jej klientów”.

Z drukarni w Tychach i Pile zwolniono 147 pracowników. Agora może nie naleźć chętnych do kupna zgromadzonego tam sprzętu. - Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie nam sprzedać wyposażenie dotychczasowych drukarni w Pile i Tychach, gdyż są to bardzo specjalistyczne maszyny. Niewiele drukarń w Polsce specjalizuje się w drukowaniu gazet. Co prawda są odbiorcy na tego typu sprzęt za granicą, ale wówczas trzeba liczyć się z dużymi kosztami transportu - powiedział nam w październiku ub.r. Bartosz Hojka, prezes Agory.

W lutym br. w komunikacie o połączeniu Agora podała, że Agora-Poligrania obecnie „zarządza jedynie swoim majątkiem trwałym oraz świadczy usługi najmu powierzchni związane wyłącznie z tym majątkiem, głównie na rzecz Spółki Przejmującej (czyli Agory - przyp.) i spółek powiązanych”, a z końcem lutego br. w Agorze-Poligrafii rozwiązana zostanie ostatnia umowa o pracę, a zarządzanie jej majątkiem przejmie Agora.

Dobrowolne odejścia z Goldenline, sprzedaż Domiporta i Foodio Concepts

W kwietniu br. Agora ogłosiła zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w swojej spółce zależnej Goldenline. Ostatecznie zdecydowano się na program dobrowolnych odejść, w ramach którego ze spółką pożegnało się 26 osób, 80 proc. jej zespołu. Na początku maja Agora zdecydowała się zakończyć wydawanie miesięczników „Avanti” i „Logo”, rozstając się z ich kilkunastoma współpracownikami.

W połowie czerwca Agora sprzedała firmie Auto Centrum z Krosna za 3,6 mln zł swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. Jednocześnie należąca do Agory firma Helios sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog.

Koszty restrukturyzacji zatrudnienia w Goldenline i Domiporta wyniosły ok. 1,4 mln zł.

W drugim kwartale br. przychody sprzedażowe grupy kapitałowej Agora zmalały o 52 proc. do 129,5 mln zł, a przy obcięciu kosztów operacyjnych o 34,4 proc. strata netto pogłębiła się z 6,6 do 41,1 mln zł. W całym półroczu firma miała 88,2 mln zł straty.

W drugim kwartale br. w segmentach prasy i internetu Agory koszty zmalały mocniej od przychodów, dzięki czemu poprawiły się wyniki rentowności. Na epidemii najmocniej ucierpiały kina Helios i spółka reklamy zewnętrznej AMS. „Gazeta Wyborcza” na koniec czerwca miała 243 tys. subskrybentów cyfrowych, a TOK FM - 24,3 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora połączyła się ze swoją spółką zależną Agora-Poligrafia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MarcoPolo
Ale, że co? W sensie, teraz spółkują?


Na WM powinno być proste zadanie logiczne do rozwiązania dopuszczające do komentowania.
Odsiałoby trolli i półgłówków.
odpowiedź