SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora pozyskuje 135 mln zł limitu kredytowego na spłatę poprzedniego kredytu, inwestycje i akwizycje

Agora zawarła umowę z DNB Bank Polska dotyczącą otrzymania limitu kredytowego w wysokości 135 mln zł, na który składa się m.in. do 25 mln zł kredytu nieodnawialnego na spłatę przez firmę poprzedniego kredytu wielocelowego. Pozostałe środki mogą być przeznaczone m.in. na inwestycje i akwizycje.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Jak podano w komunikacie giełdowym Agory, limit kredytowy pozyskany przez firmę składa się z maksymalnie 25 mln zł kredytu nieodnawialnego oraz dwóch limitów kredytowych - w wysokości do 35 mln zł i do 75 mln zł.

Kredyt nieodnawialny ma zostać przeznaczony na spłatę wielocelowego limitu kredytowego, który Agora pozyskała w Banku Pekao SA trzy lata temu. Nowy kredyt ma zostać spłacony w 12 równych kwartalnych ratach kapitałowych.

Maksymalnie 35 mln zł limitu kredytowego może być wykorzystane przez Agorę do finansowania kapitału obrotowego oraz innych celów korporacyjnych spółki z wykorzystaniem tzw. cash poolingu. Firma może skorzystać z tego limitu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Z kolei do 75 mln zł limitu kredytowego, też dostępnego przez najbliższe 12 miesięcy, może zostać przeznaczone przez firmę do finansowania lub refinansowania akwizycji, wydatków inwestycyjnych oraz kapitału obrotowego. Agora może zgłosić wniosek o zmianę wykorzystanego limitu na kredyt nieodnawialny. - Po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia Umowy, całość kwoty wykorzystanego kredytu w rachunku bieżącym zostanie automatycznie skonwertowana przez Bank na kredyt nieodnawialny 2. Każda transza wykorzystanego kredytu nieodnawialnego podlega spłacie w 12 równych kwartalnych ratach kapitałowych - czytamy w komunikacie giełdowym firmy.

Agora ma utrzymywać odpowiednie wskaźniki finansowe

Limit kredytowy będzie oprocentowany stawką WIBOR dla jednomiesięcznych albo trzymiesięcznych depozytów w złotówkach powiększoną o marżę DNB Bank Polska. W przypadku niespłacenia przez Agorę w terminie części lub całości wierzytelności, bank obciąży spółkę odsetkami w wysokości stopy bazowej powiększonej o 3,85 pkt proc. Poza tym w Umowie nie występują postanowienia dotyczące kar umownych.

Jednocześnie Agora i wybrane spółki z jej grupy kapitałowej zawrą z DNB Bank Polska umowę tzw. cash poolingu, na mocy której firma może korzystać z sublimitu w wysokości do 80 mln zł ze środków zgromadzonych przez innych uczestników systemu cash pooling.

Jako zabezpieczenie limitu kredytowego Agora przedłożyła m.in. oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz hipoteką umowną, ustanowioną na rzecz DNB Bank Polska na nieruchomościach firmy w Warszawie przy ul. Czerskiej 8/10, gdzie mieści się jej siedziba. Ponadto Agora zobowiązała się, że w okresie kredytowym będzie utrzymywała uzgodnione z bankiem wskaźniki finansowe swojej działalności oraz że przeniesie do banku istotną część swojej obsługi transakcyjnej.

Rosnące wpływy i strata netto Agory

W pierwszym kwartale br. Agora zanotowała 301 mln zł wpływów ze sprzedaży (o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej) oraz 6,1 mln zł straty netto. W całym ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 0,8 proc. do 1,2 mld zł i 13,2 mln zł straty netto.

Na koniec marca br. firma miała 130,9 mln zł wolnych środków pieniężnych, w tym 47,3 mln zł w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 83,6 mln zł zainwestowane w krótkoterminowe papiery wartościowe. Jej spółka zależna AMS miała 21,6 mln zł zablokowane jako zabezpieczenie gwarancji bankowych na realizację, budowę i modernizację wiat przystankowych w Warszawie.

Zadłużenie kredytowe Agory na koniec minionego kwartały wynosiło 107,1 mln zł, z czego 73,5 mln zł przypada na sieć Helios (to kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego).

Zarząd firmy dwa tygodnie temu zarekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, żeby w br. nie wypłacać dywidendy, za to przeznaczyć do 23,83 mln zł na skup własnych akcji.

Dołącz do dyskusji: Agora pozyskuje 135 mln zł limitu kredytowego na spłatę poprzedniego kredytu, inwestycje i akwizycje

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Agora dostała kredyt ? Kilka osób tutaj dziś zgon zaliczy, a kilku niezłomnych i niepokornych komentatorów z pewnością odchoruje tego newsa;) Oby tylko dyspepsji nie dostali jak swego czasu ich idol;)
odpowiedź
User
Szary Polak
Naprawdę uważasz, że kredyt na spłate kredytu to taki powód do radości? Dla mnie to raczej symptom spirali długów.
odpowiedź
User
@Szary Polak
Naprawdę uważasz, że kredyt na spłate kredytu to taki powód do radości? Dla mnie to raczej symptom spirali długów.

Braki ekonomiczne masz spore skoro limitu od długu nie odróżniasz.
Może dlatego jesteś szary?
odpowiedź