SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora pracuje nad „ucywilizowaniem wierszówek”, nie wyklucza podwyżek

Władze działającej w Agorze „Solidarności” poinformowały, że zarząd firmy nie wykluczył podwyżek wynagrodzeń w związku z inflacją, a w budżecie na 2022 roku nie są planowane zwolnienia grupowe. W spółce trwają prace nad „ucywilizowaniem kwestii wierszówek”.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

Członkowie komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Agorze i nadającej Radio TOK FM spółce Inforadio we wpisie facebookowym opisali, że na spotkaniu w miniony poniedziałek z osobami z zarządu Agory spytali, czy w firmie zostaną wprowadzone podwyżki w związku ze wzrostem cen.

- Zarząd nie wykluczył, że „jakieś” podwyżki będą. W najbliższym czasie umówimy się na rozmowę, żeby to skonkretyzować - poinformowali.

Władze Agory nie planują natomiast zwolnień grupowych w 2022 roku. - Prezes Hojka powiedział, że podczas rozmów o budżecie na 2022 rok temat zwolnień grupowych w ogóle się nie pojawił. Obecnie nie są one rozważane - jednak z zastrzeżeniem, że decyzje rządu ws. pandemii i ewentualny lockdown może te plany zmienić - opisali związkowcy.

Zmiany w wierszówkach

W Agorze system wynagrodzeń za poszczególne artykuły, czyli tzw. wierszówek, ma być bardziej transparentny. - Trwają prace nad ucywilizowaniem kwestii wierszówek. Ku nawet naszemu zdumieniu - bo uporządkowanie tej sprawy było obiecywane od co najmniej 8 lat - okazało się, że jesteśmy na dobrej drodze, na dodatek nie powinna ona być długa - stwierdzono we wpisie władz „Solidarności”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jak ma działać nowy system? - Wygląda na to, że już w przyszłym roku – w pierwszej połowie – każdy z nas będzie mógł sprawdzić zawczasu w systemie, z jakich konkretnie elementów, i jak wycenionych, będzie składał się jego przelew. Dzięki temu od razu będzie wiadomo, czy aby ktoś nie zapomniał o naszej wierszówce - opisano.

Związkowcy dodali, że kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w najbliższy czwartek. - Nie chcemy zapeszać, ale jesteśmy optymistycznie nastawieni, bo także spracowany dział HR - nie chcąc odbierać telefonów z pytaniami i skargami - wypatruje tego rozwiązania jak kania dżdżu. Wszyscy zainteresowani otrzymają informację, gdy ta aplikacja zacznie działać i jak należy z niej korzystać - zapowiedzieli.

Zawieszona fuzja biznesowa „GW” i Gazeta.pl

Podczas spotkania z działaczami „Solidarności” zarząd był też pytany o spór z kierownictwem „Gazety Wyborczej”, który wybuchł na nowo w drugiej połowie listopada, po zwolnieniu dyscyplinarnym dyrektora wydawniczego „GW” Jerzego Wójcika.

Zarząd Agory zapewnił, że „jest otwarty na dialog i będzie dążył do kompromisu”. - I tak właściwie można streścić dojmującą część spotkania. Z konkretów: zarząd powtórzył, że ewentualna fuzja „Wyborczej” i Gazety.pl jest obecnie zawieszona, zaś powrót do tych planów w przyszłości rozpocznie się realnym dialogiem załóg obu redakcji, a nie od planu wypracowanego w wąskim kierowniczym gronie. My podkreślaliśmy, jak trudna jest praca w obecnej atmosferze - opisały władze „Solidarności”.

Wyjaśniły też, dlaczego dotychczas nie zajęły stanowiska w tym konflikcie. - Przede wszystkim jesteśmy związkiem zawodowym - naszym zadaniem jest więc zabieganie o przestrzeganie praw pracowniczych i poprawę warunków pracy. Zrzeszamy naprawdę dużą liczbę członków i członkiń - zwłaszcza w redakcji „Wyborczej” - a każdy i każda z Was może mieć przecież odmienny pogląd na toczący się obecnie konflikt - stwierdzono we wpisie.

- Dlatego, póki nie wymaga tego sytuacja, postanowiliśmy skupić się na naszym zasadniczym zadaniu - warunkami pracy - i nie wyrywać przed szereg. Otwartych pól konfliktu jest bowiem i tak wystarczająco dużo - zaznaczono.

 

W grupie Agora 2,3 tys. etatowych pracowników

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie Agora wynosiło 2 303 etaty, o 29 mniej niż przed rokiem, bez uwzględnienia efektów obniżenia od połowy kwietnia do połowy października ub.r. wymiaru pracy i pensji wszystkim pracownikom etatowym o 20 proc.

- Spadek ten wynikał głównie z niższego zatrudnienia w segmentach Prasa, Radio oraz Reklama Zewnętrzna. Największy wzrost zatrudnienia miał natomiast miejsce w obszarach Internet oraz Film i Książka - opisano w sprawozdaniu firmy.

W ub.r. Agora zdecydowała się obniżyć wymiar pracy i pensje na sześć miesięcy, żeby skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej. W tym okresie połowa wypłacanych wynagrodzeń (do średniej krajowej) była finansowana z państwowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Grupa Agora uzyskała w ten sposób 13,5 mln zł, ponadto oszczędziła ok. 30 mln zł dzięki obniżeniu pensji.

23 proc. więcej dla pracowników

Z kolejnej tury wsparcia państwowego Agora skorzystała w pierwszej połowie br. Jej spółki Helios (wskutek epidemii kina były zamknięte od listopada do końcówki maja) i Step Inside (zarządza siecią gastronomiczną Pasibus) dostały z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2,4 mln zł dopłat.

Ponadto Helios i dystrybuująca filmy spółka Next Film otrzymały z ZUS decyzje o zwolnieniu z płacenia składek pracowniczych w łącznej kwocie 4,94 mln zł (z czego 3,95 mln zł dotyczyło składek za ub.r.).

W efekcie w pierwszej połowie br. nakłady Grupy Agora na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zwiększyły się rok do roku o 10,3 proc. do 148,7 mln zł.

W trzecim kwartale br. dynamika była dużo wyższa - koszty w tym obszarze zwiększyły się o 23,3 proc. do 75,7 mln zł. Firma w sprawozdaniu wyjaśnia, że oprócz obniżonej bazy porównawczej sprzed roku ten wzrost wynika z wyższych kosztów umów cywilnoprawnych.

Najmocniej koszty pracownicze zwiększyły się w zeszłym kwartale w pionie filmowo-książkowym, obejmującym głownie Heliosa, Pasibus i Next Film - o 50 proc. do 17,1 mln zł. - Miało to związek z otwarciem kin oraz zwiększeniem skali działalności spółki Step Inside - napisano w raporcie Agory.

O ponad 30 proc. zwiększyły się w pionie reklamy zewnętrznej (o 34 proc. do 6,3 mln zł) oraz internetowym (o 31,5 proc. do 11,7 mln zł). W tym drugim wzrost byłby wyższy, gdyby nie dodatkowe koszty poniesione wiosną ub.r.: 0,9 mln zł na program dobrowolnych odejść z Goldenline i 0,6 mln zł na zwolnienia grupowe z Domiporta.

Segment radiowy zanotował wzrost wydatków pracowniczych o 21,2 proc. do 8 mln zł, a prasowy - o 15,3 proc. do 21,8 mln zł. Na łączną kwotę kosztów pracowniczych Grupy Agora składają się także wynagrodzenia w strukturach administracyjnych, nieuwzględnionych w głównych pionach operacyjnych.

Wyższe zarobki zarządu i rady nadzorczej Agory

Łączne wynagrodzenia członków zarządu Agory w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosły 1,98 mln zł, wobec 1,82 mln zł rok wcześniej. Od końcówki września ub.r. zarząd firmy liczył cztery osoby, po tym jak Grzegorz Kania odszedł do spółki Huuuge.

Z początkiem czerwca br. do zarządu Agory powołany został Tomasz Grabowski (nadzoruje pion technologii, działy technologiczne odpowiedzialne za rozwój funkcjonalności dla Gazeta.pl i Wyborcza.pl oraz rozwój innowacji technologicznych i dział big data), a na początku sierpnia - Agnieszka Siuzdak-Zyga (nadzoruje pion Gazeta.pl). Natomiast w drugiej połowie października z zarządu odeszła Agnieszka Sadowska, która z firmą była związana łącznie przez 22 lata.

Z kolei sześcioosobowa rada nadzorcza Agory od stycznia do września br. zarobiła 468 tys. zł, o 58 tys. więcej niż przed rokiem.

Inflacja, Polski Ład i słabnący złoty ryzykami dla Agory

W sprawozdaniu za miniony kwartał Agora jako czynnik ryzyka dla jej działalności oprócz niepewności związanej z epidemię wskazała rosnącą presję inflacyjną.

- Dodatkowo, działania rządu podejmowane w celu przeciwdziałania rosnącej inflacji budzą poważny niepokój, gdyż w opinii ekonomistów mogą doprowadzić do spirali płacowo-inflacyjnej. Cały czas dużym ryzykiem są rosnące ceny energii elektrycznej, gazu oraz paliw. Na sytuację finansową przedsiębiorców zarówno w długim, jak i krótkim terminie wpływa także polityka NBP związana z wysokością stóp procentowych w Polsce - wyliczono.

Agora dodała, że „podobnie jak inni przedsiębiorcy mierzy się z olbrzymią presją płacową, co może przełożyć się na istotny wzrost kosztów funkcjonowania Grupy i spowolnienie poprawy jej wyników finansowych”.

Jako kolejny czynnik niepewności wymieniła „możliwe konsekwencje zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu już od 2022 r.” Zaznaczyła, że istotnej znacznie dla jej kosztów operacyjnych ma także słabnący kurs złotego, zwłaszcza wobec euro.

Na koniec września br. zadłużenie grupy Agora z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 841,9 mln zł (z czego 677,8 mln zł to zobowiązania z tytułu leasingu wynikające z MSSF 16). Jednocześnie firma miała 99,9 mln zł w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 0,8 mln zł udzielonych pożyczek. W konsekwencji jej zadłużenie netto miało wartość 742 mln zł.

W trzecim kwartale br. Grupa Agora zanotowała wzrost wpływów o 38 proc. do 266,4 mln zł, zysku EBITDA z 33,2 do 49,8 mln zł i spadek straty netto z 9 do 1,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora pracuje nad „ucywilizowaniem wierszówek”, nie wyklucza podwyżek

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wystarczyło
Wystarczyło wywalić Wójcika i wierszówka od razu rośnie? Musi duża oszczędność powstała. No i zaoszczędzone 12 miesięcy wypowiedzenia, 12 odprawy, samochód służbowy i pełna opieka medyczna dla rodziny
odpowiedź
User
Jorg
Widać specjalizację związków w Agorze: związek dyrektorów skupia się na autach, Solidarność na wierszówkach.
Czy nie jest trochę wstyd, że taka wielka awantura tak na prawdę dotyczy małych spraw?
odpowiedź
User
wow
bez Wójcika zgoda i porozumienie będzie dużo łatwiejsze, gdyby jeszcze Kurskiego...
odpowiedź