SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haitong Bank: warto kupować akcje Agory, Wirtualną Polskę obciąża słaby start telewizji WP

Analitycy Haitong Bank zalecają kupowanie akcji Agory. Obniżyli natomiast rekomendację dla Wirtualnej Polski oraz cenę docelową spółki ze względu na słabe wyniki kanału naziemnego WP.

Najniższy kurs akcje osiągnęły 29 października 2020 rokuArticle

Haitong Bank podtrzymał rekomendację "kupuj" dla Agory i podwyższył cenę docelową akcji spółki do 19,6 PLN (z 15,5 PLN). Wynika to z podniesienia prognoz EBITDA na lata 2017, 2018 i 2019 o odpowiednio 17 proc., 7 proc. i 7 proc., za sprawą pozytywnych efektów restrukturyzacji grupy Agora (sprzedaż działki w Warszawie oraz spółki zależnej Green Content), które zostały uwzględnione w szacunkach Haitong. Podniesienie prognozy wyniku jest również efektem większego niż wcześniej zakładano efektu obniżki kosztów, głównie w segmencie prasowym.

Analitycy Haitong Banku oczekują, że w I kwartale 2017 r. Agora przedstawi dobre wyniki, nieco wyższe w stosunku do roku poprzedniego. Analitycy oczekują wzrostu przychodów o 4 proc., a EBITDA o 2 proc. r/r, głównie dzięki wynikom osiąganym przez segment kinowy. Mimo wysokiej bazy porównawczej z zeszłego roku utrzymuje on bardzo wysoką dynamikę (oczekiwany wzrost sprzedaży biletów w I kwartale 2017 r. o 12 proc. r/r). Haitong spodziewa się, że przychody Agory w 2017 r. wzrosną o 1,5 proc., natomiast EBITDA podskoczy o 10 proc. r/r, do 127 mln PLN, za sprawą wsparcia wyniku z działalności w obszarach online, reklamy zewnętrznej i segmentu radiowego.

Po dwóch latach intensywnego cyklu inwestycyjnego Agora wchodzi w okres znacząco niższych nakładów kapitałowych (61 mln PLN w 2017 r. wobec 90 mln PLN w latach 2015-16). To, w połączeniu z wyższą EBITDA, powinno odblokować wolne przepływy gotówkowe i pozwolić na solidną dystrybucję gotówki, która zdaniem analityków Haitong w 2017 r. przybierze formę skupu akcji o szacowanej wartości ok. 30 mln PLN. Decyzja ta najprawdopodobniej zostanie ogłoszona 12 maja 2017 r., przy publikacji wyników spółki za I kwartał 2017 r.

Pomimo wzrostu kursu akcji o 29 proc. od początku grudnia, analitycy Haitong uważają, że Agora wciąż oferuje atrakcyjne i stosunkowo niskie mnożniki wyceny. Według zaktualizowanych danych, Agora jest wyceniana na lata 2017/18 na 4,6-/4,4-krotność wskaźnika EV/EBITDA, znacznie niżej niż jej konkurenci. W przypadku konkurentów z segmentu prasowego wskaźnik ten wynosi 7,8-/7,5-krotność, radiowego - 8,1/7,7-krotność, reklamy zewnętrznej - 11,0-/10,4-krotność, operatorów kinowych - 9,7-/9,1-krotność, a firm internetowych - 18,4-/15,9-krotność.

Haitong Bank w najnowszym raporcie obniżył rekomendację dla Wirtualnej Polski do "neutralnie" (z "kupuj") oraz cenę docelową akcji do 58,1 PLN (z 61,4 PLN). Obniżka jest spowodowana redukcją prognoz EBITDA na lata 2017, 18 i 19 o odpowiednio 4 proc., 4 proc. i 4 proc., głównie za sprawą gorszych niż oczekiwano operacyjnych i finansowych wyników kanału telewizyjnego WP.

Analitycy Haitong wciąż doceniają ekspozycję Wirtualnej Polski w dwa rosnące organicznie segmenty, reklamę internetową i e-commerce, które powinny pozwolić spółce rozwijać się w tempie dwucyfrowym. Jednak WP TV zaliczyła zdecydowany falstart i licząc od początku roku ma najniższą oglądalność spośród wszystkich nowych kanałów niekodowanych (FTA), na poziomie 0,08 proc. Wynika to jednak nie tylko z najmniejszego zasięgu technicznego (efekt braku obecności na wszystkich płatnych platformach telewizyjnych), ale zdaniem analityków, także z niewystarczająco atrakcyjnej ramówki telewizyjnej, której Wirtualna Polska nie jest w stanie zmonetyzować mimo bazy 21,1 mln realnych użytkowników internetowych.

W rezultacie Wirtualna Polska zaczęła restrukturyzować swój pion telewizyjny ograniczając zatrudnienie, zmieniając treść, a to z kolei będzie generować jednorazowe dodatkowe koszty. Taka restrukturyzacja sugeruje również, że wcześniej deklarowana strata EBIT na działalności telewizyjnej w wysokości 6,1 mln PLN jest nierealistyczna. Haitong Bank przewiduje, że strata EBIT tylko w I kwartale 2017 r. wyniesie 4 mln PLN.

Wirtualna Polska potwierdziła swoje wcześniejsze plany i zaakceptowała politykę dywidendową na poziomie przynajmniej 1 PLN na akcję, ale nie więcej niż 70 proc. zysku netto. Warto przy tym zauważyć, że polityka dywidendowa może zostać zawieszona w przypadku pojawienia się istotnych potrzeb gotówkowych.

Z racji tego, że opcja wykupu udziałów w Domodi/Allani nie ma limitu, w IV kwartale 2016 r. Wirtualna Polska ponownie zwiększyła swoje należności z tego tytułu, których skumulowana wartość wynosi obecnie 139,5 mln PLN wobec 75 mln PLN wcześniej (wypłacane w latach 2018 i 2020). Zdaniem analityków Haitong może to wpłynąć na skalę przyszłych dywidend, prognozę której analitycy obniżają do 1,1 PLN do 2021 r. (wobec wcześniej oczekiwanych 1,5 PLN na akcję).

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank: warto kupować akcje Agory, Wirtualną Polskę obciąża słaby start telewizji WP

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Co to za bank? Pierwsze słyszę.
odpowiedź
User
analico?
WP to jasne, ale zachęcać do kupna Agory?
odpowiedź
User
wlad
kto nie kupi przegra życie ! kupujcie ! kupujcie ! :)))))))))
odpowiedź