SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora wypłaci 23,3 mln zł dywidendy, rada nadzorcza będzie zarabiać więcej

Akcjonariusze Agory zgodnie z propozycją zarządu i rady nadzorczej zdecydowali, że firma wypłaci 23,29 mln zł dywidendy, po 50 groszy na akcję. Do rady nadzorczej w miejsce Andrzeja Dobosza powołano Tomasza Karusewicza. Jednocześnie zaakceptowano propozycję zarządu dotyczącą podwyższenia wynagrodzenia członków rady nadzorczej.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Dzień ustalenia praw do dywidendy wyznaczono na 12 lipca, a dzień jej wypłaty - na 1 sierpnia.

Środki na wypłatę dywidendy będą pochodzić częściowo z zysku netto za ub.r., a częściowo z kapitału zapasowego. W ub.r. grupa kapitałowa Agory zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto.

Rekomendując wypłatę takiej dywidendy, zarząd Agory stwierdził, że jest ona „zgodna z polityką dywidendową ogłoszoną w dniu 14 lutego 2005 r. i wynika z analizy sytuacji finansowej spółki oraz struktury jej bilansu w kontekście realizacji najważniejszych celów na najbliższe lata, w tym dalszych działań rozwojowych”.

Identyczną dywidendę - 23,29 mln zł dywidendy, po 50 groszy na akcję - Agora wypłaciła w ub.r. Wtedy wszystkie środki pochodziły z kapitału zapasowego. Poprzednio spółka dzieliła się zyskiem w 2016 roku - przekazała akcjonariuszom 35,75 mln zł, po 75 groszy na akcję.

Nowa osoba w radzie nadzorczej

Podczas czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy powołano też członków rady nadzorczej na kolejną, trzyletnią kadencję. Swoich przedstawicieli w radzie nie zmieniła Agora Holding, główny akcjonariusz Agory. Nadal będą to Andrzej Szlęzak (jest w radzie nadzorczej Agory od grudnia 2005 roku, dalej będzie pełnił funkcję przewodniczącego), Dariusz Formela (w radzie od czerwca 2013 roku), Tomasz Sielicki (od czerwca 1999 roku), Wanda Rapaczynski (od czerwca 2014 roku) oraz Maciej Wiśniewski (od listopada 2017 roku).

Natomiast OFE PZU Złota Jesień do rady nadzorczej wyznaczyło Tomasza Karusewicza w miejsce Andrzeja Dobosza, który był w radzie przez ostatnie trzy lata. Karusewicz przez ostatnie trzy lata był związany z Grupą PZU - jako dyrektor nadzorował pion technologii informatycznych oraz pion operacji, był też członkiem zarządu PZU Życie. Jednocześnie był w radzie nadzorczej Grupy Azoty.

W PZU pracował już w latach 2007-2009 jako zastępca dyrektora biura inwestycji zagranicznych. W latach 2010-2012 Karusewicz pracował w Telewizji Polskiej - kolejno jako zastępca dyrektora biura zarządu i spraw korporacyjnych oraz dyrektor biura audytu i kontroli wewnętrznej. W latach 2006-2008 był związany m.in. z Grupą Ciech. Obecnie przedstawicielem OFE PZU w radzie nadzorczej Agory jest Andrzej Dobosz, został powołany do tej funkcji w czerwcu 2016 roku.

Rada nadzorcza będzie zarabiać więcej

Walne zgromadzenie przyjęło też zaproponowaną przez zarząd podwyżkę wynagrodzenia rady nadzorczej: z 9 do 12 tys. zł miesięcznie dla przewodniczącego i z 6 do 8 tys. zł dla pozostałych członków.

Proponując to, zarząd podkreślił, że stawki dla członków rady nadzorczej nie zmieniły się od 14 lat. - W tym czasie istotnie zmieniła się zarówno wysokość wynagrodzeń w Polsce, jak i zakres obowiązków i odpowiedzialności członków rad nadzorczych spółek giełdowych m.in. ze względu na nowe regulacje prawne. Dodatkowo, na przestrzeni ostatnich lat Grupa Agora istotnie zdywersyfikowała obszary swojej działalności operacyjnej, co wpłynęło na zwiększenie złożoności i różnorodności zagadnień wchodzących w zakres nadzoru rady nadzorczej Agory - stwierdził zarząd.

Podwyżkę wynagrodzenia osób w radzie nadzorczej mocno skrytykowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarności” działającej w Agorze i Inforadiu. - W spółce trwa jeszcze zwolnienie zbiorowe, w wyniku którego pracę straci przeszło 150 osób - naszych przyjaciół, kolegów, także działaczy związkowych. Nasza komisja działa niespełna 8 lat, negocjowaliśmy warunki 5 zwolnień zbiorowych, co daje średnią na półtora roku - zwrócili uwagę związkowcy w oświadczeniu wydanym pod koniec maja.

- Jednocześnie ci, którzy stali przez ten czas na czele spółki, nie ponosili żadnych wyrzeczeń. Inkasowali wielomilionowe premie, hojne stałe wynagrodzenia i dywidendy - zaznaczyli. - W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wynagrodzenie członków rady nadzorczej „pozostaje na niezmienionym poziomie od 14 lat”. Większość pracowników Agory bardzo by chciała powiedzieć to samo o sobie - chcielibyśmy nie doświadczyć żadnej obniżki od 2005 - dodali.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Agora zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych netto o 10,9 proc. do 308,4 mln zł, 37,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3,4 mln zł straty netto. Zwiększyły się jej przychody w kinach Helios, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, a zmalały w pionach internetu, radia i druku.

Głównymi akcjonariuszami Agory są OFE PZU Złota Jesień (ma walory stanowiące 17,45 proc. kapitału i dające 12,76 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), Agora Holding (11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów), MDIF Media Holdings (11,49 proc. kapitału i 8,4 proc. głosów) i OFE Nationale-Nederlanden (9,62 proc. kapitału i 7,03 proc. głosów). Pozostali akcjonariusze posiadają walory stanowiące poniżej 5 proc. kapitału i puli głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Agora wypłaci 23,3 mln zł dywidendy, rada nadzorcza będzie zarabiać więcej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klpp
nooo ta ciężka robota RN, pewnie jedna nasiadowka w mcu;)
odpowiedź
User
PaPA DIEGO... Nie ruszam TEGO;)
Co tu pisać - szeregowi ZOBACZĄ to co żuk "toczący w lesie"... ;)
odpowiedź
User
leniu
Zamknęli AgoraPerformance i od razu kasa się znalazła. To logiczne.
odpowiedź