SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zakończy prace nad strategią do końca roku. Zapowiada bardziej selektywne inwestycje

Agora planuje zakończyć prace nad strategią rozwoju grupy na lata 2023-2027 do końca 2022 roku, ale już zapowiada bardziej selektywne inwestycje - poinformowała podczas telekonferencji prezes Agory Bartosz Hojka.

"Prace nad strategią idą zgodnie z planem. Tak, jak zapowiedzieliśmy, zakończymy je do końca bieżącego roku. Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące ewentualnej rezygnacji z jakiś obszarów działalności grupy Agora, to w stosunku do planu prac nad strategią, ono jest po prostu przedwczesne. W ramach strategii powiemy, na jakie obszary chcemy postawić, z których ewentualnie zrezygnować, gdybyśmy do takich wniosków mieli dochodzić - powiedział prezes.

"Jedyna rzecz, która dla całego zarządu wydaje się dzisiaj oczywista w tych okolicznościach rynkowych, w których pracujemy nad tą strategią, jest taka, że z całą pewnością mamy świadomość tego, iż jeśli chodzi o nasze inwestycje w rozwój poszczególnych przedsięwzięć, to biorąc pod uwagę rozległość portfela biznesu Agory, będziemy musieli być bardziej selektywni niż do tej pory" - dodał.

W lutym br. Agora poinformowała o rozpoczęciu prac nad strategią grupy na lata 2023-2027.

Agora nie planuje podejmowania działań restrukturyzacyjnych

W piątek członkini zarządu Anna Kryńska-Godlewska poinformowała, że do momentu publikacji strategii grupa nie planuje podejmowania działań restrukturyzacyjnych.

W związku z wyzwaniami w otoczeniu makroekonomicznym, prezes Agory zapowiedział już w tym roku zwiększenie dyscypliny kosztowej grupy.

Strata netto Agory w I kw. 2022 roku wyniosła 31,8 mln zł wobec 56,3 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna sięgnęła 22,7 mln zł wobec 49,5 mln zł straty rok wcześniej.

Przychody grupy wzrosły o 73,4 proc. do 253,1 mln zł. Według przedstawicieli Agory motorem poprawy sprzedaży są m.in. wyniki sieci kin Helios i reklamy zewnętrznej.

W segmencie reklamy zewnętrznej sprzedaż zwiększyła się w pierwszym kwartale o 90 proc. do 30,4 mln zł. Strata operacyjna zmniejszyła się do 4,2 mln zł z 12,7 mln zł rok wcześniej.

Segment "film i książka" odnotował w pierwszym kwartale 1 mln zł straty operacyjnej wobec 27,8 mln straty rok wcześniej, a przychody wzrosły o 522,4 proc. do 113,9 mln zł. W I kw. sieć kin Helios sprzedała 2,5 mln biletów. W analogicznym okresie 2021 r. kina w całym kraju były zamknięte na mocy decyzji administracyjnej.

"W kwietniu frekwencja wyniesie w kinach Helios 85 proc. W maju jest jeszcze trochę lepiej" - powiedział prezes sieci kin i członek zarządu Agory Tomasz Jagiełło.

Dodał, że odbudowa rynku może potrwać do końca bieżącego roku.

Frekwencja w Heliosie w pierwszym kwartale 2022 r. była na poziomie 60 proc. wobec pierwszego kwartału 2019 roku.

Jagiełło zapowiedział w tym roku otwarcie nowego kina w Łomży, a w przyszłym roku w Kaliszu. Obecnie sieć liczy 52 obiekty.

Działalność prasowa Agory w pierwszym kwartale zwiększyła sprzedaż o 1,3 proc. do 46,9 mln zł, natomiast zanotowała 2,1 mln zł straty operacyjnej wobec 3,7 mln zł zysku przed rokiem.

"Musimy obserwować sytuację kosztową i reagować, tak jak cały rynek wydawców. Nawet tak wrażliwy, na cenę segment rynku wydawniczego, jak tygodniki lokalne, został zmuszony do podniesienia cen. W tym sensie ruchy, które wykonaliśmy w ostatnim czasie, były jak najbardziej sensowne. Obserwujemy sytuację. Cała nasza polityka dotycząca cen printu, była w ostatnich latach skuteczna i racjonalna. Mamy nadzieję, że utrzymamy ten trend" - powiedział członek zarządu Wojciech Bartkowiak, pytany o ewentualne kolejne podwyżki cen dziennika.

W styczniu 2022 Agora podniosła ceny papierowego wydania "Gazety Wyborczej" od wtorku do piątku o 1 zł do 4,99 zł. A w kwietniu br piątkowego wydania Gazety Wyborczej o 1 zł do 7,99 zł, a sobotniego o 1 zł do 8,99 zł.

Dołącz do dyskusji: Agora zakończy prace nad strategią do końca roku. Zapowiada bardziej selektywne inwestycje

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Jak tej "selektywnej inwestycji" nie przejdzie Wyborcza, to będą na plusie
odpowiedź
User
Heh
Czyli na koniec roku trochę osób zacznie rozwój poza strukturami organizacji?
odpowiedź
User
Wlik
Co by tu jeszcze zastawić
odpowiedź