SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora nie chce wypłacić dywidendy za ub.r. Za miesiąc Wojciech Bartkowiak ma wejść do zarządu

Zarząd Agory rekomenduje walnemu zgromadzeniu, żeby spółka nie wypłacała w br. dywidendy. Propozycję pozytywnie oceniła rada nadzorcza. Ostatni jak na razie raz Agora przekazała dywidendę w 2019 roku. Jak podano wczoraj wieczorem Wojciech Bartkowiak, dyrektor wydawniczy "Gazety Wyborczej", ma wejść do zarządu Agory 21 kwietnia.

W komunikacie uzasadniono, że rekomendacja zarządu Agory, niezgodna z polityką dywidendową firmy, „jest wynikiem dwóch lat zmagań Spółki ze skutkami pandemii COVID-19, które uniemożliwiły realizację strategii Grupy Agora, zmusiły Spółkę do istotnych oszczędności oraz zaniechania inwestycji rozwojowych”.

- Negatywne skutki pandemii wywołane z restrykcjami i ograniczeniami w działalności wielu przedsiębiorstw miały również istotny wpływ na obecną kondycję polskiej gospodarki. Dodatkowym czynnikiem niepewności co do sytuacji ekonomicznej kraju jest trudny do oszacowania wpływ na polską gospodarkę agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Może to istotnie wpłynąć na tempo wzrostu polskiej gospodarki - wyliczono.

Zdaniem zarządu w takiej sytuacji należy zatrzymać środki gotówkowe w Agorze. Ponadto zarząd „po dwóch latach ograniczania inwestycji tylko do tych koniecznych planuje przeznaczyć wolne środki na realizację projektów wzrostowych i utrzymaniowych w obecnych biznesach Grupy Agora”.

Ostateczną decyzję ws. dywidendy podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy. Największym jest Agora Holding, która ma akcje stanowiące 11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Inni znaczący inwestorzy to OFE PZU Złota Jesień (ma akcje dające 12,76 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), MDIF Media Holdings (8,4 proc.) i OFE Nationale-Nederlanden (6,47 proc.).

Wojciech Bartkowiak ma wejść do zarządu Agory

Walne zgromadzenie Agory zatwierdzające poprzedni rok finansowy zwołano na 21 kwietnia. Akcjonariusze będą też głosować w sprawie powołania do zarządu firmy Wojciecha Bartkowiaka, zaproponowanego w grudniu ub.r. przez Agorę Holding, oraz zatwierdzenia powołania do zarządu w połowie ub.r., poprzez kooptację, Agnieszki Siuzdak-Zygi.

Obecnie zarząd Agory tworzą: Bartosz Hojka (prezes), Anna Kryńska-Godlewska, Tomasz Jagiełło, Agnieszka Siuzdak-Zyga i Tomasz Grabowski.

Agora bez dywidendy od 2019 roku

Ostatni raz jak dotąd Agora wypłaciła dywidendę w połowie 2019 roku - przekazała inwestorom 23,29 mln zł (po 50 groszy na akcję). W 2018 roku też przekazała akcjonariuszom 23,29 mln zł (w całości z kapitału zapasowego), a w 2016 roku - 35,75 mln zł (z czego 22,03 mln zł z kapitału zapasowego).

W grupie Agory lockdowny ogłoszone po wybuchu epidemii najmocniej zaszkodziły sieci kin Helios i zajmującej się reklamą outdoorową grupie AMS. W 2020 roku grupa Agora zanotowała spadek przychodów z 1,25 mln zł do 836,46 mln zł i wyniku netto z 6,01 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody grupy Agora wzrosły o 0,3 proc. do 614,2 mln zł oraz spadek straty netto z 97,2 do 70,8 mln zł.

Firma sprawozdanie finansowe za czwarty kwartał i cały ub.r. przedstawi w piątek. W połowie lutego zaczęła prace nad strategią na lata 2023-27.

Dołącz do dyskusji: Agora nie chce wypłacić dywidendy za ub.r. Za miesiąc Wojciech Bartkowiak ma wejść do zarządu

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
EZ
A jak Andrzej nie chciał, to go pogonili....
odpowiedź
User
PJ
ajwaj...
odpowiedź
User
QQQQQ
Powinni zasoby gotowkowe przekazać na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ale Michnik, przyjaciel i doradca Putina z Klubu Wałdajskiego na to nie pozwoli.
odpowiedź