SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcja Demokracja: „Wydarzenia” i „Fakty” powinny być dostępne dla niesłyszących

Fundacja Akcja Demokracja wystartowała z akcją, która ma skłonić Polsat i TVN, aby swoje programy informacyjne nadawały w wersji dla niesłyszących. Obecnie w takiej formie spośród głównych serwisów dostępne są jedynie „Wiadomości” i „Teleexpress”, emitowane w TVP1.

Article

- Domagamy się, aby główne wydania serwisów informacyjnych TV Polsat i TVN były dostępne dla osób niesłyszących i niedosłyszących - napisano w apelu na stronie organizacji. - Obecnie przekład na język migowy oferują tylko serwisy Telewizji Polskiej, takie jak "Wiadomości" i „Teleexpress”, których przekaz jest jednostronny. Wszyscy, niezależnie od naszych potrzeb, zasługujemy na dostęp do różnych punktów widzenia - podkreśla Fundacja.

- Pomysł został nam zasygnalizowany przez jedną z osób biorących udział w innych kampaniach Akcji Demokracji. Zgłaszają się do nas ludzie z różnymi propozycjami tematów, w tym przypadku zdecydowaliśmy się podjąć działania - mówi Wirtualnemedia.pl Weronika Paszewska, prezes Fundacji Akcja Demokracja.

- Uważamy, że wszystkie osoby powinny mieć możliwość czerpać informacje ze źródeł, które sobie same wybiorą. Szczególnie teraz, kiedy obserwujemy duże zmiany w publicznych mediach, warto żeby również inne serwisy informacyjne zadbały o osoby niesłyszące i niedosłyszące i wyszły na przeciw ich potrzebom - dodaje Paszewska.

Apel skierowany jest do Henryka Sobierajskiego, dyrektora pionu informacji w Telewizji Polsat oraz Adama Pieczyńskiego, członka zarządu TVN i redaktora naczelnego „Faktów TVN”.  W ramach akcji organizatorzy zbierają w internecie podpisy od ludzi - obecnie jest już ich 2,5 tys. (chcą zebrać dwa razy tyle).

Począwszy od roku 2012 audycje z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją wzroku czy słuchu stanowić muszą 10 proc. kwartalnego czasu emisji programu - z wyłączeniem reklam  i telesprzedaży. Polsat i TVN nie nadają swoich głównych programów informacyjnych z udogodnieniami dla niesłyszących, w tej wersji na ich antenach pokazywane są filmy czy seriale.

Programy z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją wzroku są za to obecne w kanałach informacyjnych głównych stacji komercyjnych, np. Polsat News z tłumaczeniem na język migowy nadaje serwis informacyjny o godz. 23.00.

Przedstawiciele Polsatu i TVN nie odpowiedzieli nam wczoraj, jak odnoszą się do apelu Fundacji Akcja Demokracja. Działa ona od września ub.r. i prowadzi działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i ochrony środowiska.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w marcu br. „Teleexpress” gromadził 3,47 mln widzów, „Fakty” - 3,31 mln, „Wiadomości” - 3,2 mln widzów, a „Wydarzenia” - 2,26 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Akcja Demokracja: „Wydarzenia” i „Fakty” powinny być dostępne dla niesłyszących

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hjj
Skazywanie kogokolwiek na oglądanie Wiadomości TVP, to kara sama w sobie! Polsat i TVN - do roboty!
odpowiedź
User
Newsman
Gdyby telewizja narodowa była narodowa, nie trzeba było prosić prywaciarzy o cokolwiek.
odpowiedź
User
burak
TVP ma przekaz dla głuchoniemych. Jak zrobić newsa żeby dowalić TVP? Napisać że zwolennicy demokracji chcą takiego przekazu w Polsacie i TVN, bo TVP się nie da oglądać. I wy myślicie że ludzie są tak głupi, że kupią te siermiężne manipulacje? Dzień bez nawalania w TVP dniem straconym.
odpowiedź
User
CRND
"niemieckie, a dokładniej amerykańskie", czyli jak po pisowsku zrobić wodę z mózgu.
odpowiedź