SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Akcje Agory fundusz MDIF kupił głównie od Nationale Nederlanden PTE

Fundusz MDIF Media Holdings ponad połowę z kupionych w zeszłym tygodniu 11,22 proc. akcji Agory nabył od funduszy należących do Nationale Nederlanden PTE. W konsekwencji ich udział w akcjonariacie spółki zmalał z 16,1 proc. do 9,43 proc.

Article

W minionym tygodniu fundusz MDIF Media Holdings - wspierany finansowo przez George’a Sorosa - kupił 5,35 mln akcji Agory stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Akcje zostały nabyte w ramach transakcji pakietowych poza sesjami giełdowymi od inwestorów finansowych (nie podano, od których konkretnie).

W piątek Agora w komunikacie giełdowym poinformowała, że w jednej z tych transakcji 3,18 mln jej akcji sprzedały fundusze należące do Nationale Nederlanden PTE. W konsekwencji ich udział w kapitale zakładowym wydawcy zmalał poniżej 10 proc. - z 16,1 proc. do 9,43 proc.

Przed kupnem udziałów przez MDIF Media Holdings 15,9 proc. akcji Agory należało do PTE PZU Złota Jesień, a 6,9 proc. do Aegon PTE. W styczniu br. minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz ocenił, że zainwestowanie w Agorę przez PTE PZU było „decyzją ratunkową” i dodał, że ma duże wątpliwości, czy „utrzymywanie tak dużego zaangażowania w tej spółce ma sens”.

Niektóre media informując o zakupie udziałów Agory przez MDIF Media Holdings sugerowały, że fundusz wspierany przez George’a Sorosa w ten sposób wspiera polską spółkę. Zarząd Agory odniósł się do tych doniesień w oświadczeniu opublikowanym w czwartek.

- Fundusz nabył akcje Agory od innych akcjonariuszy Spółki. Walory te były jedynie przedmiotem transakcji zawartej przez inne podmioty zewnętrzne, a Spółka nie była jej stroną. Środki z tej transakcji nigdy nie wpłynęły na konto Agory - nie mogą więc mieć żadnego wpływu na sytuację finansową ani tym bardziej - na płynność finansową Spółki. Środki, które Fundusz przeznaczył na zakup akcji Agory, trafiły do podmiotów zbywających te papiery wartościowe - wyjaśniło kierownictwo Agory. - Agora funkcjonuje na rynku od 27 lat, od 17 jest podmiotem giełdowym. Działa na mocno konkurencyjnym rynku medialnym, kształtowanym przez nie tylko lokalne, ale też globalne trendy związane m.in. z konsumpcją mediów. W tak zmiennym środowisku Spółka z sukcesem prowadzi działalność, skutecznie przekształcając swój portfel biznesowy - podkreśliło.

W pierwszym kwartale br. Agora zanotowała 288,5 mln zł wpływów i 5,6 mln zł straty netto. Na koniec tego okresu miała 90,1 mln zł zadłużenia kredytowego i 97,7 mln zł wolnych środków.

23 czerwca odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory, podsumowujące działania władz spółki w ub.r. oraz wybierające radę nadzorczą na nową kadencję. Zarząd firmy zarekomendował w maju, żeby 37,5 mln zł z zeszłorocznego zysku i kapitału zapasowego wypłacić akcjonariuszom w formie dywidendy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Akcje Agory fundusz MDIF kupił głównie od Nationale Nederlanden PTE

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jam
... to co? Skarb Panstwa przejmuje resztowke od Konrada, troche rozproszonych i staje sie akcjonariuszem wiekszosciowym ;-) razem z soloszem dba o pluralizm medialny - jak za tusca - jedna gazeta, jeden przekaz... za takie jaja dalbym czesc swej skaldki zdrowotnej - przejecie Ojca Redaktora przez Jego Swiatobliwosc Primera - bezcenne ;-) Kto za?
20 14
odpowiedź
User
Analityk
Bardzo dziwne, Soros jako inwestor powinien się kierować perspektywami przyszłego zysku, tymczasem kupuje akcje wydawnictwa, które traci rządowe kontrakty i którego sprzedaż flagowego produktu spada od kilkunastu miesięcy a nie ma żadnych sygnałów o wielkim powrocie do kupowania przez konsumentów drukowanej prasy. Z puntu widzenia biznesowego kupno tych akcji to zupełnie irracjonalne i niegospodarne działanie inwestora z założenia nastawionego na zysk...
41 10
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Nie mogę się doczekać komentarza red. Stanisława Michalkiewicza. :-)
17 10
odpowiedź
User
dumlaT
Soros wie co robi, bo jest cwańszy od Was Polaczki kilkakrotnie.
9 40
odpowiedź
User
janusz cebulak
Agora już nawet nie próbuje udawać, że jest niezależna i bezstronna. Oby Soros doprowadził to korpo na skraj upadku.
29 11
odpowiedź