SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły do 116,8 mld zł

Aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych zwiększyły swą wartość o 1,2% m/m, osiągając poziom 116,8 mld zł na koniec lutego. Po słabym styczniu, kiedy aktywa funduszy zmniejszyły sie o blisko 0,8 mld zł, w ubiegłym miesiącu rynek powrócił na ścieżkę wzrostu, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły do 116,8 mld zł

„Wzrost wartości zarządzanych środków był możliwy zarówno dzięki korzystnej koniunkturze na rynkach (2/3 funduszy zakończyło miesiąc z dodatnią stopą zwrotu), jak i istotnej nadwyżce wpłat nad wypłatami, która wg szacunków Analiz Online, przekroczyła w lutym 0,8 mld zł. Duża w tym zasługa zaledwie jednego funduszu utworzonego na potrzeby prywatnego inwestora"- podano w raporcie.

Z tego powodu fundusze aktywów niepublicznychodnotowały wysoką dynamikę przyrostu aktywów na poziomie 4,6%. Obecnie ulokowana jest w nich już co 10. złotówka.

Wysoka dynamikę, przekraczającą 4% odnotowały również fundusze absolutnej stopy zwrotu, które w ciągu niewiele ponad pół roku podwoiły swój udział w rynku, do 3,2% na koniec lutego. Fundusze te miesiąc w miesiąc pozyskują nowe środki, w samym lutym bilans sprzedały przekroczył 100 mln zł.

Nie było niespodzianką kolejne zwiększenie wartości zarządzanych środków w ramach funduszy pieniężnych i gotówkowych. Kolejny zastrzyk gotówki, najwyższy od pół roku, przyczynił sie do tak wysokiej miesięcznej dynamiki zmian (3,9%), iż obecnie fundusze te stanowią trzecią siłę na naszym rynku, detronizując fundusze dłużne.

Ponad 3-proc. wzrost wartości zarządzanych aktywów odnotowały równie) fundusze ochrony kapitału, zawdzięczając tak wysoką dynamikę dużej popularności zaledwie dwóm produktów.

Największym segmentem pozostają fundusze akcyjne, które na koniec lutego zarządzały kapitałem wartym ponad 32 mld zł. Miesięczny przyrost na poziomie 1,0% wynikał głównie z neutralnego zachowania akcji notowanych na naszym rodzimym parkiecie.

Czwarty miesiąc z rzędu fundusze akcyjne pozyskują nowe aktywa. Szczególnym zainteresowaniem cieszą sie rozwiązania lokujące aktywa w sektory surowcowe. Również dla funduszy czerpiących bezpośrednio zyski ze zmian na surowcach, luty był bardzo udanym miesiącem. Dzięki wyraźnemu napływowi nowych środków, ich aktywa zwiększyły wartość o połowę.

Dla dwóch segmentów funduszy drugi miesiąc roku zakończył się uszczupleniem zarządzanych środków.

Dobra koniunktura na rynku długu  nie wystarczyła funduszom dłużnymnawet do utrzymania poziomu sprzed miesiąca. Na skutek znacznego odpływu środków, zgromadzone aktywa spadły poniżej 16 mld zł, a ich udział w rynku zmniejszył sie do 13,7%.

Również  fundusze mieszane, które jeszcze półtora roku temu skupiały co trzecią złotówkę ulokowana w funduszach inwestycyjnych, w lutym ponownie musiały zmierzyć się z istotnym odpływem kapitału. Przyczynił się on do spadku wartości zarządzanych środków o -1,2%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły do 116,8 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl