SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aleksander Gawronik uniewinniony od zarzutu podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary

Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił w czwartek byłego senatora Aleksandra Gawronika od zarzutu podżegania do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i z "Gazetą Poznańską". Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł z domu do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji "Gazety Poznańskiej". W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

Proces byłego senatora Aleksandra Gawronika (zgodził się na publikację pełnego nazwiska) toczył się przed poznańskim Sądem Okręgowym od stycznia 2016 roku. W akcie oskarżenia Gawronikowi zarzucono, iż "chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis, w szczególności w ten sposób, że podczas prowadzonej z nimi rozmowy, dotyczącej wpływu na postawę Jarosława Ziętary, stwierdził: on ma być skutecznie zlikwidowany".

Aleksander Gawronik nie przyznaje się do zarzutu

Były senator nie przyznaje się do winy. Za zarzucane mu czyny grozi kara wieloletniego więzienia, lub dożywocie. W czwartek poznański sąd po przesłuchaniu ostatniego świadka zamknął przewód sądowy.

Prokurator Piotr Kosmaty podkreślał w mowie końcowej, że dowody zebrane w sprawie są spójne i wskazują, że oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu. Prokurator wniósł o uznanie oskarżonego winnym i wymierzenie mu kary 25 lat pozbawienia wolności.

Oskarżyciel posiłkowy w sprawie, brat dziennikarza Jacek Ziętara, zwrócił się do sądu o sprawiedliwy wyrok. Obrońca byłego senatora adw. Paweł Szwarc w mowie końcowej podkreślał, że Gawronik nie miał żadnego motywu, by podżegać do zabójstwa Ziętary. Zaznaczył też, że Gawronik w tamtym czasie nie prowadził żadnych interesów z Elektromisem. Obrona w mowie końcowej podważała także zeznania kluczowych świadków w tej sprawie.

Obrońca wniósł o uniewinnienie. Oskarżony podkreślił w ostatnim słowie, że jest niewinny i nie ma ze sprawą nic wspólnego.

Sąd Okręgowy w Poznaniu w wydanym w czwartek wyroku uniewinnił Gawronika od zarzucanego mu czynu.

Sąd uniewinnił Aleksandra Gawronika

Prokurator nie wykazał, aby oskarżony był sprawcą zarzucanego mu czynu, czego skutkiem musiało być wydanie wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika – podkreśliła sędzia Joanna Rucińska uzasadniając wyrok w sprawie b. senatora osk. o podżeganie do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary.

Wyrok wydany w czwartek przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest prawomocny.

Sędzia Joanna Rucińska uzasadniając wyrok w sprawie b. senatora Aleksandra Gawronika oskarżonego o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary podkreśliła, że "prokurator nie wykazał, aby oskarżony był sprawcą zarzucanego mu czynu, czego skutkiem musiało być wydanie wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika i obciążenie kosztami procesu Skarbu Państwa".

Sędzia szczegółowo odnosiła się także do zeznań kluczowych świadków w tej sprawie, m.in. do zeznań Macieja B. ps. "Baryła". Poznański gangster, odsiadujący obecnie wyrok dożywocia, według prokuratury miał być naocznym świadkiem podżegania do zabójstwa dziennikarza. W uzasadnieniu wyroku sędzia wskazała, że Maciej B. wielokrotnie zmieniał wersje zdarzeń, które stały się kluczowe dla aktu oskarżenia. Jak mówiła, "różnic w relacjach tego świadka jest bardzo dużo".

Prokurator zapowiada apelację

Prokurator Piotr Kosmaty powiedział po ogłoszeniu wyroku: "walczymy dalej, do końca".

"Nie zgadzam się z taką oceną materiału dowodowego, dlatego też będę wnosił o pisemne uzasadnienie i będę wywodził apelację" – zapowiedział prokurator.

Oskarżyciel posiłkowy w sprawie, brat dziennikarza Jacek Ziętara powiedział, że „to, co się dzisiaj wydarzyło na sali – dla mnie to jest skandal, bo nie dano mi się nawet przygotować do mowy końcowej, nie mówiąc już o odrzuceniu możliwości przesłuchania jeszcze dodatkowych świadków”.

"Nie mam już nic więcej do powiedzenia, jest mi po prostu przykro" – zaznaczył.

W czwartek poznański sąd po przesłuchaniu ostatniego świadka zamknął przewód sądowy. Mimo, że prokurator wniósł o odroczenie terminu wygłoszenia mowy końcowej, sąd się na to nie zgodził.

Dołącz do dyskusji: Aleksander Gawronik uniewinniony od zarzutu podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KOD
Wolne suuundy!
odpowiedź
User
M
Wolne suuundy!

A Policja, prokuratura, a organy władzy i inne powiązania ? Gdyby to sobie załatwił to musi mieć naprawdę mocny plecy - w tym polityczne ;)
odpowiedź
User
hmm
Wolne suuundy!

A Policja, prokuratura, a organy władzy i inne powiązania ? Gdyby to sobie załatwił to musi mieć naprawdę mocny plecy - w tym polityczne

ten stary komuch ma krew na rękach..
odpowiedź