SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aleksander Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE

Władze Ukrainy powinny zacząć rozmawiać z protestującymi opozycją i społeczeństwem – podkreśla Aleksander Kwaśniewski. Wspólne rozmowy utrudnia zupełny brak zaufania, ale bez tego – i bez finansowej pomocy z zewnątrz – chaos społeczny i polityczny może się przerodzić w kryzys finansowy państwa.

Aleksander Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE

– Sytuacja na Ukrainie jest patowa, ponieważ opozycja sformułowała bardzo ostre postulaty, ale widzi, że demonstracje jednak słabną – mówi były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.  – Ciężko jest wyciągać tysiące ludzi na mróz, śnieg i wiatr. Jednak myślę, że rząd także zrozumiał, że manifestacje nie są chwilowym kaprysem, lecz wyrazem prawdziwej woli Ukraińców.

Ukraińska opozycja domaga się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i dymisji rządu Mykoły Azarowa. Zdaniem Kwaśniewskiego, rozpoczęcie rozmów utrudnia zupełny brak zaufania między dwoma stronami sporu.

 – W takiej sytuacji kompromis nie jest łatwy – zauważa Kwaśniewski. – Podczas mojej misji na Ukrainie mogłem się przekonać o braku zaufania. Ono już nawet nie jest zerowe, można je wyrażać w wartościach ujemnych. Tymczasem niezwykle ważne jest, by obydwie strony usiadły do rozmów, dialog jest tu konieczny – dodaje.

W rozmowach z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton prezydent Wiktor Janukowycz deklarował gotowość do rozpoczęcia rozmów z protestującymi i zamiar podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego najgorsze co może przydarzyć się Ukrainie to kontynuacja obecnego chaosu społecznego i politycznego.

 – Parlament nie pracuje, nie można przyjmować kolejnych ustaw, społeczeństwo jest coraz głębiej sfrustrowane, coraz bardziej niechętne. To byłby zły scenariusz – mówi były prezydent.

Istnieje również ryzyko, że obecna sytuacja przerodzi się w jeszcze poważniejszy kryzys w gospodarce Ukrainy. Ze względu na dramatyczną sytuację w finansach państwa Janukowycz powinien wrócić do rozmów z Rosjanami oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

 – Rezerwy walutowe są najniższe w ostatnich dwudziestu kilku latach. Brakuje płynności finansowej w budżecie. Wydatki są ogromne, bo zimą trzeba płacić za gaz, więc gospodarczo w tej chwili jest czas na to, żeby przede wszystkim dogadać się z Rosjanami, skoro już takie rozmowy zostały podjęte, by zrealizowali swoje obietnice, obniżając cenę gazu czy prolongując spłaty gazu na wiele miesięcy – mówi Kwaśniewski.

Jego zdaniem, pierwszy krok należy do Rosjan, ale w pomoc Ukrainie powinny włączyć się również MFW i instytucje europejskie i ustalić, jaka pomoc doraźna dla tego państwa wchodzi w grę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aleksander Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl