SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP uruchomiła kanał Alfa TVP

We wtorek rozpoczął nadawanie kanał Alfa TVP. Na razie stację można oglądać jedynie za pośrednictwem aplikacji TVP GO. Jest ona dostępna na smartfonach i tabletach, a także dla odbiorców naziemnych z aktywną usługą HbbTV, których telewizory są podłączone do internetu.

Kanał dziecięco-młodzieżowy Alfa TVPArticle

Kiedy TVP zaczynała prace nad nową stacją, nazwała ją roboczo TVP Teen. Ostatecznie postawiono na nazwę Alfa TVP, nawiązując do urodzonych po 2010 roku (pokolenie Alfa).

Za projekt odpowiada Justyna Karnowska, szefowa kanału dziecięcego TVP ABC.

- Alfa TVP to nasza troska o dorastających widzów. Honorem telewizji publicznej jest zaproponowanie kanału, który połączy atrakcyjność z bezpieczeństwem i walorami edukacyjnymi - tak mówi o nowym kanale mówił niedawno Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP. Alfa TVP oferuje programy dla widzów w wieku 10-16 lat.

Jak oglądać Alfa TVP?

Dzięki emisji w HbbTV może dotrzeć do 800 tys. potencjalnych gospodarstw domowych. TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że w Polsce jest właśnie tyle telewizorów z aktywną usługą HbbTV. W ten sposób nadawca publiczny oferuje już TVP ABC2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 czy ukraiński kanał Perszyj. Odbiorcy naziemni z telewizją hybrydową mogą łatwo je znaleźć, bo linki do internetowych stream'ów są wyświetlane na liście z normalnymi naziemnymi kanałami.

Takowego skrótu w przypadku Alfa TVP na razie nie ma. Aby oglądać stację, trzeba więc na smartfonie, tablecie czy telewizorze z HbbTV, uruchomić aplikację TVP GO i znaleźć tam Alfa TVP wśród innych stacji Telewizji Polskiej. Jej logo w aplikacji HbbTV nie jest wyświetlane w całości, tylko w formie pierwszej litery greckiego alfabetu. Takiego problemu nie ma w aplikacji mobilnej, gdzie logotyp wyświetla się w całości. Po uruchomieniu tej aplikacji na smartfonie, automatycznie włącza się kanał TVP1, a przed jego wyświetleniem, spoty reklamowe. Z czasem zapewne Emitel i nadawca publiczny umieszczą stosowny link na liście kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, aby oglądanie Alfa TVP było łatwiejsze.

„The Garfield Show” I „Przygody Tomka Sawyera” w ofercie

W ofercie Alfa TVP znajdą się seriale, seriale animowane, filmy, programy dokumentalne i poradnikowe. Będą to produkcje brytyjskie  ( „Prawie nigdy”, „Malory Towers”), francuskie („Przygody Tomka Sawyera”, „Pat i świat”, „Zig i Sharko”, „Galactik Football”, „Przygody Tintina”), amerykańskie („Gortimer Gibbon z ulicy Normalnej”, „Nowe legendy o Małpim Królu”, „The Garfield Show”), kanadyjska („Anna i androidy”), australijska („Kicia to nie kot”), kanadyjska („Anatane ratuje dzieci z Okury”), nowozelandzka („Nowe legendy o Małpim Królu”), południowokoreańska („Luke, podróżnik w czasie”)  czy z Republiki Południowej Afryki („Supa Strikas”).

Jeszcze przed tygodniem ze strony z programem telewizyjnym TVP dla prasy wynikało, że po godz. 22 Alfa TVP będzie emitować powtórki seriali kryminalnych „Ojciec Mateusz” i „Komisarz Alex”. Ostatecznie nie znalazły się w ramówce. W pierwszych dniach nadawania, mimo pierwotnych planów, nie ma też powtórek programów „Makłowicz w podróży” i „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego. Powtórki programu TVP2, emitowane także w TVP Rozrywka, TVP Nauka i TVP HD, pojawiają się jednak po godz. 10.30 w styczniowej ramówce Alfa TVP. Z czasem w nowym kanale powinny zadebiutować programy, które powstaną specjalnie z myślą o tej antenie. Zapowiadał je w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TVP.

Alfa TVP to 22 kanał Telewizji Polskiej (nie licząc dodatkowych 16 wersji TVP3 z niedawno uruchomioną mutacją dla Elbląga i TVP Parlament). Pod tym względem polski nadawca publiczny należy obok chińskiej CCTV do światowych rekordzistów. Wiele kanałów posiada też BBC, ale komercyjnych, na zagranicznych rynkach. Brytyjski nadawca publiczny myśli o przeniesieniu swoich stacji do internetu. Podobne plany ma belgijska RTBF.

Dołącz do dyskusji: TVP uruchomiła kanał Alfa TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
" a także dla odbiorców naziemnych z aktywną usługą HbbTV, których telewizory są podłączone do internetu."

Są jakieś dane ile takich odbiorców jest? Bo HbbTV było jednym z wymogów dla dekoderów DVB-T2.
odpowiedź
User
walter
I co z tego, jak nie mają repertuaru lub mają, ale nie chcą nadawać, bo coś im nie odpowiada. TVP Kultura ledwie zipie, to sobie jeszcze odpalili TVPK2. Z TVPHistorią - podobnie. Tu dopiero są braki programowe. A mogliby wypożyczyć/kupić np. od niemieckiej tv (prawdziwie) publicznej serię TerraX, programy prof. Haralda Lescha i szereg innych. No ale u nas się nie da, bo to za "poważne" rzeczy, u nas musi być błyskotkowo-d***-polowo oraz "modnie".
odpowiedź
User
D
Kanał jest od początku dostępny dla komputerów z Windowsem na TVP stream z rozdzielczością do 1080p.
odpowiedź