SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Algorytm Facebooka usunął post z Deklaracją Niepodległości USA, bo uznał ją za rasistowską

Z okazji święta niepodległości w USA na Facebooku na profilu jednego z amerykańskich dzienników pojawił się tekst Deklaracji Niepodległości. Post został usunięty przez algorytm Facebooka, ponieważ fragment opisujący Indian został uznany za hejterski i rasistowski. Po wybuchu skandalu serwis przeprosił za pomyłkę i przywrócił usunięty wcześniej wpis.

Article

Święto Niepodległości było w USA obchodzone tradycyjnie 4 lipca br. Przed tym dniem ukazujący się w Teksasie dziennik „The Liberty County Vindicator” zamieścił na swoim koncie na Facebooku wpis, w którym namawiał czytelników do przeczytania w oryginale fragmentów Deklaracji Niepodległości, która legła u podstaw powstania Stanów Zjednoczonych i jej obecnego ustroju.

W opublikowanym fragmencie znalazło się m.in. zdanie o „bezlitosnych dzikich Indianach” którzy mieli brać udział w wewnętrznej rebelii przeciwko białym osadnikom.

Algorytm Facebooka uznał opublikowaną treść za sprzeczną z regulaminem i zakwalifikował wpis do kategorii rasistowskich i hejterskich. W związku z tym post teksańskiej gazety został usunięty z serwisu.

 

Po skasowaniu fragmentu najważniejszego dokumentu w amerykańskiej historii przez Facebook przelała się fala oburzenia użytkowników, którzy nie szczędzili serwisowi krytyki i uszczypliwości. Facebook szybko zorientował się w fatalnej pomyłce i przywrócił wpis publikując przy okazji zwięzłe przeprosiny.

Facebookowi nie pozostali dłużni dziennikarze „The Liberty County Vindicator”. W komentarzu na stronie internetowej dziennika kąśliwie przyznali, że autorzy Deklaracji Niepodległości powinni byli posługiwać się nieco bardziej dyplomatycznym językiem według standardów Facebooka, wówczas zapewne ich dokument nie wzbudziłby tak wielkiego oburzenia ze strony algorytmów serwisu.

W pierwszym kwartale br. Facebook miał 2,2 mld użytkowników aktywnych w skali miesiąca i 1,45 mld w skali dnia. Firma zanotowała 11,97 mld dolarów wpływów (wobec 8,03 mld dolarów rok wcześniej) i 4,99 mld dolarów zysku netto (w I kwartale ub.r. było to 3,06 mld dolarów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Algorytm Facebooka usunął post z Deklaracją Niepodległości USA, bo uznał ją za rasistowską

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mill
Polityczna poprawność oraz preferowanie równości i bezpieczeństwa niszczą cywilizację Zachodu...
25 10
odpowiedź
User
marketer
trzeba przyznać, że niezłe ;)
15 8
odpowiedź
User
DDeerriiCckk
Niech sie zglosza do mnie,.. ja ich naucze jak obchodzic automatyczne algorytmy skanujace. :-D
10 8
odpowiedź
User
KulturalnoOświatowy
ciekawe ile z tego odprowadzili podatku... i komu
10 8
odpowiedź
User
aZaliż
I to jest właśnie prawdziwa twarz fb - bezmyślne algorytmy wyłapujące wyrazy z czarnej listy, w oderwaniu od kontekstu i usuwające treści, nie dając kasowanym możliwości obrony.
43 9
odpowiedź