SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Algorytmy Google szybciej szacują ryzyko śmierci niż narzędzia wykorzystywane przez szpitale

Zdaniem Google, algorytmy sztucznej inteligencji rozwijane przez laboratorium Medical Brain obecnie radzą sobie lepiej z szacowaniem ryzyka śmierci pacjentów, niż narzędzia wykorzystywane przez szpitale.

fot. materiały prasoweArticle

Potencjał narzędzia opracowywanego przez zespół Medical Brain leży przede wszystkim w analizie informacji, które wcześniej nie mogły być wykorzystane w pracy diagnostów ze względu na ograniczenia stosowanych w pracy laboratoryjnej narzędzi. Narzędzie Google na podstawie danych wyjściowych skonfigurowane zostało tak, by określać ryzyko śmierci pacjenta, możliwy czas wypisania ze szpitala, a także przewidzieć potencjalne powtórne wizyty pacjenta związane z wystąpieniem nawrotu choroby.

W opublikowanym w prestiżowym magazynie “Nature” artykule członkowie zespołu Google stwierdzili, że “modele predyktywne miały lepsze wyniki niż tradycyjne, używane w diagnostyce klinicznej - we wszystkich przypadkach. Wierzymy, że w przyszłości nasze narzędzie może posłużyć do stworzenia dokładnej metody predykcji w różnych scenariuszach leczenia”.

Sztuczna inteligencja rozwijana przez Google na potrzeby diagnostyki medycznej została już przetestowana nawet w przypadku tak trudnych w leczeniu chorób, jak rak piersi. W 24 godziny po przyjęciu do szpitala pacjentki algorytm określił, że z jej pobytem w placówce wiąże się prawie 20-procentowe ryzyko śmierci, co stało w znaczącej sprzeczności z prognozą szpitalnego systemu ostrzegania, który ryzyko w przypadku tej osoby określił na 9,3 proc. Diagnozowana pacjentka zmarła niecałe dwa tygodnie później w wyniku choroby, na którą cierpiała.

Aby uzyskać tak dokładny wynik, sztuczna inteligencja przeanalizowała ponad 175,5 tys. pojedynczych informacji na temat pacjentki, które pochodziły z jej historii leczenia - w tym, napisanych odręcznie notatek.

W ramach całego programu badawczego narzędzie Google przeanalizowało 216,2 tys. przypadków hospitalizacji związanych z 114 tys. pacjentów. Łączna liczba danych, które zostały wykorzystane przez algorytmy, to 46 mld pojedynczych informacji pochodzących z powiązanych z pacjentami zapisów historii medycznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Algorytmy Google szybciej szacują ryzyko śmierci niż narzędzia wykorzystywane przez szpitale

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Liberalne zarządzanie przez likwidacje
Gdyby rządziła Platforma to w ciągu 5 lat od tego newsu nie mielibyśmy żadnego przyszpitalnego laboratorium a grupę krwi określano by na podstawie "danych wyjsciowych" czyli deklaracji pacjenta na Facebooku. Wcześniej wprowadzono by obowiązkowa rejestracje na portalu Zuckenberga. Już teraz tak wglada korzystanie z wielu bardzo popularnych choć na szczęście nie świadczonych przez państwo usług. Chcesz korzystać to albo zaloguj sie przez konto na FB, albo Google+

Trzaskowski policy rozciagnieta na służbę zdrowia.Tfu! Przepraszam! Sektor pielęgnacji i ochrony zdrowia. Jaka tam służbę!

Po co to utrzymywać, płacić na sprzęt, na pensje ludzi kiedy jest Google?

Mam nadzieję, ze nie dożyje juz takich czasow zakazony gronkowcem w PUBLICZNYM szpitalu do którego przyjmuje się bez względu na pochodzenie czy przynależność do klasy społecznej.
odpowiedź