SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Główni inwestorzy Allegro chcą sprzedać akcje spółki za niemal 5 mld zł

Fundusze Permira, Mid Europa Partners i Cinven, główni akcjonariusze Allegro, chcą sprzedać do 7,5 proc. jego walorów. Obecna wycena tego pakietu to 4,9 mld zł. Jesienią ub.r. w debiucie giełdowym Allegro fundusze sprzedały jego walory za 8,2 mld zł.

Article

Spółki Permira VI IP, Cidinan (należy do Mid Europa Partners) i Mepinan (należy do Cinven) zaznaczyły w komunikacie, że w ramach budowy przyspieszonej księgi popytu zaoferują do 76,5 mln akcji Allegro wybranym inwestorom instytucjonalnym. Po rozmowach z nimi zostanie określona cena i ostateczne warunki emisji.

We wtorek na koniec sesji giełdowej za akcję Allegro płacono 63,63 zł. Przy takim kursie 76,5 mln walorów jest warte 4,87 mld zł.

Księgę popytu dla Permira VI IP, Cidinan i Mepinan będą prowadzić Goldman Sachs International, Morgan Stanley i PKO BP. Po realizacji transakcji fundusze będą mieć przez 90 dni zakaz handlu (lockup) pozostałymi posiadanymi akcjami Allegro.

Według agencji Bloomberg księga popytu została już wypełniona przez inwestorów, a cenę akcji ustalono na 60 zł za sztukę. W środę rano kurs Allegro zmalał o ponad 5,5 proc. do nieco poniżej 60 zł.

Do Permira VI IP należy obecnie po 321,25 mln walorów Allegro (to 31,39 proc. kapitału), taki sam pakiet ma Cidinan, natomiast Mepinan ma 71,39 mln akcji spółki (6,98 proc.).

Allegro na giełdzie od 5 miesięcy

Fundusze Permira, Mid Europa Partners i Cinven przejęły Allegro pod koniec 2016 roku, płacąc 3,25 mld dolarów. Przedtem przez 8 lat właścicielem firmy był fundusz Naspers, zapłacił za nią 950 mln funtów

Nowi inwestorzy część akcji Allegro sprzedali w ramach oferty publicznej przed debiutem giełdowym spółki w październiku ub.r. Zbyli łącznie 190,3 mln walorów za 8,18 mld zł, po 43 zł za sztukę. Dodatkowo sprzedano 23,25 akcji nowej emisji (spółka przeznaczyła te środki na obniżenie zadłużenia). Był to największy debiut w historii warszawskiej giełdy.

Allegro natychmiast stało się najdroższą spółką na stołecznych parkiecie. Pod koniec października kurs firmy na krótko sięgnął 100 zł, co dało 100 mld zł kapitalizacji. W listopadzie nastąpiła duża korekta, a od początku stycznia kurs jest w trendzie spadkowym - zmalał z 86 do 63,6 zł

Według badania Mediapanel w lutym br. przeglądarkowa wersja Allegro zanotowała 18,13 mln użytkowników i 62,5 proc. zasięgu, a aplikacja mobilna - 8,01 mln użytkowników i 27,6 proc. zasięgu.

W czwartym kwartale Allegro (należą też do niego platformy Allegrolokalnie.pl i Ceneo.pl) osiągnęło wzrost przychodów netto o 61,2 proc. do 1,3 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 84,8 proc. zysk netto poszedł w górę ze 123,9 do 260,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Główni inwestorzy Allegro chcą sprzedać akcje spółki za niemal 5 mld zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Czy można bardziej ostentacyjnie pokazać strach przed Amazonem?
odpowiedź
User
Jan
Ta spółka to balon. Jak się wysypia z akcji to będzie krach
odpowiedź
User
Janusz
Szybka ucieczka zanim akcje beda warte 10 pln
odpowiedź