SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mBank rekomenduje kupno akcji Allegro. "Brakuje zaawansowania logistycznego, opcja przerzucenia części kosztów na sprzedawców"

Analitycy BM mBanku, w raporcie z 16 grudnia, obniżyli cenę docelową akcji Allegro do 42,5 zł z 52,4 zł, podnosząc jednocześnie rekomendację dla spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Article

Raport sporządzono przy kursie 34,77 zł. "Notowania Allegro spadły w ciągu ostatniego roku o 59 proc. (vs. WIG +20 proc. w tym czasie). Zgodnie z naszym scenariuszem bazowym: Allegro rozszerzyło program SMART! (darmowa przesyłka do domu od 40 PLN) i zapowiedziało spadek rentowności wyników w nadchodzących kwartałach. Wzrost kosztów dostaw netto przekłada się na istotne ochłodzenie dynamiki wyników (skor. EBITDA +5 proc. w 4Q’21 R/R - nasz szacunek vs. wzrost +29 proc. w 9M’21)" - podano w raporcie.

"W niniejszym raporcie przyjmujemy bardziej pesymistyczną trajektorię spadku rentowności: z 51,6 proc. w 2020 r. do 34,8 proc. w 2023 r. Wciąż zakładamy regres udziału rynkowego Allegro (dokładnie o 3,4 p.p. w latach 2020-2023). Tym samym EBITDA’22 powinna wynieść ok. 2,2 mld PLN (-6 proc. vs. konsensus Bloomberg). Na naszej prognozie, Allegro jest notowane na EV/EBITDA’22 skor. = 16,6x, z wyraźnym dyskontem do Amazona (EV/EBITDA’22 = 19,8x)" - zaznaczno.

Allegro brakuje "zaawansowania logistycznego"

Zdaniem analityków, obecny poziom waluacji giełdowej Allegro jest atrakcyjny. "Nowy poziom ceny docelowej wyznaczamy na 42,50 PLN, co implikuje 22 proc. potencjał wzrostu" - poinformowano.

- Allegro jest wciąż platformą e-commerce pierwszego wyboru, ma najszerszy wybór produktów w branży, w wielu przypadkach oferuje najtańszą opcję zakupu. Spółka ma bazę >13 mln aktywnych kupujących. Choć ciągle uważamy, że brakuje jej zaawansowania logistycznego, to jednak obecna obsługa klienta jest na zadowalającym poziomie (z rosnącym udziałem dostaw następnego dnia)" - oceniają analitycy BM mBanku.

Ich zdaniem, Allegro ma pewien potencjał do przerzucenia części kosztów dostaw na sprzedawców. Zakładają oni wzrost take rate w kolejnych latach.

"Dodatkowo, rozwój własnej sieci paczkomatów przyniesie oszczędności (widoczne prawdopodobnie już od 2023 roku). Przejęcie Mall Group uwzględniamy w naszym modelu finansowym tylko po cenie zakupu - to potencjalny upside do naszego scenariusza bazowego. Podnosimy zalecenie inwestycyjne do kupuj" - podano w raporcie.

Allegro promuje Smarta!, kupi Mall Group za 881 mln euro

Na Allegro trwa obecnie kilka promocji dotyczących Allegro Smart! Na początku listopada cenę rocznej subskrypcji tej usługi obniżono z 49 do 39 zł, taka oferta będzie obowiązywała do 23 grudnia.

Ponadto platforma testowo oferuje niektórym użytkownikom dostawy w ramach Allegro Smart! już przy zakupach o wartości 30 zł, a nawet tylko 1 zł. Testy zaplanowano od końcówki listopada do końca stycznia, nie ujawniono, jak dużą grupę kupujących obejmują.

Na początku listopada Allegro podpisało umowę przejęcia 100 proc. udziałów platformy e-commerce Mall Group i firmy logistycznej WE|DO działających m.in. w Czechach i na Słowacji. Zapłaci 881 mln euro, częściowo swoimi akcjami.

Równocześnie firma uruchomiła pierwsze 600 własnych automatów do nadawania i odbierania paczek z zakupami ze swojej platformy. Oparta na nich usługa One Box ruszyła w Warszawie, a w grudniu ogłoszono jej start w ośmiu kolejnych miastach (Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach). Allegro podpisało też umowy dotyczące stawiania swoich automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Firma Allegro, do której należą też porównywarka Ceneo i spółka eBilet Polska, w trzecim kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów o 32,9 proc. do 1,23 mld zł i wyniku netto ze 131,7 mln zł straty do 324,4 mln zł zysku. Na platformach firmy jest 13,3 mln aktywnych kupujących, wartość średnich zakupów realizowanych przez każdego zwiększyła się o 24,5 proc.

Dołącz do dyskusji: mBank rekomenduje kupno akcji Allegro. "Brakuje zaawansowania logistycznego, opcja przerzucenia części kosztów na sprzedawców"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl