SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Allegro szykuje się na pakiet e-commerce VAT. Płatność kartą w Allegro Pay, nowe warunki dla Super Sprzedawców

Z początkiem lipca Allegro, zgodnie z pakietem e-commerce, będzie pobierać podatek VAT od produktów wysyłanych przez sprzedawców spoza Unii Europejskiej. Ponadto platforma zmieni warunki programu Super Sprzedawca, a od 10 maja umożliwi płatności kartą w ramach Allegro Pay.

Article

Przepisy podatkowe określane jako pakiet e-commerce zostały przyjęte przez rząd w pierwszej połowie kwietnia. Oznaczają przede wszystkim pobieranie podatku VAT od importu do Unii Europejskiej tzw. małych przesyłek, o wartości do 22 euro. Ponadto znacząco rozszerzono zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury one stop shop.

Podatek VAT od produktów spoza UE będą płacili sprzedawcy, natomiast platformy e-commerce mają im to umożliwiać poprzez odpowiednie interfejsy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nowe przepisy będą obowiązywać od początku lipca. To implementacja zasad przyjętych przez Komisję Europejską. - Jest to projekt, który w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej - podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Allegro informuje sprzedawców nt. VAT

W komunikacie dla sprzedawców Allegro poinformowało, że nowe przepisy będą dotyczyć „transakcji realizowanych przez sprzedających z siedzibą poza Unią Europejską i bez stałego miejsca prowadzenia działalności na jej terytorium w rozumieniu regulacji dotyczących VAT, jeśli towar wysyłany jest z Unii Europejskiej”.

- Podatek VAT z tytułu tych transakcji rozliczać będą platformy, w tym Allegro, a nie sprzedawcy. Oznacza to, że od tych transakcji pobierzemy od sprzedawcy podatek VAT - zapowiedziała platforma.

Zasugerowała sprzedawcom, żeby sprawdzili, czy w ofertach z produktami wysyłanymi spoza UE uwzględniają VAT w cenie i kosztach dostawy

- Jako sprzedający będziesz mieć też obowiązek zagwarantowania, że przekazywane przez Ciebie informacje będą aktualne w momencie sprzedaży. Dotyczy to głównie informacji o Twoim statusie podatkowym (w tym stałego miejsca prowadzenia działalności w Unii Europejskiej), sprzedawanych towarach i ich lokalizacji w momencie sprzedaży - zaznaczyło Allegro.

- W niektórych przypadkach poprosimy Cię o podanie dodatkowych informacji, w tym – jeśli masz prawo do obniżenia stawki VAT w przypadku wysyłek do Polski. W określonych przypadkach, jeśli podane przez Ciebie informacje będą niepoprawne i wpłyną na rozliczenia w ramach pakietu e-commerce VAT - możemy obciążyć Cię dodatkowo wykazaną kwotą - zapowiedziała firma. - Dodatkowo, będziemy zobowiązani do archiwizacji odpowiednich danych dotyczących wszystkich transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami (B2C). W szczególności tych, za które będziemy rozliczać VAT. Będziemy też zobowiązani do przekazywania tych danych na żądanie organów podatkowych - dodała.

Ponadto platforma w zakładce Rozliczenia z Allegro i na fakturach doda pozycje niepodlegające podatkowi VAT, m.in. wynikające z pakietu e-commerce. O szczegółach ma poinformować w ciągu kilku tygodni.

Super Sprzedawca z nowymi warunkami

Z początkiem lipca Allegro doda kolejne warunki udziału w programie Super Sprzedawca skierowanego dla najlepszych sprzedających. Nowymi wymaganiami będą:
- 99 proc. odpowiedzi na wiadomości klientów w ciągu 24 godzin,
- 99 proc.  odpowiedzi w Dyskusjach w ciągu 24 godzin.

Przy obliczaniu obu wskaźnikach będą uwzględniane dane z ostatnich 30 dni.

Ponadto w programie Super Sprzedawca wyznaczono limit Monet, które sprzedający może otrzymać w ramach jednej puli po uzyskaniu lub przedłużeniu statusu Super Sprzedawcy. Limit będzie wynosił 100 tys. Monet.

Płatności kartą w Allegro Pay

Z kolei w usłudze Allegro Pay 10 maja wprowadzona zostanie możliwość płatności kartą płatniczą. Będzie dostępna tylko przy terminowej płatności, użytkownik będzie mógł zapisać dane swojej karty na koncie Allegro.

Ponadto platforma rozszerzy zakres informacji, które można podać przy aktywacji Allegro Pay, o dane od operatorów płatności i dostawców usług informacji o rachunku.

- Będziemy z nich korzystać tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę. Dzięki nim będziemy mogli między innymi przyznać Ci większe środki na zakupy - zapowiada.

Usługa Allegro Pay, wprowadzona w połowie ub.r., pozwala użytkownikom pożyczki na zakupy na platformie i elastyczne możliwości spłaty (m.in. odroczenie płatności o 30 dni, podział na 5, 10 lub 20 miesięcznych rat). W ub.r. w ramach Allegro Pay udzielono pożyczek w łącznej kwocie 76 mln zł, na początku marca Allegro zapowiedziało, że w br. ma to być przynajmniej 1 mld zł, z czego połowa nadal będzie spłacana na koniec roku.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w marcu br. serwis Allegro.pl zanotował 20,53 mln użytkowników i 70,34 proc. zasięgu, a jego aplikacja mobilna - 9,96 mln użytkowników i 34,1 proc. zasięgu.

Firma Allegro, do której należy też porównywarka Ceneo i spółka eBilet Polska, od października ub.r. jest notowana na warszawskiej giełdzie. W czwartym kwartale ub.r. osiągnęła wzrost przychodów netto o 61,2 proc. do 1,3 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 84,8 proc. zysk netto zwiększył się ponad dwukrotnie, ze 123,9 do 260,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro szykuje się na pakiet e-commerce VAT. Płatność kartą w Allegro Pay, nowe warunki dla Super Sprzedawców

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
99% odpowiedzi na wiadomości klientów w ciągu 24 godzin? No chyba tutaj kogoś nieźle pogrzało. Nie wspomnieliście też o wielkim utrudnieniu dla sprzedawców dot. nadawania paczek - zacznie się liczyć czas nie od nadania jej w Paczkomacie, ale od kiedy kurier zbiorczy weźmie ją z niego (dobrze wiemy, że z porami odbiorów bywa różnie, więc to trochę totolotek).
5 1
odpowiedź