SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro skorzysta na napływie uchodźców i inflacji? Analitycy rekomendują kupno akcji

Analitycy BM mBanku w raporcie z 5 sierpnia podwyższyli rekomendację dla Allegro do "kupuj" z "akumuluj", a cenę docelową z 31 do 35,30 zł. Pozytywnie ocenili wstępne wyniki firmy z zeszłego kwartału, podkreślając, że na platformie produkty są oferowane w niskich cenach, co jest atutem w warunkach wysokiej inflacji.

Article

Raport wydano 5 sierpnia, gdy na koniec sesji giełdowej kurs akcji Allegro wynosił 26,71 zł. Dzień wcześniej firma podała swoje wstępne wyniki finansowe z drugiej kwartału br.: osiągnęło wzrost skonsolidowanych przychodów o 69 proc. do 3,6 mld zł i spadek skorygowanego zysku EBITDA o 13,6 proc. do 947,1 mln zł, a przejęte wiosną Mall Group i WE|DO miały 67 mln zł straty EBITDA.

- Z wyłączeniem Mall Group skorygowana EBITDA spadła zaledwie o 1,5 proc., co oznacza wyraźną poprawę trendu po -14 pro. w 1 kw’22 r/r. W dodatku, Zarząd pozostawił niezmieniony guidance i podał bardzo dobry trading update (GMV ok. +23-27 proc. r/r od początku lipca). Zarząd zakłada na moment obecny wzrost GMV w 2H’22 o 15-25 proc. r/r. - skomentowali analitycy z DM mBanku.

- Optymizm Allegro w obliczu pogarszających się warunków makroekonomicznych wynika naszym zdaniem głównie z trzech czynników: przychody platformy odwzorowują galopującą inflację w Polsce, spółka korzysta z napływu Ukraińców do kraju i co najważniejsze, klient Allegro jest jeszcze bardziej skoncentrowany na poszukiwaniu najniższej ceny. W tym miejscu podkreślamy, że niskie ceny to mocna przewaga konkurencyjna spółki. Zarząd podawał przy okazji IPO, że >80 proc. produktów dostępnych na platformie ma najniższą na rynku cenę, badając 135 tys. najpopularniejszych produktów - napisano w raporcie.

- Stąd, w niniejszym raporcie wnosimy, że spółka jest dość odporna na warunki makro i jako połączenie nowoczesnego biznesu z defensywnym profilem konsumenta powinna cieszyć się dobrym sentymentem rynku w średnim terminie. Dodatkowo, wskazujemy na znaczną poprawę wskaźnika take rate w 2Q’22 - czynnik który będzie sprzyjać poprawie marży w nadchodzących kwartałach (szacujemy poprawę skor. EBITDA w 2H’22 o ok. 30 proc. r/r) - dodano.

Allegro wskaźnikowo tańsze od Amazona

Według analityków, Allegro jest dziś notowane na poziomie EV/EBITDA ex. Mall Group = 13,7x, z wyraźnym dyskontem do peer grupy (15,8x) oraz do Amazona (20,6x).

BM mBanku szacuje, że poziomu take rate w drugim kwartale 2022 roku zbliżył się do ok. 10,8-10,9 proc. (tj. o ok. +0,3-0,4 p.p. r/r).

Zdaniem analityków, zmiany w warunkach handlowych dla merchantów wprowadzane przez ostatnie miesiące, większa ilość klientów Smart! oraz zmiana struktury GMV w kierunku dóbr o wyższym take rate, spowodowały wzrost wskaźnika. Uważają, że ten trend będzie kontynuowany w nadchodzących kwartałach. De facto, Allegro wprowadziło podwyżki w co-financingu kosztów dostaw w Smart! dla merchantów w lipcu i sierpniu. Kolejna podwyżka jest planowana na wrzesień br.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po publikacji wstępnych wyników z zeszłego kwartału akcje Allegro sporo zdrożały, w porównaniu do kursu z 3 sierpnia o 12,4 proc.

Kurs odrobił na razie niewielką część spadku trwającego od jesieni ub.r. Mimo ostatnich wzrostów od początku br. zmalał o 26,7 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy - o 54,2 proc.

Przy cenie 28,50 zł z zamknięcia czwartkowej sesji kapitalizacja Allegro wynosi 29,2 mld zł. Głównymi akcjonariuszami firmy są fundusze Cidinan i Permira, mają po 28 proc. jej kapitału.

Allegro z własnymi automatami paczkowymi i nowym szefem

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższyło prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy płacą też więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Z końcem sierpnia ze stanowiskami dyrektora Allegro.eu i prezesa Allegro pożegna się Francois Nuyts, kierujący firmą od czterech lat. Obie funkcje obejmie Roy Perticucci, wcześniej związany m.in. Amazonem i europejskimi strukturami Tesco.

W pierwszym kwartale br. grupa Allegro przy wzroście przychodów o 15,1 proc. do 1,393 mld zł zanotowało spadek zysku netto z 269,6 do 166,9 mln zł, przesądziły o tym mocno rosnące wydatki na dostawy i pracowników. Firma obniżyła prognozy dotyczące swojego organicznego wzrostu w br., tłumacząc to wysoką inflacją.

Dołącz do dyskusji: Allegro skorzysta na napływie uchodźców i inflacji? Analitycy rekomendują kupno akcji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Czyli trzeba robić odwrotnie.
odpowiedź