SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro będzie naliczać prowizję także od kosztów dostawy, stawki w górę w kilkunastu kategoriach

Od 2 kwietnia na Allegro.pl prowizje będą naliczane od całej wartości transakcji, także od kosztów dostawy. Wyjątkiem będzie sprzedaż w ramach Allegro Smart!, w której pojawią się nowe opcje podziału kosztów dostawy. Od lutego prowizja wzrośnie w kilkunastu kategoriach.

Article

Jak dotąd prowizje od sprzedaży na Allegro były naliczane od cen produktów bez kosztów dostawy. Od 2 kwietnia takie zasady będą obowiązywały wyłącznie przy sprzedaży w ramach programu Allegro Smart!

Przy pozostałych transakcjach prowizja będzie naliczana od ceny produktu i kosztów dostawy. Skąd ta zmiana? Allegr przekonuje, że chce doprowadzić do obniżenia kosztów doręczenia zakupów.

- Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów w ramach programu Allegro Smart! - argumentuje serwis.

- Wierzymy, że to rozwiązanie spowoduje zwiększenie satysfakcji klientów, co w rezultacie pozytywnie wpłynie na biznes sprzedających na Allegro - dodaje.

Nowe stawki prowizji od 4 lutego

4 lutego na Allegro.pl zaczną obowiązywać zmienionw stawki prowizji w kilkunastu kategoriach. W kategoriach Kolekcje oraz Antyki i sztuka maksymalna kwota prowizji wzrośnie z 50 do 80 zł, a jej wysokość, odpowiednio 9 i 10 proc., pozostanie taka sama.

W kategorii Numizmatyka maksymalna kwota prowizji też pójdzie w górę z 50 do 80 zł, natomiast licytacjach bez ceny minimalnej prowizja zmaleje z 9 do 6 proc.

W kategorii Książki i komiksy - z wyjątkiem podkategorii Podręczniki do szkół podstawowych i średnich - prowizja będzie wynosić 9 proc, dla nowych produktów, a 15 proc. dla używanych. Obecnie w całej kategorii jest to 10 proc.

W podkategoriach Gry na konsole, Komputerowe PC i Gry online (MMO)  w ramach kategorii Gry oraz w kategorii Kody i doładowania (bez podkategorii Płatności internetowe) kwota minimalnej prowizji zwiększy się z 1,5 do 2 zł.

W górę prowizja w kategoriach urodowych

W kategorii Uroda (z wyłączeniem podkategorii Manicure i pedicure; Urządzenia; Pielęgnacja; Depilatory; Perfumy i wody; Urządzenia do stylizacji) prowizja wzrośnie z 10 do 11 proc., a w podkategorii Pielęgnacja w ramach Urody (z wyłączeniem podkategorii Depilatory; Opalanie; Twarz; Włosy) - z 9 do 10 proc.

W podkategorii Perfumy i wody prowizja będzie wynosić 9 proc. dla przedmiotów o wartości do 100 zł oraz 9 zł i 7 proc. od nadwyżki ponad 100 zł dla droższych przedmiotów. Obecnie dla wszystkich jest to 8 proc. Minimalna kwota prowizji nadal będzie wynosiła 1 zł.

W kategorii Erotyka (bez podkategorii Bielizna i odzież erotyczna; Obuwie erotyczne; Prezerwatywy) prowizja wzrośnie z 15 do 16 proc., a w podkategorii Prezerwatywy -z 10 do 11 proc. (minimalna kwota prowizji wyniesie 1 zł).

W kategoriach Suplementy diety, Korekcja wzroku oraz Higiena jamy ustnej (bez podkategorii Irygatory; Szczoteczki) prowizja pójdzie w górę z 10 do 11 proc. Natomiast we wszystkich podkategoriach o nazwie Pozostałe w ramach działu Zdrowie prowizja będzie wynosić 12 proc.

W kategoriach Specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Urządzenia medyczne (z wyłączeniem podkategorii Nawilżacze, oczyszczacze powietrza) prowizja będzie wynosiła 7 proc. dla przedmiotów o wartości do 500 zł oraz 35 zł plus 5 proc. od nadwyżki ponad 500 zł dla droższych przedmiotów. Obecnie prowizja to 6 proc.

Wyższa prowizja za rowery i akcesoria sportowe

W podkategorii Rowery i pojazdy w ramach działu Dziecko prowizja zostanie podwyższona z 9 do 10 proc., a w podkategorii Rowery dziecięce w ramach działu Sport i Turystyka - z 6 do 10 proc. (ponadto zniknie maksymalna kwota prowizji, która obecnie wynosi 100 zł). W kategorii Rowery, w ramach działu Sport i turystyka, prowizja wzrośnie z 6 do 7 proc., nadal będzie obowiązywać 100 zł jako maksymalna kwota prowizji.

W podkategorii Skating, slackline (z wyjątkiem podkategorii Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne) prowizja zwiększy się z 8 do 10 proc. Natomiast w podkategoriach Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne w dziale Sport i turystyka zmaleje z 8 do 7 proc., pojawi się też maksymalną kwota - 100 zł.

W podkategoriach działu Sport i turystyka: Rowery i akcesoria (z wyjątkiem podkategorii Rowery); Sporty drużynowe; Sporty ekstremalne; Sporty towarzyskie i rekreacja; Sporty walki; Sporty wodne; Tenis i pokrewne; Wędkarstwo; Militaria (z wyłączeniem wszystkich podkategorii Odzież i Obuwie) prowizja wzrośnie z 9 do 10 proc.

W podkategoriach Ręczniki (Sport i turystyka) oraz Ręczniki i okrycia (Dziecko) prowizja zmieni się z odpowiednio 9 i 10 proc. do 12 proc. W podkategorii Sporty zimowe w ramach działu Sport i turystyka (z wyłączeniem wszystkich podkategorii Odzież i Obuwie) prowizja będzie wynosić 10 proc. dla przedmiotów o wartości do 150 zł oraz 15 zł i 8 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla droższych przedmiotów (obecnie prowizja w tej podkategorii to 8 proc.).

W podkategorii Lodówki turystyczne w dziale Sport i turystyka prowizja z 8 proc. zmieni się na 9 proc. dla przedmiotów o wartości do 150 zł oraz 13,50 zł plus 6 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla droższych przedmiotów. Maksymalna kwota prowizji wyniesie 70 zł.

Niższa prowizja przy herbacie, wyższa przy produktach spożywczych

W podkategorii Fotele gamingowe w ramach działu Dom i ogród prowizja spadnie z 10 do 9 proc. oraz zniknie maksymalna kwota prowizji w wysokości 100 zł.

W kategorii Opony i felgi (z wyjątkiem podkategorii Akcesoria) prowizja pójdzie w górę z 4 do 4,5 proc., a maksymalna kwota prowizji nadal będzie wynosiła 70 zł. W podkategorii Myjki ciśnieniowe (Dom i ogród) maksymalna kwota prowizji wzrośnie z 50 do 70 zł.

W kategorii Produkty spożywcze (z wyłączeniem podkategorii Kawa) prowizja wzrośnie z 10 do 11 proc., natomiast w kategorii Herbata zmaleje z 10 do 6 proc.

W kategorii Artykuły dla zwierząt (bez podkategorii Karmy; Smakołyki dla psów oraz dla kotów; Akwarystyka) prowizja zostane zwiększona z 10 do 11 proc., a w kategorii Utrzymanie czystości - z 10 do 10,5 proc.

Allegro tłumaczy podwyżki inwestycjami

W komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Allegro.pl podkreśla, jakie nakłady poniesiono w ostatnich latach na rozwój platformy.

- W 2019 zainwestowaliśmy w różne narzędzia służące zarówno sprzedającym, jak i kupującym około miliarda złotych - to o ponad 80 proc. więcej niż w 2018. W 2020 także planujemy zwiększyć te inwestycje o kilkadziesiąt procent, czyniąc Allegro jeszcze lepszym miejscem do zakupów i rozwoju sprzedaży. Dzięki tym inwestycjom a najlepsi, często bardzo doświadczeni w swoich kategoriach, osiągnęli nawet o 118 proc. większą sprzedaż. Zauważyliśmy też, że świetnie idzie nowym sprzedawcom: w 2019 roku 80 firm przekroczyło 1 mln zł obrotu w pierwszym roku działalności - opisują przedstawiciele Allegro.

- Naszą główną inwestycją w ekosystem Allegro jest Allegro Smart!, dzięki któremu sprzedawcy mogą udostępniać bezpłatną dostawę w swoich ofertach. Od momentu uruchomienia usługi w sierpniu 2018 roku, sprzedający, którzy dodali Allegro Smart! do swoich ofert, odnotowali nawet 37 proc. więcej transakcji. W tym samym czasie klienci zaoszczędzili ponad 250 milionów złotych na kosztach dostawy - dodają.

Biuro prasowe Allegro zaznaczyło, że serwis w br. nie planuje już tak dużych zmian prowizji.

Zmiany w Allegro Smart!

Z początkiem lutego w programie Allegro Smart! maksymalna cena dostawy z kurierem zwiększy się z 10,99 zł na 12,99 zł. Wyjątkiem są dwie metody dostawy - Pocztex Kurier 48, Allegro Pocztex Kurier 48, dla których pozostaje obecna cena wymagana do zakwalifikowania do Smart z kurierem - 9,90 zł.

D końca lutego zostanie przedłużony okres promocyjny, w którym Allegro zwraca pełny koszt przesyłek kurierskich w ramach Allegro Smart!. Natomiast od 1 marca będzie można korzystać z usługi na zmienionych, specjalnych warunkach: Allegro będzie finansować większą część kosztu przesyłki, resztę pokryje sprzedający w formie rabatu, którego udzieli kupującemu.

W ramach opcji  Allegro miniKurier24 InPost, Allegro Kurier24 InPost, Kurier InPost, Pocztex Kurier24, Kurier DPD, Kurier DHL, Kurier FedEx, Kurier GLS, Kurier TNT Express, Kurier UPS, X-press Couriers - Allegro pokryje do 8 zł przy maksymalnej cenie przesyłki 12,99 zł.

Natomiast przy opcji Pocztex Kurier 48, Allegro Pocztex Kurier 48 - Allegro pokryje do 6 zł przy maksymalnej cenie przesyłki 9,90 zł.

Allegro zapowiada, że nadal będzie finansowało pełny koszt dostawy do paczkomatów i punktów odbioru w ramach usługi Allegro Smart!

Usługa Allegro Smart! została wprowadzona w sierpniu 2018 roku. Jest dostępna w dwóch wersjach: rocznej za 49 zł i miesięcznej za 8,99 zł. W każdej z nich klienci mogą bezpłatnie testować usługę przez 30 dni.

Łatwiejszy zwrot prowizji dla sprzedających

Od 24 marca będą obowiązywały ułatwienia w procesie przyznawania rabatu transakcyjnego, czyli zwrotu prowizji. Allegro zapewnia, że będzie on oparty na obiektywnych danych z platformy dotyczących płatności i dostawy.

Obecnie - przyznanie rabatu transakcyjnego jest uzależnione od wiadomości od kupującego na temat przebiegu transakcji. Po tym, jak sprzedawca występuje z wnioskiem o przyznanie rabatu, kupujący otrzymuje od Allegro e-mail z prośvą o potwierdzenie wersji sprzedającego. Reakcja kupującego ma decydujący wpływ na decyzję o przyznaniu rabatu.

Po zmianie - przyznanie rabatu będzie oparte na posiadanych przez Allegro oficjalnych danych, które obiektywnie mogą wskazać, że do transakcji faktycznie nie doszło. Przykładowo jeśli sprzedający doda do zamówienia numer śledzenia przesyłki, a kupujący nie odbierze paczki - wtedy serwis będzie mieć wystarczające informacje, aby rozpatrzyć przyznanie zwrotu prowizji bez konieczności pytania kupującego o szczegóły transakcji.

Allegro wyśle e-mail do kupującego dopiero wtedy, gdy dane którymi dysponuje serwis, okażą się niewystarczające. Dzięki temu rozpatrywanie wniosków ma być dużo łatwiejsze i szybsze: ponad dwie trecie wniosków ma być rozpatrywane najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu, a dla większości sprzedających potrwa to dosłownie chwilę.

Ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu rabatu transakcyjnego będzie jakość przeprowadzonej transakcji. Allegro zapowiada, że będzie brać pod uwagę zarówno powód zwrotu towaru wskazany przez klienta, jak również ogólny poziom jakości sprzedaży danego użytkownika. Dzięki temu z wysokim poziomem jakości sprzedaży znacznie łatwiej będzie uzyskać rabat transakcyjny.

- Na Waszą prośbę ułatwimy sposób składania wniosku o przyznanie rabatu. Nie będzie konieczności wypełniania wniosku o rabat oddzielnie do każdej oferty. O rabat transakcyjny wystąpisz jednocześnie dla wszystkich zwróconych przedmiotów z zamówienia. Czas na złożenie wniosku o przyznanie rabatu pozostaje bez zmian - 45 dni od daty transakcji. Oznacza to, że wnioski złożone po wdrożeniu nowego procesu, będą rozpatrywane według nowych zasad - zapowiada Allegro.

Większe możliwości sprzedaży produktów inwestycyjnych

Od 17 marca możliwość sprzedaży w kategorii Produkty inwestycyjne (takich jak złoto, srebro, platyna czy diamenty) będzie dostępna dla wszystkich sprzedających z kontem firmowym, którzy oferują wysyłkę przedmiotów w 24 godziny oraz zgadzają się na opóźnienie możliwości wypłat środków z Allegro Finanse, pochodzących ze sprzedaży w tej kategorii. Celem opóźniania możliwości wypłat jest zabezpieczenie transakcji.

Natomiast od 4 lutego na Allegro będzie możliwa sprzedaż tylko tych pieców na paliwa stałe, które mają certyfikat dopuszczający je do obrotu. - W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia liczby ofert pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze - podkreśla serwis.

Zmienione zasady programu Super Sprzedawca

W drugiej połowie 2020 roku przy kwalifikowaniu sprzedających do programu Super Sprzedawca będzie uwzględniany poziom jakości sprzedaży

- Wprowadzamy tę zmianę, aby usługi związane z jakością sprzedaży były połączone w jednym, wspólnym miejscu - w ramach panelu Jakość mojej sprzedaży. W ten sposób na kwalifikację do programu będą wpływać jednolite, zrozumiałe kryteria, uwzględniające pełne spektrum jakości sprzedaży. Dzięki temu sprzedający z wysokim poziomem jakości łatwiej zdobędą lub utrzymają status Super Sprzedawcy - uzasadnia Allegro.

Więcej informacji na ten temat serwis ma podać wkrótce.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. Allegro.pl zanotowało 17,43 mln realnych użytkowników i 1,38 mld odsłon, a aplikacja mobilna serwisu - 4,23 mln użytkowników.

Firma Allegro.pl w 2018 roku osiągnęła 1,75 mld zł przychodów, 621,5 mln zł zysku operacyjnego i 230,1 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro będzie naliczać prowizję także od kosztów dostawy, stawki w górę w kilkunastu kategoriach

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dobra zmiana buhaha
Ceny pradu ida w gore a firmy placa krocie za zuzycie energi przez serwerownie...
odpowiedź
User
Aaaa
To jest chore żeby liczyć sprzedającemu prowizję od kosztów dostawy, np. paczkomat 8,99 zł, kwotę przekazujesz w całości Inpostowi i ty jako Sprzedający masz płacić prowizję od sprzedaży za koszty nadania, z których nic nie masz. Totalna bzdura. Mam nadzieję, że odpowiedni urząd się weźmie za to.
odpowiedź
User
AW
Private equity zabija dobry biznes w kilka miesięcy!!!!
odpowiedź