SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skarbówka dostanie dane o sprzedawcach z Allegro wynajmujących z Booking. Podano dolny limit

Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów, zgodnie z którą platformy internetowe będą musiały przekazywać administracji podatkowej dane o aktywnych na nich sprzedawcach i usługodawcach. To wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

W komunikacie Ministerstwa Finansów wyliczono, że przyjęta przez rząd we wtorek nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami dotyczy kilku kategorii platform internetowych: e-commerce’owych oraz do rezerwacji noclegów, wynajmu środków transportu i zamawiania przejazdów samochodowych.

Na mocy przygotowywanych przepisów platformy będą mieć obowiązek gromadzenia i weryfikowania informacji dotyczących aktywnych na nich sprzedawców produktów i usług, a także przekazywania ich - w corocznych, ujednoliconych raportach - organom podatkowym właściwych państw członkowskich. W Polsce takim organem jest szef Krajowej Administracji Skarbowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Resort finansów podkreśla, że gromadzenie i przekazywanie administracji podatkowej takich danych pozwoli na redukcję zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej. - Przywrócone więc zostaną warunki równej konkurencji pomiędzy sprzedawcami sprzedającymi swoje towary i usługi w sposób tradycyjny a sprzedawcami działającymi za pomocą platform cyfrowych, a także pomiędzy sprzedawcami rzetelnie płacącymi podatki a sprzedawcami do tej pory uchylającymi się od opodatkowania - przekonuje.

Dane jakich sprzedawców nie trafią do skarbówki

Nowelizacja ustawy ma wdrożyć do polskiego systemu prawnego tzw. dyrektywę DAC7 z wiosny 2021 roku. - Wejście w życie ustawy zwiększy dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych. Ograniczona dostępność tych danych wynika m.in. z transgranicznego charakteru transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych oraz ich znaczącej liczby - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Zapewnia, że nowelizacja nie zmieni obecnych zasad opodatkowania osób prowadzących sprzedaż w internecie. Obowiązek przekazywania danych nie będzie dotyczył tych na temat drobnych, okazjonalnych sprzedawców towarów: którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 takich transakcji, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro.

Resort planuje, że nowelizacja wejdzie w życie z początkiem lipca br.
 

Dołącz do dyskusji: Skarbówka dostanie dane o sprzedawcach z Allegro wynajmujących z Booking. Podano dolny limit

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl