SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alphabet z pierwszym w historii spadkiem wpływów, wzrosły przychody YouTube’a

W II kwartale br. koncern Alphabet, do którego należy Google, zanotował spadek przychodu o 2 proc. do 38,3 miliarda dolarów i zysku netto z 9,95 do 6,96 miliarda dolarów. Mimo wszystko wyniki giganta były lepsze od spodziewanych przez analityków.

fot. materiały prasoweArticle

Zysk netto Alphabet wyniósł w II kwartale 2020 roku 6,96 miliarda dolarów, w porównaniu do 9,95 miliarda dolarów przed rokiem (-30 proc.).

W tym samym czasie o 2 proc. zmniejszył się przychód holdingu - z 38,95 miliarda dolarów do 38,3 miliarda dolarów. To pierwszy spadek rok do roku w dwudziestoletniej historii firmy.

Samo Google zanotowało przychód w wysokości 38 miliardów dolarów, co także oznacza spadek rok do roku (z 38,67 mld USD), a zysk operacyjny zmniejszył się z 10,28 miliarda dolarów do 7,57 miliarda dolarów.

Przychód Google z reklam spadł o ponad 8 proc., z 32,49 miliarda dolarów do 29,87 miliarda dolarów. To najsłabszy wynik od ponad dwóch lat i także pierwszy w historii spadek.

Powyższe spadki to efekt kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, przez którą reklamodawcy znacząco obniżyli swoje nakłady na marketing.

Za to w przypadku serwisu YouTube wpływy reklamowe zwiększyły się o 6 proc., z 3,6 miliarda dolarów do 3,81 miliarda dolarów. Wzrósł też przychód wygenerowany przez biznes chmurowy Google i to aż o 43 proc., z 2,1 miliarda dolarów do 3 miliardów dolarów.

Ponadto, jak podkreśliła Ruth Porat, chief financial officer w Alphabet i Google, pod koniec II kwartału nastąpiło ożywienie w segmencie sprzedaży reklam.

Z najnowszego raportu finansowego Alphabet wynika także, że koszt pozyskania ruchu, czyli opłaty uiszczane innym podmiotom za utrzymywanie Google jako domyślnej wyszukiwarki, sięgnęły w II kwartale 2020 roku 6,69 miliarda dolarów (7,24 mld USD rok wcześniej). Tymczasem pozostałe marki wchodzące w skład holdingu wygenerowały 148 milionów dolarów przychodu. To mniej niż rok wcześniej (162 mln USD), a zaksięgowana na nich operacyjna strata sięgnęła 1,12 miliarda dolarów (wobec 989 mln USD straty w II kw. 2019 r.).

Generalnie wyniki Alphabet były lepsze od spodziewanych przez analityków i inwestorów. Po ich publikacji kurs akcji holdingu na amerykańskiej giełdzie Nasdaq wzrósł po zamknięciu sesji o 0,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Alphabet z pierwszym w historii spadkiem wpływów, wzrosły przychody YouTube’a

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl