SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Alternatywka" Młodzieżowym Słowem Roku PWN

W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężył rzeczownik "alternatywka" , oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Podium uzupełniają "jesieniara" (miłośniczka jesieni) i "eluwina" (wariacja od powitania "elo").

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku od 2016 organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Zwycięzców typują internauci. W tym roku w plebiscycie oddano ponad 41 tys. głosów.

Kapitułę konkursu tworzą Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński ("Polityka"), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

"Alternatywka" wygrała z "jesieniarą"

- Zgodnie z tendencją widoczną w języku ogólnym, do głosu dochodzą kobiety, a właściwie nazwy młodych kobiet ze względu na zachowanie - pisze w komentarzu do rankingu Marek Łaziński. Pierwsze dwa miejsca to właśnie rzeczowniki odnoszące się do kobiet.

Zwycięska "alternatywka" to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach „nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego” lub bardziej obrazowo „ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu” (na podstawie nadesłanych definicji).

- Warto zaznaczyć, że przeciwwagą dla alternatywki jest (znacznie rzadziej zgłaszana) konserwatywka - dodaje Marek Łaziński.

"Jesieniara" to natomiast „dziewczyna lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów”. Podium uzupełnia "eluwina", czyli wariacja od formy powitania "elo".

- Oprócz rzeczowników nazywających nową rzeczywistość, w plebiscycie zgłoszono liczne zwroty grzecznościowe i emocjonalne oraz słowa oceniające i komentujące sytuacje - komentuje Marek Łaziński.

Z konkursu wykluczono trzy słowa, które miały większą liczbę zgłoszeń niż zwycięskie, ale nie spełniały kryteriów - p0lka, JD i Chillwagon.

- Tegoroczny plebiscyt nie przyniósł słowa o takiej sile rażenia jak dzban. Coraz większy zasięg ma jednak samo głosowanie - i coraz silniej przyciąga tych, którzy chcieliby w ramach zorganizowanej akcji wypromować jakieś słowo. Propozycje, które w tym roku nadeszły były różnorodne i ciekawe, ale dominantą okazały się terminy opisujące młode kobiety i matki (jesieniara, alternatywka, madka itd.), często z lekką drwiną lub niechęcią. Widać w tym tendencję światową i swoistą walkę płci toczoną przed ekranami mediów społecznościowych – w szczególności wynurzenia młodych mężczyzn o zachowawczych poglądach i ograniczonym życiu towarzyskim, którzy Internet wykorzystują do tego, by ponarzekać na dzisiejsze kobiety, szczególnie te o lewicowych i liberalnych poglądach - pisze w swoim komentarzu do rankingu Bartek Chaciński z "Polityki".

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach projektu „Ojczysty - dodaj do ulubionych”.

Młodzieżowym słowem roku 2018 był dzban, w 2017 "XD", a w 2016 "sztos".

Dołącz do dyskusji: "Alternatywka" Młodzieżowym Słowem Roku PWN

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ok
Ok Boomer...
odpowiedź
User
LKP
Czyli "p0lka" wygrała ale nie spełniała kryteriów? Żenada. A "ekspert" Chaciński to chyba nie używa internetu, akurat alternatywka jest wykpiwana również na lewicowych portalach.

odpowiedź
User
Q pa
Jeden miszcz języka polskiego z drugim miszczem wybrali najmniej używane słowa przez polaków. Ani pół razu nie słyszałem w telewizji, internecie, gazecie czy radiu np. o Jasieniarze. To brzmi jak odrdzewiacz albo urządzenie do obróbki drewna - "wypróbuj Jasieniarza niezbędnik każdego Stolarza".
odpowiedź