SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon największym detalistą w USA, wyprzedził Wallmart. Chce rozwijać sklepy stacjonarne

Amazon prześcignął sieć handlową Walmart pod względem przychodów i tym samym stał się największym na świecie sprzedawcą detalicznym poza Chinami - wynika z danych Wall Street opracowanych przez firmę badawczą FactSet.

Article

Walmart miał 566 mld dolarów przychodów ze sprzedaży w ciągu 12 miesięcy kończących się w lipcu br. W tym samym okresie wpływy sprzedażowe Amazona wyniosły 610 mld dolarów.

Ścigając się z Walmartem, Amazon zdetronizował jedną z najbardziej dochodowych firm ostatnich dziesięcioleci. Walmart przez lata udoskonalił świetnie prosperujący model sprzedaży detalicznej, redukując koszty o każdy możliwy grosz, dzięki czemu sieci udawało się obniżać ceny i pokonywać konkurentów.

Analitycy wskazują, że taka strategia nie pomogła jednak w czasie pandemii. Podczas jej trwania wzrosło bowiem zainteresowanie e-commerce i zakupami w internecie. Twierdzą, że żadna firma nie wykorzystała tego lepiej niż Amazon – szybkie dostawy do domu (dzień lub dwa)  i szeroki wybór towarów masowo przyciągnęły klientów do zakupów online i od tego czasu ludzie wciąż kupują na Amazon więcej.

- To historyczny moment  - powiedział Juozas Kaziukenas, założyciel Marketplace Pulse, firmy badawczej. - Walmart istnieje od tak dawna, a teraz Amazon przedstawia inny model i zastępuje go jako numer 1.

Eksperci spodziewali się, że w nadchodzących latach na pozycji lidera handlu detalicznego na świecie może nastąpić zmiana, ale nie przypuszczano, że stanie się to tak szybko.

Proces ten przyspieszyła pandemia, która spowodowała, że zamknięci w domach ludzie skoncentrowali się na zakupach on-line i szybkich dostawach do domu.

I chociaż sprzedaż Walmartu gwałtownie wzrosła podczas pandemii, to jednak  nie dorównała Amazonowi, który od początku ubiegłego roku otworzył setki nowych magazynów i zatrudnił około 500 000 pracowników.

Sprzedaż Walmartu wzrosła w zeszłym roku o 24 miliardy dolarów. Analitycy szacują, że mniej więcej w tym samym okresie łączna wartość wszystkiego, co ludzie kupowali na Amazonie, wzrosła o prawie 200 miliardów dolarów.

Chociaż liczby są obliczane w inny sposób, analitycy regularnie używają ich jako przybliżonego porównania. Znajomość pełnej wartości sprzedaży Walmart jest prosta, ponieważ prawie wszystkie pochodzą z jego własnych raportów i są ujawniane publicznie co kwartał. Jednak analitycy muszą obliczyć szacunkową wartość całkowitej sprzedaży Amazona, ponieważ większość tego, co ludzie kupują w jego witrynie, to produkty należące do zewnętrznych sprzedawców i znajdujące się na ich liście. Firma podaje do publicznej wiadomości tylko opłaty, które pobiera z tych transakcji.

Amazon będzie otwierać domy towarowe

Jak już informowaliśmy Amazon planuje otworzyć duże sklepy detaliczne, które przypominają domy towarowe. Ma w nich oferować produkty znanych marek. W ostatnich latach firma otworzyła księgarnie stacjonarne, sklepy spożywcze i sklepy wielobranżowe.

Dołącz do dyskusji: Amazon największym detalistą w USA, wyprzedził Wallmart. Chce rozwijać sklepy stacjonarne

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przemek
A podatki zaczęli już płacić ? W UE powinni dostać bana, a raje podatkowe ze stawkami 0% czy 1-5%...które istnieją w śmiesznych księstewkach muszą się dostosować. Nie ? Spoko, nich Amazon płaci podatki osobno od sprzedaży w każdym kraju.
odpowiedź