SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon Prime Video stawia na rozwój 8K

Amazon Prime Video, druga co do wielkości platforma streamingowa na świecie dołączyła do Stowarzyszenia 8K, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją emisji i odbioru treści w najlepszej jakości obrazu i dźwięku.

fot. Samsung.comArticle

Niedawno 8K Association zaktualizowała specyfikację techniczną dla firm, które chcą się ubiegać o jej certyfikat jakości. 8KA zaostrzyła kryteria. Mimo tego ruchu do organizacji dołączyli kolejni członkowie. To właśnie Amazon Prime Video, firma specjalizująca się w testowaniu nowych sprzętów na całym świecie UL, dostawca treści 4by4 i producent telewizorów Changhong.

Zobacz także: Polacy gotowi na 4K, a treści mało. „To będzie standard, ale wolniej niż w przypadku HD”

„Jako pierwsi zapewniliśmy klientom HDR”

- Amazon Prime Video był pierwszą usługą subskrypcyjną, która uruchomiła HDR (przyp. red. obraz o zakresie jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka) w 2015 roku i mamy obsesję na punkcie zapewnienia naszym klientom wysokiej jakości audiowizualnej - zauważył Ben Waggoner, główny specjalista ds. wideo w Amazon. - Chcemy współpracować z 8KA w celu określenia, czy i jakie treści zyskają większą popularność dzięki zaoferowaniu ich w natywnych 8K i 4Kp120 oraz wymagań technicznych, aby zapewnić te korzyści klientom - dodał.

Amazon Prime Video to druga po Netfliksie platforma streamingowa na świecie pod względem liczby subskrypcji (200 mln użytkowników). W Polsce usługa jest jednak mniej popularna niż w Europie Zachodniej czy USA.

Kupujący telewizory, które oferują czterokrotnie większą rozdzielczość niż telewizory 4K i które spełniają wysokie standardy programu 8K Association Certified, korzystają z nowych, szerszych wymagań dotyczących wydajności telewizorów 8K wprowadzanych na rynek od tego roku. Do tej pory 8KA certyfikowało ponad 80 modeli telewizorów.

Oprócz istniejących wymagań dotyczących rozdzielczości, luminancji, kolorów i standardów łączności, które zapewniają wysoką wydajność na dużym ekranie, program pod szyldem 8K Association Certified uwzględnia teraz szerszy zestaw standardów dekodowania wideo, które będą promować szerszą dostępność treści streamingowych 8K.

Zobacz także: Nowy telewizor z DVB-T2/HEVC? Propozycje dla seniorów i oszczędnych

Test ACR 8KA

Stowarzyszenie 8K jest również jednym z pionierów w stosowaniu współczynnika kontrastu otoczenia (ACR) jako nowego sposobu zapewnienia dobrej jakości obrazu w różnych warunkach oświetleniowych otoczenia. Na przykład, gdy pomieszczenie jest ciemne, telewizor zapewni najjaśniejsze kolory i najszerszy kontrast. Wraz ze wzrostem oświetlenia otoczenia oba te ustawienia zmieniają się. Można to przezwyciężyć dzięki jaśniejszym telewizorom i technologii ekranu telewizora o niższym współczynniku odbicia. Test ACR 8KA mierzy współczynnik odbicia telewizora za pomocą wzorca testowego zarówno w jasnych, jak i słabych warunkach oświetlenia i ustawia automatycznie poziomy wydajności w każdej sytuacji. ACR jest ważnym czynnikiem dla telewizorów z perspektywy użytkowników, niezależnie od rozdzielczości.

- Wykorzystanie ACR jako wskaźnika pozwala nam lepiej zarządzać wrażeniami widzów w różnych warunkach oświetlenia otoczenia, które wszyscy mamy w domach - zauważył Pete Sellar, przewodniczący grupy roboczej ds. certyfikacji w 8KA. - Te i inne wysiłki, które wkładamy w opracowanie certyfikowanej specyfikacji, powinny dać konsumentom pewność, że telewizory z certyfikatem 8K wspierają najnowsze osiągnięcia w oglądaniu telewizji - dodał.

Poprawiona specyfikacja zawiera również nowe wymagania dotyczące trybu gier, które obejmują obsługę trybu Auto Low Latency Mode (ALLM) i Variable Refresh Rate (VRR) za pośrednictwem interfejsu HDMI 2.1. Oczekuje się, że granie na telewizorach 8K będzie popularną funkcją, więc Stowarzyszenie 8K chce pomóc w zapewnieniu najlepszej wydajności.

Nowi członkowie

Koreańska firma 4by4 Inc, zajmująca się technologią wizualną wyprodukowała filmy demonstracyjne i promocyjne 8K oraz zarządza platformą KEYCUTstock, aby licencjonować klipy wideo do rozdzielczości 8K. 4by4 ma również oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie o nazwie PIXELL, które poprawia jakość wideo z HD do 8K. Platforma KEYCUTstock wykorzystuje rozwiązanie PIXELL do tworzenia treści wideo 8K z surowych danych wideo dla firm reklamowych, nadawczych i innych.

- Współpracowaliśmy z niektórymi twórcami treści, aby wyprodukować wideo w 8K z surowych danych i zweryfikowaliśmy jakość treści wideo 8K na telewizorach 8K - powiedział Junho Yoon, dyrektor generalny 4by4. - 4by4 chciałby podzielić się doświadczeniem z innymi firmami członkowskimi 8KA i pomóc edukować innych twórców treści na temat korzyści płynących z 8K. Zastanawiamy się nawet nad stworzeniem wersji 8K starszych klasycznych koreańskich seriali do dystrybucji w platformach streamingowych - dodał.

UL oferuje szeroki zakres usług testowych i jest obecnie w trakcie audytu, aby stać się certyfikowanym laboratorium testowym 8KA zdolnym do pomiaru telewizorów 8K. UL dołączy do dwóch innych laboratoriów już certyfikowanych do testów 8KA: Allion Labs i Telecommunications Technology Associates (TTA). Razem te trzy laboratoria nad usługami testowymi w wielu regionach na całym świecie dają producentom telewizorów więcej możliwości w zakresie certyfikowania telewizorów.

- Stowarzyszenie 8K dołącza nowe firmy członkowskie i współpracuje ze swoimi grupami roboczymi, aby ułatwić rozwój branży, który może prowadzić do usług streamingowych w jakości 8K - podsumował Chris Chinnock, dyrektor wykonawczy 8KA.

Niewiele treści, ale rosnące zainteresowanie

Niedawno Samsung, który 3 lata temu zaoferował telewizory w 8K poinformował, że dotychczas nad Wisłą taki sprzęt zakupiło 6 tys. gospodarstw domowych. W okresie styczeń-wrzesień br. ich sprzedaż wzrosła o 150 proc. w porównaniu z ub.r. Jak wynika z ostatnich danych firmy Samsung, za okres styczeń-wrzesień w Polsce, sprzedaż telewizorów tej firmy o wielkości 85 cali wzrosła aż siedmiokrotnie.

Większość telewizorów 8K na polskim rynku kosztuje powyżej 10 tys. zł. Do inwestycji w taki sprzęt nie zachęca oferta programowa. Materiały wideo w 8K można znaleźć na platformie streamingowej YouTube. To jednak głównie nagrania z krajobrazami i dzikimi zwierzętami.

W Polsce dopiero „raczkuje” 4K, choć telewizory z nią kompatybilne można nabyć za mniej niż 1500 zł. W 4K można oglądać wybrane produkcje na Netflixie (w przypadku wykupienia najdroższego pakietu), Playerze i m.in. kanały Eleven Sports 1 4K, Canal+ 4K Ultra HD, Museum 4K, Insight TV UHD, dostępne na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Wkrótce dołączy do nich Love Nature 4K. Treści nie ma więcej, bo ich emisja satelitarna jest zbyt droga.

Niedawno Eutelsat na swoim blogu poruszył temat 4K. Zdaniem operatora satelitarnego 50 proc. gospodarstw domowych w USA i Europie jest gotowych na tę technologię, ale nadawcy nie chcą inwestować. Kilkanaście lat temu znacznie szybciej stacje telewizyjne przeszły ze standardowej rozdzielczości (SD) do wysokiej (HD). Najpierw w lepszej jakości obrazu były dostępne kanały filmowe i sportowe, później dokumentalne, ogólnotematyczne, muzyczne, informacyjne i dziecięce.

Dołącz do dyskusji: Amazon Prime Video stawia na rozwój 8K

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Heniek
O,,,,, to musimy wyrzucić telewizor co kupiliśmy w wakacje - My damy pieniądz z 500+ , dziadkowie te dodatkowe z emerytury co podatku nie będą zbierać ,MOPR coś dorzuci a dzieciarnia dozbiera resztę okradając kolegów
odpowiedź
User
Moherokomuch
Biznes musi się kręcić. Nawet jeśli ludzkie oko nie widzi różnicy między 4k a 8k. 8k to gadżet do wielkich pałaców, gdzie ludzie mają olbrzymie pokoje i siedzą daleko od telewizora. Cała reszta nie powinna się dać w to nabierać.
odpowiedź
User
Tomek
Wiekszosc nawet pelnego HD nie nadajez q oni juz o 8k mysla :)
odpowiedź