SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon z rosnącymi przychodami. Zysk netto niższy niż przed rokiem, akcje łapią zadyszkę

W III kwartale 2019 roku koncern Amazon zanotował wzrost przychodów ze sprzedaży o 24 procent. Z drugiej strony zysk netto spółki okazał się niższy niż przed rokiem, co wpłynęło na chwilowe zawahanie cen jej akcji na Wall Street. Amazon tłumaczy niższy zysk kosztami wprowadzania nowych usług i rozwoju firmy, według prognoz w IV kwartale wpływy sprzedażowe koncernu wzrosną do ponad 86 mld dolarów.

Jeff Bezos, szef AmazonaArticle

W III kwartale 2019 r. przychody netto Amazona związane ze sprzedażą jego towarów i usług osiągnęły kwotę 69,981 mld dol., co oznacza wzrost rok do roku o 24 proc. Z kolei w okresie 9 miesięcy od początku bieżącego roku do końca września przychody netto wyniosły 193,086 mld dol., podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej osiągnęły one poziom 160,504 mld.

W raportowanym okresie zysk netto Amazona zamknął się kwotą 2,134 mld dol. Jest ona niższa o 26 proc. w porównaniu z zyskiem sprzed roku, gdy zanotowano 2,883 mld dol. Jednak w skali pierwszych 9 miesięcy br. zysk netto spółki wzrósł do 8,320 mld dol. (7,046 mld w 2018 r.).

Firma wyjaśnia w komunikacie, że spadek kwartalnych zysków jest związany z kosztami wprowadzania przez nią nowych rozwiązań, usług i dalszym rozwojem. Według informacji Amazona tylko wprowadzenie opcji wysyłki towarów w ciągu jednego dnia pochłonęło w ciągu dwóch kwartałów kwotę 800 mln dol., a w planach jest przeznaczenie znacznie większych środków na budowę kolejnych centrów logistycznych na świecie.

W raportowanym okresie wzrosły także do 4,752 mld dol. wydatki przeznaczone na marketing, a 9,2 mld to koszty związane z wprowadzaniem i obsługą nowych technologii.

W raporcie Amazon prognozuje, że w IV kwartale br. firma zanotuje przychody ze sprzedaży wynoszące od 80 do 86,5 mld dol., co będzie oznaczało wzrosty rok do roku o 11 do 20 proc. Zapowiadany jest też spadek zysku operacyjnego, który może osiągnąć poziom 1,2 – 2,9 mld dol., znacząco słabszy od 3,8 mld dol. zysku operacyjnego z 2018 r.

Wahania na giełdzie

W piątek wydawało się, że opublikowane przez Amazon kwartalne wyniki finansowe będą miały poważne konsekwencje dla kondycji spółki na Wall Street.

Na otwarciu giełdy akcje Amazona notowały stratę na poziomie 6 proc. Taki wynik oznaczał, że Jeff Bezos straci ze swojego portfela ok. 7 mld dol. pozostawiając w nim 105 mld, co jednocześnie odbierze szefowi Amazona pozycję najbogatszego człowieka na świecie na rzecz Billa Gatesa wycenianego na 107 mld dol.

Jednak w kolejnych godzinach notowań akcje Amazona powoli odrabiały straty, na zamknięciu zaś traciły jedynie 1,09 proc. przy cenie 1761,33 dol. za jeden udział. Taki rezultat przywrócił Bezosowi miejsce na szczycie najbogatszych biznesmenów świata. Przy wspomnianych wynikach kapitalizacja Amazona wynosiła 873,26 mld dol.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amazon z rosnącymi przychodami. Zysk netto niższy niż przed rokiem, akcje łapią zadyszkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl