SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ambasada Chin ostro o polsko-amerykańskiej deklaracji w sprawie 5G. „Polityczne karty i małostkowe posunięcia”

W poniedziałek podczas wizyty wiceprezydenta Mike’a Pence’a Polska i USA podpisały wspólną deklarację w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G, która potencjalnie może ograniczyć udział Huawei w budowie tej infrastruktury w Polsce. Chiński koncern w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl zaznacza, że sprzeciwia się upolitycznianiu technologii. Centralna prasa w Chinach otwarcie krytykuje polsko - amerykańskie porozumienie, ostre stanowisko w tej sprawie zajęła też ambasada Chin w Polsce. - Kto podjudza media do wylewania pomyj, kto niszczy i manipuluje cyber bezpieczeństwem, kto narusza prywatność korporacji I wolność osobistą? Odpowiedź na te pytania dla światłych umysłów z pewnością nie przedstawia sobą żadnych wątpliwości – czytamy w komunikacie chińskiej placówki dyplomatycznej.

Mike Pence i Mateusz MorawieckiArticle

W poniedziałek wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i premier Mateusz Morawiecki podpisali dokument zatytułowany „Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G”. W deklaracji zapowiedziano bliskie współdziałanie Polski i USA związane przede wszystkim z koniecznością zapewnienia nowej technologii wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

W deklaracji jej sygnotariusze opowiadają się za tzw. Propozycjami Praskimi dotyczącymi bezpieczeństwa 5G. Chodzi o wnioski sformułowane w maju br. podczas konferencji ekspertów w sprawie nowej sieci, która odbyła się w Pradze. Zaznaczono tam, że jednym z niezbędnych elementów bezpieczeństwa 5G jest jej budowa i obsługa wyłącznie z udziałem sprawdzonych i nie uzależnionych politycznie dostawców infrastruktury.

Odwołując się do Propozycji Praskich Polska i USA w podpisanej deklaracji zapowiadają konieczność szczegółowej oceny producentów sprzętu i oprogramowania używanych w budowie nowego typu sieci telekomunikacyjnej.

W polsko – amerykańskim dokumencie nie padają żadne nazwy konkretnych firm. Jednak może on być wynikiem wcześniejszych nacisków USA na Polskę i inne kraje zmierzających do wykluczenia chińskiego koncernu Huawei z udziału w budowie 5G.

Huawei: Kwestia technologii, a nie polityki

Koncern Huawei poproszony przez Wirtualnemedia.pl o komentarz na temat wspólnej deklaracji Polski i USA sformułował swoje stanowisko w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

- Cyberbezpieczeństwo jest zasadniczo kwestią techniczną – zaznaczono w komunikacie. - Huawei sprzeciwia się upolitycznieniu kwestii technologii 5G. Uważamy, że cyberbezpieczeństwem należy zarządzać w oparciu o fakty i standaryzację, a nie spekulacje i uprzedzenia.

Huawei zaznacza, że jest prywatną firmą należącą w całości do pracowników, z jasną strukturą własności i zarządzania. Żadna agencja rządowa ani zewnętrzna organizacja nie posiada udziałów w Huawei i w żaden sposób nie kontroluje działalności firmy.

- Przez ponad 30 lat Huawei dostarczył usługi trzem miliardom ludzi na całym świecie, w tym w Polsce – podkreśla chiński koncern. - Mamy solidny system zapewniania bezpieczeństwa cybernetycznego i duże osiągnięcia w  tej dziedzinie. Przyczyniliśmy się także do rozwoju gospodarczego i cyfrowego Polski. Jesteśmy przekonani, że polski rząd podejmie właściwe decyzje dotyczące rozwoju kraju i interesów obywateli. Będziemy nadal dostarczać Polsce bezpieczne i niezawodne produkty i rozwiązania, przekształcając nasze innowacje w siłę napędową polskiego wzrostu gospodarczego – zapewnia Huawei.

Polityczne karty i małostkowe posunięcia

Bardziej zdecydowanie o polsko – amerykańskiej deklaracji mogącej uderzyć w Huawei wypowiada się chińska prasa centralna. Kontrolowany przez rząd w Pekinie dziennik „The Global Times” ocenia, że porozumienie będzie oznaczało dla Huawei konieczność przejścia do defensywy pod naciskiem Białego Domu, który wprzęga kwestie technologiczne do swojej polityki niechętnej Chinom.

Jeszcze ostrzejsze stanowisko zajęła ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, która ustami swojego rzecznika zdecydowanie skrytykowała deklarację w sprawie 5G.

- Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację odnośnie sieci 5G. To oczywiście sprawa między tymi dwoma krajami. Co więcej, Polska stale podkreśla, że deklaracja ta nie jest wymierzona przeciwko konkretnemu krajowi ani konkretnej firmie – zaznacza rzecznik w komunikacie na stronach ambasady. - Tymczasem wydaje się, że pewni politycy amerykańcy i pewne media dążą wręcz do wywołania chaosu na świecie, mieszają pojęcie Chin i firmy Huawei, wykorzystując w tym celu swe zdolności mataczenia i wprowadzania w błąd.

Ambasada Chin stawia ostre pytania: Kto podjudza media do wylewania pomyj, kto niszczy i manipuluje cyberbezpieczeństwem, kto narusza prywatność korporacji I wolność osobistą?

- Odpowiedź na te pytania dla światłych umysłów z pewnością nie przedstawia sobą żadnych wątpliwości – głosi komunikat. - Mówiąc bez ogródek, zawsze znajdą się kraje i ludzie, którzy myślą jak za czasów Zimnej Wojny i nie są w stanie wyjść poza schemat gry o sumie zerowej. Rażąco naruszają oni międzynarodowe zasady sprawiedliwości i niedyskryminacji, bez żadnych skrupułów nadużywają władzy państwowej w celu ograniczenia działania prywatnego przedsiębiorstwa. Ich podstawowym celem jest ograniczenie prawa innych krajów do rozwoju i utrudnienie ludzkości dzielenia się owocami rozwoju zaawansowanych sił wytwórczych. Takie patologiczna zawiść, z pewnością nie jest powodem do chluby.

Według oceny strony chińskiej 5G wiąże się z globalnym rozwojem gospodarczym i postępem ludzkiej cywilizacji. - Poszczególne państwa świata mogą wykorzystać ogromne możliwości rozwoju wynikające z nowego etapu rewolucji naukowej i technologicznej, dopiero wtedy, gdy będą się wzajemnie szanować, wzmocnią współpracę, a innowacje opierać się będą na kooperacji – czytamy w komunikacie. - Tylko wtedy będą one mogły urzeczywistnić powszechny wzrost i cieszyć się dobrobytem. Wyciąganie politycznych kart i małostkowe posunięcia mogą jedynie przyczynić się do regionalizacji i fragmentacji sieci, a w rezultacie narazić ludzi na szkodę co przypomina strzał w kolano – pisze rzecznik ambasady Chin.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ambasada Chin ostro o polsko-amerykańskiej deklaracji w sprawie 5G. „Polityczne karty i małostkowe posunięcia”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
sygnotariusze
odpowiedź
User
gerwaz
Zwykłym Polakom chodzi tylko o to aby sieć działała sprawnie i bezpiecznie, nie interesuje ich to kto będzie wykonawcą budowy sieci. Wybór należy do obowiązków rządu i z niego będą potem rozliczani. Samej sieci 5G nie mogę się już doczekać.
odpowiedź
User
Dźizas
Suski otrzymał w Chinach telefon Huawei. „Jest reklamowany przez Roberta Lewandowskiego”
jak myślicie będzie używał czy nie ? (mam na mysli telefon tym razem)

https://www.wprost.pl/kraj/10186615/sus ... kiego.html
odpowiedź