SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykanie spędzają coraz mniej czasu na Facebooku, coraz więcej w innych mediach społecznościowych

Amerykański użytkownik Facebooka w 2017 roku poświęca mu średnio 18 godzin i 24 minuty miesięcznie. Jeszcze rok temu były to 32 godziny i 43 minuty - wynika z analizy Verto Analytics, opracowanej przez eMarketer. Coraz więcej czasu użytkownicy poświęcają za to na inne media społecznościowe - Twittera, Snapchata i Messengera.

Article

Z danych firmy Verto Analytics, prowadzącej badania marketingowe, przeprowadzonych na próbie dorosłych użytkowników social mediów w USA, wynika, że w tym roku poświęcają na Facebooka o ponad 14 godzin miesięcznie mniej niż jeszcze w 2016. Badacze wskazali także na spadek liczby sesji przypadających na jednego użytkownika miesięcznie – z 311 w 2016 do 173 w 2017. Średni czas poświęcony na jedną sesję spadł z 6 minut 23 sekund do 6 minut 18 sekund.

Wzrosty odnotowują za to inne platformy społecznościowe. W 2017 na Snapchacie użytkownicy spędzają miesięcznie 4 godziny (rok wcześniej 3 godziny 3 minuty), na Twitterze 3 godziny 2 minuty (rok wcześnie 2 godziny 37 minut), na Messengerze godzinę i 34 minuty (w 2016 roku 54 minuty).

Z badań firmy RBC Capital Markets przeprowadzonych wśród użytkowników Facebooka wynika, że zamierzają poświęcać platformie mniej czasu w ciągu najbliższych 12 miesięcy (34 proc. wśród najmłodszych użytkowników, 31 proc. w grupie wiekowej 26-35 lat).

Media społecznościowe tracą na rzecz wideo i relacji „offline”

Spadkowy trend Facebooka nie dziwi Łukasza Chomyna, digital creative directora z Grandes Kochonos Digital. Zdaniem eksperta, w społeczeństwach wysoko rozwiniętych takich jak amerykańskie, czas stanowi kluczową walutę, za czym idzie potrzeba „wylogowania się” z sieci na rzecz kontaktów w świecie rzeczywistym.

- Trend nie wydaje mi się zaskakujący, jednocześnie przed nami jeszcze kilka lat, zanim odczujemy go lokalnie. Polska jest wciąż na etapie - być może nie euforii związanej z social mediami - ale radosnej konsumpcji. Tymczasem w krajach, wysoko rozwiniętych do powszechnej świadomości dotarło, że najbardziej poszukiwanym i cennym zasobem społeczeństw wysoko rozwiniętych jest czas. I ten czas jest nowym luksusem - czas bycia z rodziną, z przyjaciółmi, a także czas bycia offline, czas „nicnierobienia”. By użyć jasnej metafory - dekadę temu wizualną oznaką sukcesu mogła być słuchawka bluetooth cały czas wetknięta w ucho człowieka sukcesu. W świecie A.D. 2017 taką oznaką jest posiadanie np. telefonu szwajcarskiej firmy Punkt, który pozwala wyłącznie na telefonowanie i słanie smsów. Dokładnie tak jak telefonu z początku lat dwutysięcznych. Luksus wczorajszy, to bycie wciąż „connected”, luksus jutra to właśnie celowe „disconnection” - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Łukasz Chomyn.

Według Adama Dyby, head of programmatic w 4Finance,  Facebooka w USA „podgryzają” głównie platformy oferujące treści wideo, takie jak Netflix czy Amazon Prime oraz spadająca wiarygodność mediów społecznościowych jako źródła informacji.

- Spadek czasu spędzanego na Facebook wynika ze zmniejszonej częstotliwości korzystania. Czas pojedynczej sesji nie zmienił się znacząco między 2016 i 2017 rokiem. Spadek ten może wynikać z rosnącej popularności płatnych platform video (Netflix), ze zmniejszającego się zaufania do mediów społecznościowych, jako do źródła wiarygodnych informacji (głośne sprawy związane z polityką w USA i sponsorowaniem niektórych nieprawdziwych widomości przez inne państwa), może też wynikać z tego, że użytkownicy Facebooka starzeją się i po prostu rzadziej z niego korzystają, a młodsi użytkownicy są aktywniejsi w innych platformach (w zestawieniu nie ma Instagrama, gdzie pewnie sporo osób spędza dużo czasu. Instagram jest mocno powiązany z Facebookiem, więc łatwo jest przeskoczyć z jednej aplikacji do drugiej) - komentuje Adam Dyba.

Dołącz do dyskusji: Amerykanie spędzają coraz mniej czasu na Facebooku, coraz więcej w innych mediach społecznościowych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Nie trzeba być wielkim prorokiem, aby stwierdzić, że FB powoli się będzie kończył.
odpowiedź
User
seba
s końcu ludzie zaczęli szanować swój czas i przestało się podobać bycie zwierzęciem marketingowym, gdzie co chwile jakieś niechciane ówno się wyświetla SPONSOROWANE
odpowiedź
User
Murek
Co to za ekspert? Takie wnioski nie trudno wyciągnąć, wystarczy przejrzeć pobieżnie kilka serwisów. Poza tym warto by redakcja informowała czy nazwy wymieniane w artykule nie są reklamą - tzw. marketingiem szeptanym, bo jeśli tak to cały tekst łącznie z "ekspertem" nadaje się do kosza :)
odpowiedź