SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańska Akademia Filmowa zmienia regulamin. Nominowane do Oscara filmy nie muszą mieć premiery kinowej

W tym roku filmy, które były wyświetlane tylko na platformach streamingowych, a nie pojawiły się w kinach, będą się kwalifikowały do Oscarów. Tak zdecydowała amerykańska Akademia Filmowa. Nowy regulamin będzie obowiązywał wyłącznie w tym roku.

Fot. Facebook.com/The AcademyArticle

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zatwierdziła nowy regulamin dotyczący 93. edycji Oscarów. Zakłada on, że z powodu pandemii koronawirusa filmy, które miały zaplanowaną premierę kinową, ale zostały udostępnione tylko w serwisie VOD, będą mogły ubiegać się o Oscara. Wcześniej Akademia Filmowa wymagała, aby obraz był wyświetlany w kinie w Los Angeles przez co najmniej siedem dni, a seanse odbywały się minimum trzy razy dziennie. Z powodu zamknięcia kin w marcu br. wiele premier zostało w tym roku przełożonych, a część produkcji ukazała się w serwisach streamingowych.

Teraz warunkiem jest, aby film był udostępniony członkom Akademii na bezpiecznej platformie strumieniowej Academy Screening Room w ciągu 60 dni od jego premiery. Akademia dodaje, że w momencie otwarcia kin w Stanach Zjednoczonych, ta zasada przestaje obowiązywać i nastąpi powrót do standardowych zasad kwalifikacji.

- Akademia mocno wierzy, że nie ma lepszego sposobu na poznanie magii filmów niż oglądanie ich w kinie. Nasze zaangażowanie w to jest niezmienne i niezachwiane. Niemniej jednak historycznie tragiczna pandemia COVID-19 wymusza ten tymczasowy wyjątek od naszych zasad przyznawania nagród. Akademia wspiera naszych członków i współpracowników w czasie niepewności. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ich praca, którą widzimy i świętujemy, zwłaszcza teraz, gdy publiczność docenia filmy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - powiedzieli prezes Akademii David Rubin i dyrektor generalny Dawn Hudson w oświadczeniu.

Po ponownym otwarciu kin Akademia Filmowa zwiększy także liczbę kwalifikujących się kin na inne metropolie, takie jak Nowy Jork, Chicago, Miami, Florydę, Atlantę i Georgię (dotąd było to tylko Los Angeles).

Są też zmiany w kategoriach

Akademia zmieniła też zasady w kategoriach "Dźwięk" oraz "Międzynarodowy film fabularny". Dwie dotychczas oddzielne kategorie "Miksowanie" i "Edycja dźwięku", zostały połączone w jedną nagrodę za najlepszą pracę dźwiękową, która ma podkreślać wysiłek całego zespołu.

Oprócz tego wszyscy członkowie Akademii zostaną teraz zaproszeni do udziału we wstępnej rundzie głosowania w kategorii "Międzynarodowy film fabularny". Filmy będzie można zgłaszać za pośrednictwem platformy transmisji strumieniowej Academy Screening Room.

W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, w 93. edycji Oscarów po raz ostatni filmy będą udostępniane członkom Akademii na DVD. Od kolejnej, 94. edycji nie będą też przesyłane płyty CD z muzyką, ani scenariusze w formie papierowej - odbiorcy otrzymają cyfrowe linki do materiałów.

Najbliższa gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę 28 lutego 2021 r. Ostatnia odbyła się 9 lutego br., a najlepszym filmem okazał się południowokoreański "Parasite". Akademia Sztuki i Nauki Filmowej to organizacja zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. Tworzy ją ponad 9 tys. artystów i filmowców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańska Akademia Filmowa zmienia regulamin. Nominowane do Oscara filmy nie muszą mieć premiery kinowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl