SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amerykańska giełda rekordowo wysoko

Wtorkowa, pierwsza w tym tygodniu, sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów, a Nasdaq pierwszy raz w historii na koniec dnia przekroczył poziom 17.000 punktów.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,55 proc. i wyniósł 38.852,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,02 proc. i wyniósł 5.306,04 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.019,88 pkt. Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,16 proc. do 2.066,47 pkt. Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 4,37 proc., do 12,90 pkt.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane makroekonomiczne, w tym preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE za kwiecień i wstępny odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych ze strefy euro za maj, by ocenić ścieżkę dla stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu.

Według narzędzia CME FedWatch inwestorzy oceniają 51,2 proc. szans, że pierwsza obniżka stóp procentowych o co najmniej 25 punktów bazowych zostanie dokonana we wrześniu, w porównaniu z 49,4-proc. prawdopodobieństwem odnotowanym w piątek.

Prezes Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neel Kashkari powiedział we wtorek w wywiadzie dla CNBC, że Rezerwa Federalna powinna poczekać na znaczny postęp w zakresie inflacji, zanim obniży stopy procentowe. "Sądzę, że jeszcze kilka miesięcy pozytywnych danych o inflacji utwierdzi mnie w przekonaniu, że należy wycofać się z wysokich stóp” - powiedział Kashkari.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w maju do 102 pkt. z 97,5 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 97 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 96 pkt.

Podczas gdy rajd Nvidii ukrył kłopoty na szerszym rynku, blue chip Dow został obciążony spadkiem Mercki inne nazwy zdrowotne. Tymczasem ponad 350 spółek z szerokiego indeksu S&P 500 odnotowywało straty w trakcie sesji. Sektory opieki zdrowotnej, przemysłu i finansów, które znalazły się w indeksie, zakończyły sesję ponad 1% na minusie.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych powróciła powyżej kluczowego poziomu 4,5 proc. po aukcji rządowej, która spotkała się ze słabym popytem, co odbiło się na nastrojach. Rentowność 10-letnich obligacji była ostatnio wyższa o prawie 7 punktów bazowych.

„Trochę niestabilności po długim weekendzie”

Wtorkowe ruchy mają miejsce pod koniec mocnego miesiąca, w którym wszystkie trzy główne indeksy odnotowały nowe rekordowe poziomy. Łagodniejsze dane o inflacji na początku tego miesiąca i lepsze niż oczekiwano raporty o zyskach kwartalnych poprawiły nastroje, przy czym te pierwsze sugerują, że obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną mogą nastąpić wcześniej, niż oczekiwali inwestorzy.

Indeks Dow wzrósł od początku maja o ponad 2,5 proc., podczas gdy S&P 500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o ponad 5 i 8 proc.

- W tym tygodniu możemy zaobserwować trochę niestabilności po długim weekendzie. Ale ogólnie uważam, że rynek jest niedźwiedzi - powiedział Larry Tentarelli, założyciel Blue Chip Daily Trend Report.

UBS Global Research podniósł swój poziom docelowy na koniec roku dla referencyjnego indeksu S&P 500, oscylującego tuż poniżej najwyższych wartości w historii, do 5.600 pkt. z wcześniejszej prognozy na poziomie 5.400 pkt., co stanowi najwyższą prognozę wśród głównych domów maklerskich.

Apple wzrósł minimalnie po tym, jak sprzedaż iPhone'a w Chinach wzrosła w kwietniu o 52 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - jak wynika z obliczeń Reutersa opartych na danych branżowych.

Akcje GameStop zwyżkowały o 25 proc. po tym, jak w piątek sprzedawca gier wideo oznajmił, że zebrał 933 mln USD, sprzedając 45 milionów akcji w ramach nowej oferty.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 3,15 proc. do 80,17 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 1,65 proc. do 84,47 USD/b.

Dołącz do dyskusji: Amerykańska giełda rekordowo wysoko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl