SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańskie media wychodzą z kryzysu, ale nie prasa

W 2010 roku pod wieloma względami poprawiła się sytuacja mediów w USA - wynika z raportu "State of the News Media" przygotowanego przez organizację badawczą Pew Research Center's Project for Excellence in Journalism.

Amerykańskie media wychodzą z kryzysu, ale nie prasa

Autorzy raportu stwierdzają, że po dwóch latach kryzysu, w większości sektorów medialnej branży zaobserwowano wzrost przychodu. Poza kilkoma wyjątkami, zrezygnowano z cięć w redakcjach, a niektóre eksperymenty z nowymi modelami biznesowymi zaczęły przynosić spodziewane efekty.

W zeszłym roku jedynie sektor prasy codziennej odnotował dalszy spadek przychodu (o 6,4 proc.). Tymczasem wpływy lokalnych stacji telewizyjnych wzrosły w porównaniu z rokiem 2009 o 17 proc., serwisów internetowych o 13,9 proc., telewizji kablowych o 8,4 proc., sieci telewizyjnych o 6,6 proc., stacji radiowych o 6,0 proc., a czasopism o 1,4 proc.


Eksperci z Project for Excellence in Journalism szacują, że w 2010 roku amerykańskie dzienniki zwolniły od 1000 do 1500 kolejnych dziennikarzy, co oznacza, że ich newsroomy są obecnie o 30 proc. mniejsze niż w roku 2000. Spadek przychodu jest sygnałem, że strukturalne problemy ekonomiczne przed jakimi stoją gazety codziennie, są o wiele poważniejsze niż w przypadku innych mediów.

Z raportu wynika też, że w 2010 roku jedyną platformą newsową za oceanem, która odnotowała większą liczbę odbiorców niż we wcześniejszych dwunastu miesiącach, był internet. Negatywna tendencja nie ominęła tutaj telewizji kablowych, które w ostatniej dekadzie notowały stały wzrost. Teraz średnia liczba odbiorców wszystkich trzech największych kanałów newsowych zmalała, co zdarzyło się po raz pierwszy od co najmniej dwunastu lat.

 


Bez precedensu jest również sytuacja, w której większa liczba Amerykanów czerpała informacje z sieci niż z codziennych gazet. Internet przegrywa tutaj już tylko z telewizją, do której jednocześnie zmniejsza dystans.

Autorzy raportu nie mają jeszcze ostatecznych danych, ale prognozują, że gdy będą one już znane, okaże się że w zeszłym roku internet pokonał dzienniki także pod względem wpływów z reklam. W grudniu ubiegłego roku przewidywała to już firma eMarketer, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańskie media wychodzą z kryzysu, ale nie prasa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl