SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amnesty International w globalnej kampanii o zniesionym prawie do aborcji w USA

Amnesty International rozpoczęła globalną kampanię kwestionującą człowieczeństwo decyzji Sądu Najwyższego USA, która umożliwia stanom zniesienie prawa do aborcji.

Article

Film, stworzony przez norweską agencję reklamową Anorak, miał premierę 24 czerwca i obecnie zyskuje popularność w TikTok, uzyskując 3,3 miliona wyświetleń w ciągu pierwszych 48 godzin. Został polubiony 939,5 tys. razy, udostępniony 77,7 tys. razy i wywołał ponad 12,7 tys. komentarzy.

Wyreżyserowany przez Nicolinę Knapp i wyprodukowany przez B-Reel Films, trwający 1 minutę i 37 sek. film konfrontuje się z przekonaniem, że Ameryka jest „krajem wolnych”. Emocjonalne wideo kończy się słowami „Nie jesteś wolny”, po którym następuje stwierdzenie: „Kiedy nie możesz decydować o własnej przyszłości”.

Pokazano w nim cztery różne kobiety i dziewczęta, z których każda boryka się z konsekwencjami surowych przepisów dotyczących aborcji. W scenach pokazano emocjonalny niepokój i bezsilne sytuacje każdej z tych osób.

Pomysł na film wziął się z uświadomienia sobie wielkiej sprzeczności, że Stany Zjednoczone, naród, który mówi o wolności głośniej niż jakikolwiek inny na świecie, odbierają teraz kobietom swobodę decydowania o losie własnego ciała.

- Nadzieją na tę kampanię jest pomoc Amnesty w wywieraniu presji na rządzących i ogólnie na wszystkich Amerykanach oraz danie im okazji do zastanowienia się, czy nadal mogą nazywać siebie „Krainą Wolnych” – mówi Peter Power, copywriter w agencji Anorak, która była częścią zespołu kreatywnego.   

Kampania będzie prowadzona w mediach cyfrowych i społecznościowych w ponad 10 krajach na świecie, została przetłumaczona na sześć języków, w tym chiński.  

Działania obejmują akcję petycyjną skierowaną przeciwko rządom poszczególnych stanów, które pracują nad rozszerzeniem lub ograniczeniem dostępu do aborcji. Kontaktując się bezpośrednio z gubernatorami stanów, Amnesty twierdzi, że ma na celu wpłynięcie na tych, którzy posiadają klucz do zabezpieczenia prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji.  

- Stało się coś nie do pomyślenia i istnieje pilna potrzeba wywarcia presji międzynarodowej, zwłaszcza w 22 stanach, które uchwaliły prawa całkowicie lub częściowo zabraniające aborcji – mówi Camilla Kolverud, menedżer ds. pozyskiwania funduszy i marketingu Amnesty.

 

Dołącz do dyskusji: Amnesty International w globalnej kampanii o zniesionym prawie do aborcji w USA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl