SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Analitycy pozytywnie o wynikach finansowych Cyfrowego Polsatu w III kwartale

Analitycy pozytywnie ocenili wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu w III kwartale br., okazały się one lepsze od prognoz. W środę kurs akcji był na minimalnym plusie.

fot. Shutterstock.comArticle

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł. Liczba sprzedanych przez holding usług telefonii mobilnej w modelu abonamentowym zwiększyła się o 7,9 proc.

Według Dominika Niszcza z Domu Maklerskiego Trigon, wyniki na poziomie operacyjnym przebiły oczekiwania głównie ze względu na wzrost rentowności w segmencie mediów, gdzie EBITDA wzrosła z 94 mln do 135 mln rok do roku. - Przebicie prognoz na poziomie operacyjnym i netto to konsekwencja wyższego wyniku EBITDA, natomiast wyższe od oczekiwań przychody to głównie efekt mocnego biznesu hurtowego (wzrost o 8 proc. rok do roku do 857 mln, m.in. rozliczenia operatorskie). Zwracamy uwagę także na powrót do wzrostu na pozycji przychodów detalicznych, relatywnie stabilne rdr. oczekiwane w ostatnim kwartale przychody reklamowe i wzrost pozostałych przychodów ze sprzedaży wspartych biznesem fotowoltaicznym - podsumowuje.

Natomiast Marcin Nowak z Ipopema Securities zwraca uwagę, że analitycy wyniki oceniają pozytywnie, biorąc pod uwagę lepszy o 4 proc. wynik EBITDA w porównaniu z ich prognozą i konsensusem rynkowym napędzanym głównie przez lepsze przychody.
- Ze znacznie lepszym wynikiem EBITDA (do 1 079 mln zł, wzrost o 6 proc. rdr) oczekujemy pozytywnej reakcji rynku na wyniki Cyfrowego za III kwartał. Pozytywnie zaskoczyły przede wszystkim lepsze od naszych prognoz przychody detaliczne, ale też nieco niższe koszty ogółem. Uważamy, że obawy dotyczące oczekiwanego wpływu pandemii na biznes mediowy mogą się zmniejszyć z uwagi na symboliczny 1 proc. wzrost rdr przychodów z reklam telewizyjnych (spodziewaliśmy się 2 proc. wzrostu rdr), skutecznie wzmacniając dzisiejszą pozytywną reakcję rynku - uważa analityk.

Dobra sprzedaż sprzętu

Dodaje, że po raz kolejny Ipopema Securities podoba się również dobra sprzedaż sprzętu, która wzrosła o 5 proc. rdr (zgodnie z ich prognozą) przy przyzwoitej marży, pomimo spadków odnotowanych przez Play i Orange Polska. - Pod względem komercyjnym trzeci kwartał 2020 postrzegamy jako solidny z ponownie silnymi wzrostami abonentów telefonii komórkowej i powoli rosnącym ARPU – oceniają eksperci rynku giełdowego.

Do grupy Cyfrowy Polsat należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus), Eleven Sports, 66 proc. akcji Netii i przejęte pod koniec ub.r. 23 proc. akcji Asseco Poland. Natomiast w lipcu br. firma sfinalizowała kupno za 422 mln zł Grupy Interia.

Wyniki zyskowności grupy Cyfrowy Polsat w zeszłym kwartale znacząco się poprawiły. Zysk EBITDA skorygowany o 3,3 mln zł kosztów związanych z epidemią poszedł w górę z 1,02 do 1,08 mld zł, skorygowana marża EBITDA - z 35,3 do 36 proc., a marża operacyjna - z 15,9 do 16,8 proc. Holding osiągnął w trzecim kwartale 345 mln zł zysku netto, wobec 236,5 mln zł rok wcześniej.

Dzień po ogłoszeniu wyników finansowych akcje Cyfrowego Polsatu były na minimalnym plusie, na koniec sesji cena za akcję wynosiła 27,54 zł, co stanowiło wzrost o 0,73 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Analitycy pozytywnie o wynikach finansowych Cyfrowego Polsatu w III kwartale

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl