SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Analiza: W „Mieszkaniu dla młodych” dopłaty będą niższe

Małżeństwo wychowujące co najmniej troje dzieci mogłoby liczyć w nowym programie „Mieszkanie dla młodych” maksymalnie na 57,9 tys. zł dopłaty do kredytu – wynika z szacunków Home Brokera. Jeśli nie mieliby dzieci - dopłata wyniosłaby najwyżej 28,9 tys. zł. W wygasającym programie „Rodzina na swoim” maksymalne dopłaty wynoszą 75,5 tys. zł.

fot. Hossa

fot. Hossa

Aby sprawdzić, który program jest bardziej korzystny dla nabywców mieszkań, porównaliśmy maksymalną kwotę dopłat, na jaką mogą liczyć osoby kupujące 50-metrowe mieszkanie w Warszawie. W programie „Mieszkanie dla młodych” wysokość dopłaty zależeć będzie od kosztu odtworzenia lokalu (w uproszczeniu jest to średni koszt budowy w danej lokalizacji). Gdyby przyjąć, że koszt ten odpowiada limitowi obowiązującemu obecnie w Warszawie dla programu „Rodzina na swoim”, małżeństwo które ma dzieci, mogłoby liczyć na dopłatę w wysokości 10%, a zatem otrzymałoby 28 948 tys. zł. Gdyby miało jedno dziecko, dopłata wzrosłaby do 43 421 zł, a przy trójce dzieci – do 57 895 zł. W przypadku „Rodziny na swoim” maksymalna dopłata wynosi natomiast 75 480 zł, co stanowi aż 26% maksymalnej ceny zakupu na rynku pierwotnym. Suma, jaką państwo będzie wspierać osoby kupujące mieszkania w nowym programie będzie więc znacznie mniejsza niż w wygasającej niedługo „Rodzinie na swoim”. 

W „Rodzinie” rata wyraźnie niższa, ale przez osiem lat 

Inna konstrukcja dopłaty, czyli jej jednorazowa wypłata (substytut wkładu własnego przy zakupie mieszkania), spowoduje też, że pomoc państwa będzie mniej odczuwalna w codziennym budżecie. Rata kredytu przy zakupie w „Rodzinie na swoim” 50-metrowego mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym (maksymalna cena to 289 475 zł) przy oprocentowaniu 6,4% wynosi przez pierwszych osiem lat 1085 zł (kredyt bez wkładu własnego). Z kolei w programie „Mieszkanie dla młodych” rata przy tym samym oprocentowaniu wyniosłaby od 1549 zł (przy 20-proc. dopłacie –o tyle obniżono by kwotę kredytu względem ceny zakupu) do 1085 zł przy 10-proc. dopłacie. Ale uwaga! Po zakończeniu dopłat w „Rodzinie na swoim”, czyli po ośmiu latach kredytowania, rata w tym programie byłaby wyższa niż w „Mieszkaniu dla młodych” (1937 zł dla przyjętych założeń).

Porównanie rat kredytów na zakup mieszkania

Rodzaj kredytu

Wysokość pierwszej raty

standardowy kredyt w PLN

1 937 zł

kredyt z dofinansowaniem "Rodzina na swoim" (rata przez pierwszych 8 lat, potem wzrost do 1937 zł)

1 085 zł

kredyt z dofinansowaniem "Mieszkanie dla młodych" (dopłata 10%)

1 743 zł

kredyt z dofinansowaniem "Mieszkanie dla młodych" (dopłata 15%)

1 646 zł

kredyt z dofinansowaniem "Mieszkanie dla młodych" (dopłata 20%)

1 549 zł

założenia: zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie za kwotę 289 475 zł bez wkładu własnego, oprocentowanie kredytu 6,4%, okres kredytowania 25 lat w systemie rat równych

 

Największa korzyść – zniesienie limitów cenowych 

Plusem dla potencjalnych beneficjentów jest też propozycja zniesienia limitu ceny, po jakiej nabywane mogą być nieruchomości. Niewątpliwie zwiększy to jego dostępność, szczególnie w miastach, w których dziś znalezienie nieruchomości mieszczącej się w limicie cenowym „Rodziny” jest bardzo trudne (np. w Warszawie czy Krakowie). Z drugiej jednak strony taka zmiana może ograniczyć gotowość deweloperów do obniżania cen. Zawężenie nowego programu tylko do rynku pierwotnego to z kolei dobry kierunek z punktu widzenia gospodarki (program będzie wspierać budownictwo mieszkaniowe), choć z punktu widzenia samych nabywców będzie to oznaczać okrojenie dostępnej puli lokali z najtańszych mieszkań (przede wszystkim w tzw. wielkiej płycie). Pamiętajmy jednak, że „Mieszkanie dla młodych” jest dopiero na etapie koncepcji. Przed nami jeszcze konsultacje społeczne i międzyresortowe, a potem cały proces legislacyjny. Nie ma więc pewności czy, kiedy i w jakim ostatecznie kształcie wejdzie w życie zapowiadany program dopłat. Co najmniej przez pół roku nabywcy mieszkań nie będą mieli dostępu do żadnego państwowego wsparcia.

Porównanie „Rodziny na swoim” i „Mieszkania dla młodych”

Wyszczególnienie

"Rodzina na swoim"

"Mieszkanie dla Młodych" – wstępne założenia

Obowiązywanie

do końca 2012 roku

Koncepcja przed uzgodnieniami społecznymi i międzyresortowymi oraz procesem legislacyjnym. Planowana data wejścia w życie II połowa 2013 lub początek 2014 roku.

Grono beneficjentów

Rodziny i single. Wymagany limit wieku kredytobiorcy na poziomie 35 lat nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Wymaganie to uznawane jest ponadto za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat.

Rodziny i single, w wieku do 35 lat

Posiadanie nieruchomości

rodziny - dopłata dla rodzin nieposiadających w danym momencie nieruchomości, single - dopłata przy zakupie pierwszego mieszkania

dopłata przy zakupie pierwszego mieszkania

Typ nieruchomości

mieszkania i domy

mieszkania

Wielkość nieruchomości

domy do 140 m kw., mieszkania do 75 m kw. (rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci), mieszkania do 50 m kw. (single)

mieszkania do 75 m kw.

Wspierany rynek

wtórny i pierwotny

pierwotny

Limit ceny m kw.

Cena metra nie wyższa niż wskaźnik publikowany przez BGK

Brak limitu

Wysokość dopłaty

Blisko połowa odsetek od kredytu przez 8 lat (max. 26% wartości nieruchomości). Dopłata liczona do 30 m kw. mieszkania (single), 50 m kw. mieszkania (rodziny i osoby samotnie wychowujący dzieci), 70 m kw. domu (rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci)

10 - 20% kosztu odtworzenia mieszkania o powierzchni do 50 m kw. 10% dla singli i bezdzietnych rodzin. Dodatkowe 5% dla rodzin z dziećmi. Kolejne 5% jeśli w ciągu 5 lat urodzi się w rodzinie trzecie lub kolejne dziecko.

Moment otrzymania dopłat

Co miesiąc przez pierwsze 8 lat kredytowania

W momencie zaciągnięcia długu - substytut wkładu własnegoKatarzyna Siwek, Bartosz Turek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Analiza: W „Mieszkaniu dla młodych” dopłaty będą niższe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl